מערכת הרבייה הנשית: איך היא פועלת

האיברים החיצוניים של מערכת הרבייה הנשית הממוקמים בפות הם הבאים
האיברים החיצוניים של מערכת הרבייה הנשית הממוקמים בפות הם הבאים.

מערכת הרבייה הנשית היא המבנה האנטומי המאפשר הפריה, הריון ולידה. המערכת כולה ממוקמת באזור האגן וכוללת איברים המשתתפים ברבייה.

בתוך מערכת הרבייה הנשית ישנם איברים חיצוניים ופנימיים. כולם קשורים זה בזה ויוצרים מערכת שבה כל איבר ממלא תפקיד חשוב.

תפקידיה העיקריים של מערכת הרבייה הם: לייצר תאי רבייה, לאפשר הפריה ולהגן ולהזין תאים מופרים עד להתפתחותם המלאה, ששיאו בלידת ילד.

איברים חיצוניים של מערכת הרבייה הנשית

האזור החיצוני של מערכת הרבייה הנשית נקרא "פות" שפירושו "כיסוי ". לכן, הוא ממוקם במפשעה ותפקידו העיקרי הוא להגן על פתח הנרתיק ואיברי הרבייה הפנימיים.

האיברים החיצוניים של מערכת הרבייה הנשית הממוקמים בפות הם הבאים:

 • מונס ערווה. זוהי רקמה רכה ושומנית על האגן הממלאת את תפקיד ההגנה על האיברים הפנימיים. זה מתחיל להיות מכוסה בשיער במהלך ההתבגרות.
 • שפתיים חיצוניות. מדובר בשני קפלי עור בצורת שפתיים המגבילים את הפות חיצונית. הרווח בין השניים נקרא "שסע הפות". לפיכך, שפתי השפתיים החיצוניות מונעות מחיידקים להיכנס למערכת הרבייה.
 • שפתיים פנימיות. השפתיים הפנימיות נמצאות בתוך השפתיים החיצוניות והן דומות במאפיינים אך מעט קטנות יותר. הם מקיפים את פתח הנרתיק. בנוסף להיותה אחראית על שמירת הטמפרטורה של הנרתיק, השפתיים הפנימיות מונעות גם כניסת חלקיקים זרים.
 • דגדגן. הדגדגן הוא איבר המורכב מ-8000 קצות עצבים. זה מתחיל בשפתי השפתיים הפנימיות ומתפצל לשני גופים קברנוזה בתוך הנרתיק. תפקידו לייצר הנאה במהלך קיום יחסי מין.
 • בשר שתן. בשר השתן הוא הצינור שדרכו יוצא השתן. זה החלק החיצוני של השופכה וממוקם בין הדגדגן לפתח הנרתיק.
 • קרום בתולים. קרום הבתולים הוא קרום הממוקם בכניסה לנרתיק ולכן לרוב הוא נשבר במהלך המגע המיני הראשון או כתוצאה מפעילות שגרתית.
 • מזלג וולוואר. המזלג הפותי הוא המקום שבו נפגשים השפתיים החיצוניות והפנימיות.
 • פרינאום. הוא נמצא בין הערווה לעצם הזנב ותפקידו להגן על שלפוחית השתן, פי הטבעת ומערכת הרבייה.

איברי רבייה פנימיים

להלן האיברים הפנימיים של מערכת הרבייה הנשית:

 • נרתיק. הנרתיק הוא רקמה שרירית בצורת צינור; הוא מחבר את הרחם עם החוץ. הוא אלסטי ומסתיים בחור הנקרא פתח הנרתיק. זה הקשר בין הפות ואיברי הרבייה הפנימיים.
 • רחם. הרחם הוא איבר שרירי חלול. הוא ממוקם בין הנרתיק לחצוצרות. הרחם הוא המקום שבו מתרחשת ההריון. הוא מורכב משלוש שכבות: אנדומטריום, שרירים חלקים ורקמה אלסטית.
 • חצוצרות. איברים אלו מעוצבים כמו צינורות והם מהווים את החיבור בין הרחם לשחלות. תפקידם לשלוח את הביציות או תאי הרבייה מהשחלה אל הרחם.
 • שחלות. השחלות הן שני איברים והן בגודל של שקד בערך. תפקידם לייצר ביצית או תא רבייה כל 28 יום. יתר על כן, השחלות מייצרות גם הורמוני מין.

פעולת המערכת

בלידה, לאישה יש מאות אלפי ביציות או תאי רבייה בתוך השחלות שלה. עקב ייצור הורמוני המין, המחזור החודשי מתחיל במהלך ההתבגרות.

אז, לאחר גיל ההתבגרות, ביציות אחת משתחררת מדי חודש. אם ביצית מופרית, היא נשארת ברחם ומתחילה היווצרות של יצור חדש.

להלן האיברים הפנימיים של מערכת הרבייה הנשית
להלן האיברים הפנימיים של מערכת הרבייה הנשית.

אם הביצית לא מופרית, היא מתייבשת ועוזבת את הגוף כשבועיים לאחר שחרורה מהשחלות. הוא יוצא מהרחם יחד עם הדם והרירית הפנימית של איבר זה.

תהליך זה ידוע בשם מחזור. הפעם הראשונה שהיא מתרחשת נקראת menarche.

כאשר זרע מפרה ביציות, נוצרת זיגוטה. לאחר מכן הזיגוטה מתפתחת לבלסטוציסט שהוא כדור של תאים שבתוכו נוזל. הוא מקנן באנדומטריום שהוא אחד משכבות הרחם.

בנוסף, הורמוני המין חשובים בגיבוש התהליך. התוצאה הסופית היא השתלה.

לבסוף נוצר העובר אשר יתפתח לעובר.

לאחר מכן העובר צף במי שפיר. בנוסף, העובר נושם ומוזן דרך השליה. השליה מסוגלת לתקשר עם העובר הודות לחבל הטבור.

לאחר תשעה חודשי הריון, צוואר הרחם מתרחב ודפנות הרחם מתכווצות ודוחפות את התינוק כלפי חוץ. ככה נולד תינוק.