שינויים גופניים במהלך ההתבגרות

השינויים הגופניים המתרחשים במהלך ההתבגרות שונים עבור בנים ובנות
השינויים הגופניים המתרחשים במהלך ההתבגרות שונים עבור בנים ובנות.
בנים ובנות חווים מגוון שינויים גופניים במהלך ההתבגרות. זוהי תקופה בחיינו הכוללת שורה של שינויים ביולוגיים המסמנים את המעבר מגוף תינוק לגוף בוגר.

השינויים הגופניים המתרחשים במהלך ההתבגרות שונים עבור בנים ובנות. יחד עם זאת, הם יכולים להשתנות מאוד אפילו בין בני אותו המין. מה גם שלבגרות יכולה להיות השפעה ישירה על הדימוי העצמי והאישיות של האדם.

למה מתייחס גיל ההתבגרות?

גיל ההתבגרות והתבגרות הם שני מושגים שונים שלעתים קרובות מבולבלים זה עם זה. מצד אחד, גיל ההתבגרות הוא תקופה בחיים שהיא פסיכוסוציאלית במהותה. מצד שני, גיל ההתבגרות הוא אירוע ביולוגי אוניברסלי. במילים אחרות, גיל ההתבגרות מתרחש על פי התרבות של האדם עצמו, בעוד שהתבגרות מתרחשת ללא תלות בתרבות.

פליקס גווילן, העורך הראשי של כתב העת IberoEuropean Journal of Exercise and Sports, מגדיר את ההתבגרות כמכלול השינויים הגופניים אשר, במהלך העשור השני לחייו, הופכים את גוף התינוק לגוף בוגר בעל יכולת להתרבות. תהליך זה נמשך בין שלוש לארבע שנים.

הגיל שבו מתחילים השינויים הגופניים הראשונים של ההתבגרות משתנה, בעיקרו, בהתאם למין. נקודת ההתחלה הממוצעת של התבגרות אצל בנים היא סביב גיל 12, בעוד שבבנות היא בין 10 ל-11.

בנים ובנות חווים מגוון שינויים גופניים במהלך ההתבגרות
בנים ובנות חווים מגוון שינויים גופניים במהלך ההתבגרות.

בדיוק אותו הדבר, בקרב בני אותו מין, תחילת ההתבגרות יכולה להשתנות מאוד. לדוגמה, חלק מהבנות לא יחוו מחזור הווסת - הווסת הראשונה שלהן - עד גיל 13, בעוד שאחרות יכולות לקבל מחזור ראשון כשהן בנות 9.

מהם השינויים הגופניים המתרחשים במהלך ההתבגרות?

במהלך הילדות, גופם של בנים הם בנות דומה למעשה, למעט המאפיינים המיניים העיקריים שלהם. עם זאת, גופם של שני המינים מתחיל להתבטא בסדרה של שינויים שגורמים להבדלים עמוקים עד סוף ההתבגרות.

השינוי הפיזי הגלוי ביותר הוא צמיחה. מצד אחד, גיל ההתבגרות מפנה את מקומו למה שאנו מכנים בדרך כלל "קפיצות גדילה". אלה מתייחסים לשינויים המתרחשים במערכת האנדוקרינית המשפיעים על אורך וצורת הגוף, כמו גם על הקשר בין חלקיו. מצד שני, ילדים מפתחים את מערכת הרבייה שלהם ומאפיינים מיניים משניים.

שינויים גופניים במהלך ההתבגרות מתחילים בהופעה של סדרה של הורמונים או עלייה בהורמונים שיש לאנשים כבר. שינויים אלה מתחילים כמה שנים מוקדם יותר אצל בנות מאשר אצל בנים, ולמרות שחלק מהשינויים דומים, אחרים שונים בתכלית.

שינויים גופניים במהלך ההתבגרות אצל בנות

 • בממוצע, בנות גדלות בין 2 ל-20 ס"מ במהלך ההתבגרות ומפסיקות לגדול בסביבות גיל 16 או 17.
 • עוד אחד מהסימנים העיקריים הנראים לעין במהלך ההתבגרות אצל בנות הוא התפתחות השדיים. יתכן ששד אחד יגדל בקצב שונה מהשני ובנות עלולות לחוות רגישות באזור, אבל זה הכל נורמלי.
 • גופן של בנות משתנה והופך יותר ויותר דומה לגוף של נשים. רקמת השומן שלהם מתפזרת מחדש באופן שהירכיים שלהם נעשות עגולות יותר והמותניים שלהן מתרחבות.
 • שיער מתחיל להופיע באזורים מסוימים, כגון איברי המין החיצוניים ובתי השחי.
 • בנות מקבלות את המחזור החודשי שלהן - המחזור הראשון שלהן - שהוא ביטול רירית הרחם שלהן מדי חודש.

שינויים גופניים במהלך ההתבגרות אצל בנים

 • בממוצע, בנים גדלים בין 4 ל-30 ס"מ במהלך ההתבגרות, ובאופן כללי, הם מפסיקים לגדול בין הגילאים 18 ל-20.
 • איברי המין החיצוניים שלהם מתחילים לגדול. ובדיוק כמו שדיים אצל בנות, הגדילה של אשך אחד עשויה להתרחש בקצב מהיר יותר מהשני.
 • הן באזור הערווה והן בפניהם, בזרועותיהם ובשאר גופם, השיער מתחיל להיות כהה ועבה יותר.
 • הצמיחה של הגפיים שלהם יכולה להיות לא סדירה. הראש, הידיים או הידיים שלהם עשויים לגדול מהר יותר מהחזה והכתפיים.
 • ייצור הטסטוסטרון עולה, מה שממריץ את האשכים לייצר זרע.
 • במהלך תקופה זו, בנים חווים את הזקפה והיציאות הראשונות שלהם, מה שעלול להוביל לפרקים שבהם הם חווים פליטות לילה (חלומות רטובים).
 • אחרון, בגרון, תפוח האדם הופך בולט יותר אצל בנים. כתוצאה מכך, הקול שלהם הופך נמוך יותר ונשמע יותר כמו של מבוגר.

כיצד גיל ההתבגרות משפיע על אנשים?

לשינויים הגופניים המתרחשים במהלך ההתבגרות יש השפעה רבה ברמה האישית, שכן הם יכולים להשפיע על התפיסה העצמית והאישיות של הילדים. יתכן שבתקופה זו בנים ובנות מרגישים בטוחים יותר בגוף שלהם, ומצד שני הם יכולים גם לחוש בושה ואפילו חרדה.

לכן, חשוב לתת להם את המידע שהם צריכים קצת לפני תחילת ההתבגרות. מידע זה עשוי להגיע מהבית או מבית הספר, או שניהם. מה גם שילדים צריכים לקבל את כל התמיכה שהם צריכים בזמן הזה.

פופולריים