מדוע נשים חיות יותר מגברים?

מדוע נשים חיות יותר מגברים
מדוע נשים חיות יותר מגברים?
במשך שנים, תוחלת החיים של נשים עלתה על תוחלת החיים של גברים, ולמרות שהחברה והעבודה שנשים עושות משתנות ללא הרף, הפער הזה נותר בעינו.

מדוע נשים חיות יותר מגברים? זה לא נכון בכל המקרים, כמובן. עם זאת, עובדה שבממוצע, נשים חיות 5% יותר מגברים, וזה בטוח יעורר קצת סקרנות. ועוד יותר כשאנשים מגלים את סודות אריכות החיים הנשית.

מדוע נשים חיות יותר מגברים?

במדינות עם תוחלת חיים ארוכה יותר, הפער בין שני המינים בולט יותר. דוגמה לכך היא בסין, יפן ואיסלנד. במדינות אלו, לנשים יש תוחלת חיים ממוצעת של 3 שנים יותר מאשר לגברים. עובדה זו הובילה למספר תיאוריות המבקשות להסביר את הסיבה להבדל המדהים הזה.

מספר סיבות ניתנו במהלך השנים להסביר מדוע נשים חיות יותר מגברים. אחד מהם הוא אורח החיים המשפחתי המסורתי, שבו גברים עבדו כדי לשמור על המשפחה, בעוד נשותיהם נשארו בבית. זו סיבה שאין לה תוקף כיום במדינות רבות, בשל השוויון הגובר של נשים במקום העבודה.

מקושר לתיאוריה שלעיל, חשבו בעבר שמכיוון שגברים היו חשופים למאמץ פיזי גדול, כמו גם לצריכה מופרזת של אלכוהול וטבק, הדברים האלה גבו מחיר מגופם יותר מאשר מקבילותיהם הנשיות. עם זאת, ההבדל הזה בתוחלת החיים נותר בעינו, למרות שמנהגים וחטאות אלו הפכו נפוצים יותר בקרב נשים.

לנשים יש יתרונות בכרומוזומים שלהן

העובדה היא שלמרות השינויים הללו, נשים עדיין חיות יותר מגברים. זה הניע מאות מדענים לבצע מחקרים כדי להסביר את אורך החיים הגבוה יותר של נשים.

יש שאפילו אומרים שבהעדר כל מסקנה מספקת אחרת, עלינו להסיק שאורך החיים הנמוך של גברים מתוכנת על ידי הטבע בדרך כלשהי!

מבחינה גנטית, גברים נוטים יותר למחלות לב וכלי דם, בניגוד לנשים, הרגישות יותר לבעיות אנדוקריניות. הסיבה לכך היא שלנשים יש שני כרומוזומים זהים - אחד נוסף למקרה שאחד נכשל. זוהי צורת הגנה נוספת שאין לגברים בכרומוזומי ה-XY שלהם.

העובדה היא שנשים חיות זמן רב יותר בגלל מספר גורמים שמתנדנדים לטובתן בהשוואה לגברים
העובדה היא שנשים חיות זמן רב יותר בגלל מספר גורמים שמתנדנדים לטובתן בהשוואה לגברים.

העובדה היא שנשים חיות זמן רב יותר בגלל מספר גורמים שמתנדנדים לטובתן בהשוואה לגברים. לדוגמה, הורמונים נשיים מגנים עליהם מבעיות לב עד שהם מגיעים לגיל המעבר. רק במהלך העשור הרביעי לחייהם יש סיכוי קל שהם יתחילו לסבול מהפרעות כאלה.

יתרון זה מתקבל דרך המחזור החודשי, וזה מגביר במידה ניכרת את קצב הלב של האישה. זה עושה רושם שהיא עושה פעילות גופנית מתונה גם כשהיא לא לוקחת חלק בשום סוג של ספורט. שיפור תפקוד הלב עוזר להימנע מהתקפי לב או מצבים אחרים. כתוצאה מכך, ישנה תוחלת חיים ארוכה יותר.

מיטוכונדריה עשויה לשחק לטובת הנשים

כיום, מדענים מאמינים שנשים חיות זמן רב יותר בגלל המיטוכונדריה. אלו הם אברונים שנמצאים כמעט בכל התאים האוקריוטיים ואחראים על אספקת חלק ניכר מהאנרגיה החיונית לפעילות התא. הם עושים זאת על ידי הפיכת המזון שהם אוכלים ל-ATP (אדנוזין טריפוספט).

כמה תיאוריות מציעות שהמיטוכונדריה הזכרית עברו מוטציות לאורך ההיסטוריה, בעוד שאצל נשים הן נשארות במצב מושלם. זה אומר שיש פחות נשימה תאית או העברת אנרגיה לתאים אצל גברים.

באופן דומה, מוטציות אלו מועברות רק מהאם לילדים הזכרים. מכיוון שמדובר בגורם תורשתי גברי, לכן יש סיכוי גבוה יותר לסבול ממחלה ולחיות פחות שנים מנשים.

מסקנה מדוע נשים חיות יותר מגברים

נכון שהאיפור הביולוגי שלנו קבע מראש שנשים חיות יותר מגברים מרגע ההתעברות. עם זאת, לגברים יש אפשרות לחרוג מהממוצעים הללו על ידי שיפור הרגלי האכילה ושגרת הפעילות הגופנית שלהם.

אז, הדבר היחיד שנותר לעשות הוא לשמור על עצמך ולנהל חיים בריאים!