נדודי שינה אצל בני נוער: מה שכדאי לדעת

למרות שמומחים אינם יודעים בוודאות מדוע בני נוער אינם ישנים כפי שהם צריכים
למרות שמומחים אינם יודעים בוודאות מדוע בני נוער אינם ישנים כפי שהם צריכים, אנו יכולים לומר שגורמים מסוימים יכולים לגרום להם להיות מועדים יותר לנדודי שינה.
הורים רבים שואלים שאלות על נדודי שינה אצל בני נוער בגלל שילדיהם לא ישנים מספיק ואז מסתובבים בבית כמו זומבים. המשך לקרוא כדי ללמוד הכל על זה!

אין ספק שבין הגילאים 13 ל-16, שינויים רבים מתרחשים ברמה הפיזית, ההורמונלית והנפשית. למרות שמאמינים שזה חלק מה"מרדנות" האופיינית של שלב זה, העובדה היא שנדודי שינה אצל בני נוער קשורים יותר לביולוגיה.

גלה עוד למטה.

מחזור השינה בבני נוער

לפני שמדברים על נדודי שינה אצל בני נוער, יש צורך לדעת קצת על מחזור השינה שלהם. בתיאוריה, בני נוער צריכים לישון כשמונה שעות בכל לילה. עם זאת, רובם אינם מצייתים להמלצה זו. וזה לא מתוך חרף!

השעון הביולוגי והמקצבים הצירקדיים (שאחראים על שינה וערנות) בשלב זה מתחדשים, בדיוק כמו ההורמונים שלהם. זו אולי הסיבה שהם נשארים ערים כל הלילה או יכולים לישון סוף שבוע שלם.

התחייבויות יומיומיות כמו בית ספר, מועדונים או פעילויות מחוץ לבית לא מאפשרות להם לישון כל השעות שהם צריכים, מה שגורם להם להיראות כמו זומבים כל היום. זה בלתי אפשרי עבורם לשים לב בכיתה, לעסוק בספורט או ללמוד בבית.

גורמים לנדודי שינה אצל בני נוער

למרות שמומחים אינם יודעים בוודאות מדוע בני נוער אינם ישנים כפי שהם צריכים, אנו יכולים לומר שגורמים מסוימים יכולים לגרום להם להיות מועדים יותר לנדודי שינה. קודם כל, יש לנו גנטיקה.

אם הורי הילד מתקשים להירדם, סביר להניח שגם הם יסבלו מבעיה זו. למרות שזה לא תמיד קורה, יש לקחת את הגורם הזה בחשבון.

זה גם נפוץ שמתח, תזונה לקויה, לחצים משפחתיים, או אפילו ארגון גרוע של לוח הזמנים כדי לגרום לבני נוער לסבול מנדודי שינה. לכן, מומחים אומרים שחיוני להם לישון מספיק שעות מגיל צעיר.

שלישית, עוררות יתר פיזית וגם רגשית היא גורם נוסף. לעתים קרובות, התרגשות או האצה זו נגרמת על ידי שימוש במשחקי וידאו, צפייה בסרטי פעולה או התבוננות בטלפונים שלהם במשך שעות רבות (צפייה בסרטונים, בדיקת מדיה חברתית, משחק משחקים, צפייה בסדרות טלוויזיה וכו').

לפני שמדברים על נדודי שינה אצל בני נוער
לפני שמדברים על נדודי שינה אצל בני נוער, יש צורך לדעת קצת על מחזור השינה שלהם.

ישנן סיבות נוספות לנדודי שינה אצל בני נוער שכדאי לזכור, כולל: בעיות בריאותיות מסוימות כגון אסטמה, כאבי ראש, נזלת ואלרגיות; חרדה לפני בחינה, נסיעה או מעבר דירה; דיכאון עקב ציונים גרועים, אהבה בלתי אפשרית או בעיות עם חברים; או צריכת חומרים ממריצים לפני השינה, כמו קפה או סודה.

תאמינו או לא, נדודי שינה אצל בני נוער עשויים להיגרם גם מטמפרטורת החדר או אם יש יותר מדי אור או רעש. תרגול ספורט לאחר השקיעה הוא סיבה אפשרית נוספת, שכן הדבר מפעיל מחדש את גופם.

תסמינים של נדודי שינה אצל בני נוער

חוסר שינה אינו תמיד שם נרדף לנדודי שינה. זה הדבר הראשון שאתה צריך לדעת. כך לא תדאגו אם ילדכם ישאר עד מאוחר או יתעורר בצהריים בשבת. אתה צריך לשים לב יותר אם זה הופך להרגל.

כהורה, עליכם להיות ערניים לשינויים בהתנהגותם ובמבנה הגוף שלהם, שכן נראה כי ילדכם משתנה מדי יום. כמה סימני אזהרה של נדודי שינה אצל בני נוער הם:

1. עייפות

ילדכם נראה אדיש 24 שעות ביממה, אפילו לאחר תנומה ארוכה או שישן שעות רבות במהלך סוף השבוע. אולי אתה מדבר איתם והם נרדמים ליד השולחן או תוך כדי צפייה בסרט.

2. בעיות ריכוז

למרות שנדודי שינה גורמים לבני נוער להיות בכוננות מתמדת, זה לא אומר שהם יכולים לשים לב למה שקורה סביבם. לעתים קרובות, בני נוער שאינם ישנים טוב מתקשים להתרכז בבית הספר, למלא פקודות ולבצע משימות מסוימות או שיעורי בית.

3. עצבנות

למרות שאנו יודעים שגיל ההתבגרות הוא שלב המאופיין בשינויים במצב הרוח, אם נוסיף נדודי שינה לתערובת, לעולם לא תוכל לדבר איתם או לבקש מהם לעשות משהו.

נדודי שינה אצל בני נוער: איך לעזור

אל תתנו להם להשתמש במכשירים אלקטרוניים שעתיים לפני השינה, הציעו להם ארוחות ערב קלות, וודאו שהחדר שלהם בטמפרטורה מתאימה, האור כבוי ואין רעש, ואפשרו להם לנמנם אחרי ארוחת הצהריים. אם הבעיה נמשכת, יש לפנות לרופא.

סיכום

למרות שזה נורמלי שבני נוער יחוו נדודי שינה בתקופות ספציפיות, כגון כאשר יש להם חששות הקשורים לבית הספר, אין להתעלם מנדודי שינה אצל בני נוער כשהם הופכים להיות שכיח. גם אם המתבגר שלך לא מתלונן, חשוב לקחת אותם לרופא אם אתה רואה שהם לא בסדר.

זכור שלא מומלץ לפנות לתרופות או תרופות טבעיות מבלי להתייעץ תחילה עם הרופא של המתבגר שלך. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לבדוק את הרגלי אורח החיים שלהם ולפעול לפי הנחיות הרופא.

פופולריים