אוכל ואקנה: מה שאתה אוכל חשוב

במיוחד אם אקנה נובעת מבעיה הורמונלית
אנשי מקצוע אלו יוכלו לייעץ לך לגבי טיפולים אחרים, במיוחד אם אקנה נובעת מבעיה הורמונלית.
האם ילדכם מודאג מפצעונים? קרא מאמר זה כדי לגלות עוד על הקשר בין מזון לאקנה.

שמעת פעם ששוקולד גורם לפצעונים? האמת היא שמחקרים מדעיים רבים קשרו בין מזון לאקנה. גם אם זה לא אחד מהגורמים, יש לזה השפעה על האבולוציה שלו.

מה זה אקנה?

אקנה היא מחלה כרונית המערבת דלקת של זקיקי העור. זה בא לידי ביטוי באמצעות הצטברות של חלב מגורה על ידי אנדרוגנים. קרטין עשוי גם להצטבר, מה שמוביל לסתימה. למרות שאקנה כרוכה גם בהורמונים, ישנם מספר גורמים התורמים למצב:

  • גנטיקה
  • תזונה
  • חיידק המכונה cutibacterium acnes

זה מופיע בדרך כלל בגיל ההתבגרות, אם כי זה שכיח אצל נשים, במיוחד אלו שיש להן שחלות פוליציסטיות.

מזון ואקנה: מאילו מזונות כדאי להימנע?

בעיקר, כל אלה עם אינדקס גליקמי גבוה. זוהי היכולת של מזון להעלות את ערכי הגלוקוז בדם. ככל שהמהירות גבוהה יותר ולכן כמות הסוכר, האינדקס הגליקמי גבוה יותר. לכן רצוי להימנע ממתוקים, מאפים (כולל עוגיות), ושוקולד לבן וחלב. כדאי גם להגביל דגנים מזוקקים (אורז, פסטה ולחם).

גם משקאות קלים ומשקאות אנרגיה אינם מומלצים, וכדאי להגביל ככל האפשר את הסוכר שמוסיפים לקפה, תה צמחים, תה ויוגורט.

בנוסף, עדיף להפחית בצריכת מוצרי חלב, במיוחד חלב. הסיבה העיקרית היא שהמזונות הללו מגבירים את IGF-1 (גורם גדילה דמוי אינסולין). זהו הורמון המעורב בסינתזת אנדרוגנים וייצור חלב. בנוסף, חלב מכיל גם הורמונים אנדרוגנים נוספים.

מה אפשר לאכול כדי להפחית את הופעת הפצעונים?

מכיוון שאקנה היא סוג של דלקת, הדיאטה המומלצת ביותר היא כזו המבוססת על מזון צמחי. כמו כן, כדאי לצרוך דגים שמנים ושומנים איכותיים כמו שמן זית כתית, אגוזים, אבוקדו וזרעים. יחד, הם מספקים כמות גדולה של נוגדי חמצון, סיבים ושומנים אנטי דלקתיים.

מזונות איכותיים נוספים מומלצים הם קטניות, ביצים ודגנים מלאים. חשוב להזכיר שניתן לצרוך קקאו טהור או שוקולד עם אחוז קקאו גבוה (> 75%).

מכיוון שאקנה היא מחלה המשפיעה על העור, חשוב לשמור על לחות טובה. אתה יכול לעשות זאת על ידי שתיית הרבה מים ותה צמחים על בסיס יומי. אנו גם ממליצים לך לשלב פירות וירקות בצבעים עזים בתזונה שלך, בגלל תכולת ויטמין A הגבוהה שלהם.

לסיכום, זה עניין של הקפדה על תזונה בריאה ופנייה לרופא עור וגינקולוג על מנת להעריך את המקרה שלך או של ילדך. אנשי מקצוע אלו יוכלו לייעץ לך לגבי טיפולים אחרים, במיוחד אם אקנה נובעת מבעיה הורמונלית.

פופולריים