שיטת קייזן למניעת עצלות אצל ילדים

שיטת קייזן יעילה לילדים כי הם מפנימים אותה ורואים בה משחק
שיטת קייזן יעילה לילדים כי הם מפנימים אותה ורואים בה משחק.

אנו נוטים להיות סובלניים יותר לעצלנות עם ילדים מאשר עם מבוגרים. ובכל זאת, מגיע הזמן שבו אנו מודאגים מחוסר פעילות של ילדים, מה שקורה במיוחד אצל בני נוער. לכן היום אנחנו רוצים לדבר על שיטת קייזן, מתכון יפני לטיפוח מוסר עבודה גדול יותר אצל ילדים.

עצלות יכולה להפריע לביצוע מטלות הבית, לנקות את החדר או אפילו לעשות שיעורי בית. ילדים עשויים אפילו להרגיש עצלנים כשזה מגיע לפעילויות שהם צריכים ליהנות מהם. לעתים קרובות חסר להם מוטיבציה או מתמהמהים בדברים שהם צריכים לעשות מבלי לחשוב עליהם פעמיים.

למה ילדים עצלנים? איך נוכל לעזור להם להפוך את העצלנות הזו לאנרגיה? שיטת קייזן היא טכניקה יפנית שהיא גם יעילה וניתנת ליישום ברוב המצבים.

איך עובדת שיטת קייזן?

כבר ראינו איך ילדים עצלנים מתנהגים. הם לוקחים הרבה זמן עם פעילויות יומיומיות, בעיות מתמטיקה או טובה פשוטה לאמם. הם גם עצלנים מכדי להתעורר מוקדם או לצחצח שיניים, שלא לדבר על לשים את הצעצועים שלהם. עבור כל המצבים האלה יש לנו את העיקרון הזה של דקה אחת, ונסביר איך זה עובד להלן.

שיטת קייזן, או עקרון הדקה, פועלת בצורה חיובית. ביפנית, שם הטכניקה פירושו החוכמה לשנות. היא נחשבת לשיטה יעילה מאוד להתגברות על עצלות ואדישות. באופן כללי הוא מכוון לכך שלא נשאיר דברים לא גמורים ונהיה נחושים יותר בזמנים שבהם אנו עובדים על משימה מסוימת.

אנו נוטים להיות סובלניים יותר לעצלנות עם ילדים מאשר עם מבוגרים
אנו נוטים להיות סובלניים יותר לעצלנות עם ילדים מאשר עם מבוגרים.

למרבה המזל, שיטה זו יעילה לילדים בדיוק כמו למבוגרים, וזו הסיבה שהיא יכולה לעזור לנו להשתפר גם אם נצטרך. תהליך השגת זה הוא כדלקמן:

השיטה

  • עם עקביות ומסירות נוכל לתזמן משימה יומית, שאמורה להיעשות באותה שעה בכל יום. לשם כך, אנו מגדירים שעון עצר לדקה אחת, ומקדישים זמן רק להגשמת מטרה. מכיוון שיש להם רק דקה אחת, הילד לא יכול להתלונן על הפעילות שהוא מתבקש לעשות. השעון המתקתק מנצל את הזמן כדי להניע אותם ואומר להם למהר.
  • זכור שהמשימה המתוזמנת צריכה להיות זהה בכל יום, באותה שעה. כלומר, אם קשה להם לארגן את הצעצועים שלהם, כל יום זה יהיה בלוח הזמנים שלהם. במשך דקה אחת הם יתמקדו בהרמת הבלגן שלהם.
  • חשוב להישאר קבוע, ולהישאר איתם בזמן שהם מסיימים את המשימה. כמו כן, אל תשכח באמת לכוון את השעון לדקה אחת. זה הזמן שהם צריכים להשלים את זה כדי להבטיח שהם יעשו את זה במהירות.
  • שיטת קייזן יעילה לילדים כי הם מפנימים אותה ורואים בה משחק. כיף להתחרות בשעון ולסיים בזמן הצפוי. אנחנו לא מבקשים הרבה, רק שהם יקדישו 60 שניות למשימה.
  • במקרה של שיעורי בית, חוק הדקה מיושם בשלבים. דקה אחת לבעיה הזו, אחת לקרוא את הסעיף הזה, אחר כדי לצבוע את המפה הזו. תזמון כל עבודה מאפשר ריכוז טוב יותר ומאפשר למזער את זמן העבודה.
  • כשהם מתרגלים לזה, הם יעשו את זה בלי צורך בלחץ, ואולי הזמן אפילו לא משנה להם והם יעשו זאת אוטומטית. ברגע שנבחין בשיפור נוכל להגדיל את הזמן ל-5 דקות ובהמשך ל-10. בקרוב, זה יהפוך להרגל והם לא יהיו נשלטים על ידי עצלות.

מקור שיטת קייזן

האיש היפני מאסאקי אימאי יצר את הטכניקה הזו תוך התחשבות בסיבות שאנו עצלנים. למרות שזה חל גם על מבוגרים, במקרה של ילדים, הם מנסים להימנע ממשימות מורכבות מלכתחילה. הם גם מתמודדים עם עצלות כשהם יודעים שהפעילות שהם צריכים לעשות עשויה להימשך זמן רב.

חוסר מוטיבציה וחשיבה שהם לא מסוגלים לסיים אותה בהצלחה תורמים גם הם לפיגור בעבודתם. לפעמים חוסר ההשלכות הוא הסיבה העיקרית לכך שהעצלות שלהם קיימת. אם אנחנו לא נחושים בוודאות שהם יעשו משהו, ושום דבר לא יקרה אם הם לא יעשו את זה, הם ימצאו דרכים לצאת מזה.

מאסאקי אימאי מאמין שתהליך ההסתגלות ההדרגתי יוצר הרגלים מושרשים מאוד. כפי שעולה משמה של השיטה, הרעיון הוא לצבור ידע פנימי כדי לשנות. יחד עם זאת, שינוי לא צריך לקחת הרבה מאמץ כדי לשמור על מוטיבציה ועמידות.

תמונת השער באדיבות kwanchaichaiudom.