איך ללמד את הילדים שלך להגן על עצמם?

איך ללמד את ילדך להגן על עצמו
איך ללמד את ילדך להגן על עצמו?

האם לימדת את ילדך שלא כל האנשים שמקיפים אותו הם "טובים"? הילד שלך בסופו של דבר יגדל ויבין בעצמו שאכן יש כמה אנשים אכזריים בעולם. האם לימדת את ילדך כיצד להגן על עצמו מפני אנשים מסוג זה?

החברה שלנו פיתחה דפוסי התנהגות שונים שבהם אנשים טובים ורעים מתקשרים זה עם זה על בסיס יומיומי.

לכן כל ילד צריך ללמוד, במידת האפשר, אילו אנשים תורמים לרווחתם ואיזה לא. ידע זה יאפשר להם למשוך אנשים חיוביים לחייהם.

הגנה עצמית ללא אלימות!

כאשר אנו מעריכים את התנהגותו של ילד בתגובה למריבה או מחלוקת, לעתים קרובות אנו מבלבלים בין הגנה עצמית לאלימות. אלו שני מושגים שונים לחלוטין שאין להם שום קשר אחד עם השני.

כאשר הילד חש התעללות פיזית או מילולית, יש לו את הזכות לבוא להגנת יושרו וכבודו.

תקשורת באמצעות אלימות לעולם אינה מוצדקת במיוחד כשמדובר בילדים. זכור שבדיוק כמו אצל מבוגרים, מתחים, מחלוקות וריבים מתרחשים גם בקרב ילדים. מצבים מסוג זה יכולים להשפיע על האופי של ילדכם.

אלימות היא הדרך המהירה, הדרך של הנואשים, הדרך של מי שלא יודע להשתמש בכלים טובים יותר.

לעתים קרובות אנו מבלבלים בין הגנה לאלימות ואלה שני מושגים שונים לחלוטין. אלימות כרוכה בביצוע פעולה המבקשת לפגוע באדם אחר. הגנה לעומת זאת היא למנוע מאדם אחר לתקוף אותנו.

אלימות היא גישה המבקשת לפגוע באדם אחר בעוד שהגנה עצמית שואפת לשמר את רווחתו שלו, מבלי בהכרח לנסות לפגוע באחרים.

על מנת למנוע מילדכם קשיים בכל הקשור לתקשורת עם אחרים, למדו אותו ערכים בסיסיים ואת העובדה שאלימות לעולם לא צריכה להיות אופציה.

איך ללמד את ילדך להגן על עצמו?

  1. עודדו את הילד לנסות להבין את המניעים של האחר. הם צריכים להיות מסוגלים לראות דברים בצורה אובייקטיבית. זה יעזור להם לפתור קונפליקטים ללא שימוש באלימות.
  2. למד אותם שהעבירות של אחרים לא חשובות אם הן לא נכונות. הדבר החשוב הוא להיות בטוח בעצמו ולא לתת חשיבות למה שאחרים אומרים עלינו.
  3. מנע מילדך להחיל את אותה אכזריות שהוא עלול לקבל כלפי אחרים. זו לא הדרך להשיג כבוד ולא ליצור קשרים בריאים.
  4. תן להם לדעת שאלימות היא אף פעם לא פתרון. אלימות תמיד מביאה לתוצאות. הימנעות מהתנהגות תוקפנית מעודדת שכן היא רק תורמת להנחלת הערכים הלא נכונים בהם.
  5. הם לא צריכים לברוח. עם זאת, עליך ללמד אותם להימנע מעימותים ככל האפשר.
  6. אפשרו לילד לבטא את רגשותיו ורגשותיו בחופשיות ללא שיפוט. חשוב שהורים יקשיבו לילדיהם. זה מאפשר להם לפרוק ולשחרר מתח. בנוסף, אפשרו להם להתבטא בחופשיות. זה מקדם ביסוס קשרים חזקים יותר.
מחלוקות וריבים מתרחשים גם בקרב ילדים
יש לזכור שבדיוק כמו אצל מבוגרים, מתחים, מחלוקות וריבים מתרחשים גם בקרב ילדים.

הורים לפעמים מייחסים חשיבות מועטה למה שילדיהם אומרים כשהם מביעים את רגשותיהם. עלינו לזכור שלבעיות שלהם יש הרבה רלוונטיות עבורם. לכן חשוב שההורים יקשיבו להם היטב.

אם ילדכם מגן על עצמו והתוקף ממשיך, עליכם ללמד אותם לבקש עזרה ממבוגר. זה צריך להיעשות על מנת לפתור את הסכסוך וכדי להפעיל את אמצעי התיקון הדרושים. אין לתקוף את ילדך פיזית בשום פנים ואופן.

עליך לעזור לילדך להבין שהם ירוויחו הרבה יותר על ידי הבנה ואמפתיה במקום להיות אלים.

כאשר המצב מצריך התערבות של מבוגר, תראה שאם תלמד את התוקפן באדיבות ובכבוד, הם יבינו למה הם לא צריכים להמשיך להטריד אחרים כדי להרגיש טוב יותר עם עצמם.

העובדה הפשוטה של יחס אדיב תגרום לתוקפן להטיל ספק בגישתו ותעצור את התנהגותו השלילית.

על ידי דיבור עם הילד הם יוכלו להבין שאלימות היא לא הדרך הנכונה לעורר תשומת לב. אלימות מראה על חוסר שליטה עצמית ויכולות רגשיות.

חלק מההורים בוחרים לרשום את ילדיהם לספורט ולפעילויות חוץ בית ספריות אחרות כדי לעזור להם לפתח את הכוח להתמודד עם איומים מסוימים, כולל בריונים.

ניתן לבחור באומנויות לחימה, עם זאת, אנו ממליצים להם להשתתף בפעילויות שבהן הם יכולים ללמוד להגן על עצמם מבלי להשתמש באלימות. הם יכולים לתרגל ענפי ספורט כגון כדורעף, כדורסל, טניס וכדורגל.

לכל ענפי הספורט הללו יש גם אסטרטגיות "התקפה" וגם אסטרטגיות "הגנה" שיעזרו לילד לנהל טוב יותר קונפליקט.