5 שיעורים לילדים מתוך ספר הג'ונגל

לקחים מספר הג'ונגל
לקחים מספר הג'ונגל.

ספר הג'ונגל, שכתב רודיארד קיפלינג, הוא אחד הספרים הידועים ביותר בספרות הילדים. אנשים מכירים יותר את גרסאות הסרט, אבל הספר המקורי הוא אוסף של סיפורים, שלכל אחד מהם מוסר השכל ולקח חשוב לספר.

הדמויות הראשיות שלו הן ילדים וחיות מדברות, והסיפורים מהנים ומעוררי מחשבה בו זמנית.

קיפלינג היה אנגלי, אבל נולד בבומביי, הודו, בשנת 1865. אולי בגלל זה, כל הדמויות הראשיות, מלבד מוגלי "גור הגבר", הן חיות ג'ונגל מוכרות.

שלוש גרסאות של ספר הג'ונגל עלו על מסך הקולנוע בסך הכל. הראשון שוחרר בשנת 1942. השני, שהופק על ידי וולט דיסני, יצא בשנת 1967.

האחרון, שנעשה גם הוא על ידי דיסני, הוא גרסת לייב אקשן, והוא שוחרר באפריל 2016. בהתחלה, הספר לא נוצר רק לילדים, ולכן הסרטים מכילים כמה שינויים מהבחינה הזו.

תקציר עלילה

למרות שספר הג'ונגל הוא באמת אוסף של סיפורים קצרים, יש עלילה משותפת שמאגדת את הסיפורים הראשונים. זוג נשוי מותקף על ידי שר חאן, נמר בנגל, שהוא הנבל לאורך כל הספר.

כשהם בורחים מהנמר, הם מפילים את התינוק שלהם. לאחר מכן הוא נחלץ וגדל על ידי להקת זאבים. רקשה, האם הזאב, שמה לו מוגלי (שפירושו "צפרדע"), מכיוון שאין לו שיער גוף.

הוא מובא בפני Council Rock, "הגוף המנהל" של הלהקה. הם קובעים שלהוריו המאמצים של הילד יהיו שני חברים שאינם זאבים להתערב עבורו. רק כך יכלו לקבל אותו כחבר.

שלוש גרסאות של ספר הג'ונגל עלו על מסך הקולנוע בסך הכל
שלוש גרסאות של ספר הג'ונגל עלו על מסך הקולנוע בסך הכל.

באותו רגע בדיוק, באלו מופיע, דוב שיהפוך לאחד מחבריו העיקריים, יחד עם באגירה, פנתר. ככל שהוא גדל, החיות מלמדות את מוגלי את חוק הג'ונגל. כאן כלולה תורתו הנפלאה של הספר.

מוגלי וזהותו

לאחר מכן, הילד עוזב את הלהקה כדי לעבור לעיירה סמוכה, עקב ההבדלים הבולטים עם שאר הזאבים. הוא פוגש את אחיו המאומץ נאת'ו, אשר, יחד עם התאואים שגידל, בסופו של דבר היה מכריע בהריגת שר חאן. בדרך זו הוא זוכה לנקמה על מה שהנמר עשה להוריו.

כשראה את הילדים עם הזאבים, בולדיאו, צייד הכפר, העלה את האוכלוסייה נגד מוגלי. הוא אמר לכולם שמוגלי הוא איש זאב. זאת כאשר הילד עוזב שוב את האזור, לאחר שגם אמו המאמצת מסואה נפצעה.

לילה אחד, בטקס חגיגה, הזאבים מבקשים ממוגלי להצטרף שוב ללהקה, אך הוא דוחה אותם. מכאן ואילך, הוא תמיד היה מתחיל לצוד עם אקלה ואחיו המאמצים, הבנים של רקשה.

סיפורים נוספים בספר הג'ונגל

כך מסתיים הסיפור של מוגלי, וזה תופס את שמונת הסיפורים הראשונים בספרו של קיפלינג. זה החלק שמופיע בסרט ספר הג'ונגל. מאוחר יותר מופיעות דמויות חדשות, כמו כלב הים הלבן קוטיק או הנמייה ריקי-טיקי-טאווי.

הם מתחילים הרפתקאות משלהם, ללא תלות לחלוטין בסיפורו של מוגלי. עם זאת, גם הם יספקו שיעורים יקרי ערך עבור הקוראים של הסיפורים הקלאסיים הללו.

5 שיעורים מספר הג'ונגל

  • כבוד לטבע. הסיפור מציג את האדם כחבר בקהילה הכוללת בעלי חיים והסביבה הטבעית. הספר מלמד אותנו לדאוג לכדור הארץ, המוצג בספר כבית, ומספק מזון ומחסה. זהו ערך מהותי שהמחבר מנסה לשדר לקוראיו הצעירים.
  • המשפחה האמיתית שלנו היא האנשים שאוהבים אותנו. מוגלי הופרד מהוריו, אירוע שכמעט הסתיים בטרגדיה. עם זאת, בסופו של דבר הוא גדל על ידי בעלי חיים שלא היו קשורים למין שלו. לאחר מכן, הוא מאומץ על ידי משפחה אנושית שגם נתנה לו אהבה. כאן יש לנו שתי דוגמאות נפלאות לאהבה העמוקה שאנו מוצאים באימוץ.
  • היזהר במי אתה סומך. ברגעים של בלבול וחולשה, מוגלי מתפתה על ידי הנחש קאה להיות חבר שלו. עם זאת, הילד אינו נופל בפח שלו, שכן הוא יודע שכוונותיו רחוקות מלהיות טובות.

חברים ומה חשוב בחיים

  • חברים תמיד יהיו שם בשבילך. לאורך סיפורו, מוגלי מתמודד עם איומים, דחיות ואתגרים שונים. אבל יש שני חברים שלעולם לא משתנים בחיבתם כלפיו. הם באלו ובגירה, אלה שערבו עבורו ב- Council Rock והבטיחו לשמור עליו בתחילת הספר. זהו, אכן, מסר יפה של נאמנות שתהיה לו השפעה רבה על חייהם של ילדים קטנים (וגדולים).
  • גלה מה הכי חשוב בחיים. כמו שאלו אומר בשיר הכי קליט בכל הסרט, עלינו למצוא את "הצרכים החשופים" ולא רק ללכת לחפש את החומר. הצרכים החיוניים הם הדברים בחיים שבאמת שווה לחיות עבורם. וכפי שגם באלו אמר בשיר שלו, אל תעבדו יותר מדי, כי אפשר לדקור את הקוצים לפני שמגיעים לפרי שבפנים. (הסתכל על המילים כאן ותראה למה אנחנו מתכוונים!)

אם תקרא את ספר הג'ונגל, או תראה את הסרט, יהיו לך הרבה שיעורים ומוסר לדבר עם ילדיך. הסיפור הזה מלא בשיעורים מבריקים, ובגלל זה הוא כל כך מומלץ לילדים!