איך לזהות מתי שומות הן סרטניות?

אנשים רבים שואלים כיצד לזהות מתי שומות הן סרטניות
מכיוון שהצבע והצורה שלהם נוטים להשתנות, אנשים רבים שואלים כיצד לזהות מתי שומות הן סרטניות.
שומות ידועות בעלות מאפיינים ייחודיים ומיוחדים, וזו הסיבה שחשוב כל כך להיות מסוגל לזהות אם הן שפירות או סרטניות.

שומות הן גידול עור נפוץ המופיע ככתמי פיגמנטציה על העור. הם יכולים להיות בעלי גוונים וצורות שונות. שמם המדעי הוא nevus melanocytic. גידולי עור אלו קיימים אצל כולם, אם כי בעלי עור בהיר נוטים יותר לקבל יותר מהם. מכיוון שהצבע והצורה שלהם נוטים להשתנות, אנשים רבים שואלים כיצד לזהות מתי שומות הן סרטניות. אנו נדגיש את מה שאתה צריך לשים לב במאמר זה.

שומות הן ריכוזים של תאים מייצרי פיגמנט ברקמת העור שלך. אם הם שפירים או לא יהיו תלויים באופן שבו אתה מטפל בעור שלך, כמו גם בגורמים גנטיים ובבריאות הכללית. אם אתה קווקזי ויש לך עור בהיר מאוד, אז המאמר הזה יעניין אותך במיוחד, במיוחד אם יש לך הרבה שומות וחווית אי נוחות או אי נוחות לגבי המראה שלהן.

החששות העיקריים לגבי חריגות שומות

ישנם מספר שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לגבי שומות לפני בדיקת העור שלך על ידי רופא. שומות בריאות הן אסימפטומטיות. משמעות הדבר היא שהם אינם מציגים גרד או גירוד, צריבה, דלקת, נזילות או אדמומיות של העור.

בהתחשב בתיאורים ראשוניים אלו של המשמעות של שומה בריאה, כעת יש לך מושג ממה אתה צריך להיזהר כדי לזהות כל חריגה בעור שלך. אחד מקווי הזיהוי הראשונים של כל סוג של גידול עורי מחייב אותך להכיר את העור שלך. לשומה יש פוטנציאל להפוך למשהו סרטני כאשר יש שינויים בצורתה ובצבעה.

למד לזהות מתי שומות הן סרטניות או שפירות

לשומות בריאות יש צורה מעגלית, עם גבולות מוגדרים היטב. הם יכולים להיות גם בצורת אליפסה אבל הקוטר שלהם לא יעלה על יותר מ-5 מ"מ. רופאי עור בדרך כלל נותנים לך את ההתייחסות הזו כדי שיהיה לך מושג לגבי הגודל - קוטר שומה לא צריך להיות גדול יותר מהמחק בקצה העיפרון. אם יש לך שומה גדולה מזה, כדאי שתבדקי אותה. כמו כן, הקפד לעקוב אחר השינויים.

ישנם שני סוגי שומות כלליים כאשר מסווגים במונחים של צורתם. שומות שטוחות נוטות להיות הנפוצות ביותר, יותר משומות מורמות שהן בשרניות יותר ובולטות מעט מהעור. נהוג להאמין שאם שומה גדלה או גדלה, היא עלולה להכיל מלנומה. אבל זה לא בהכרח נכון.

איך לזהות מתי שומות הן סרטניות
איך לזהות מתי שומות הן סרטניות?

למרות שכאשר מדובר על חריגות בנבוס, צורה לא סדירה יכולה לעורר אזהרה. אבל רק רופא העור יכול באמת להעריך צמיחת עור. הם יקבעו בבדיקה שלהם אם זה משהו שמצדיק בדיקות נוספות.

זוהי נקודה חשובה שיש לציין כי אין להסיר או לשנות שומות בשום צורה אלא אם הן מציגות תסמינים. תסמינים שיש לשים לב אליהם כוללים גירוד, צריבה או נזילות. בכל מקרה, עדיף לבצע כל כריתה או ביופסיה על ידי מומחה במשרד רופא.

שימו לב לצבע

ביחס לצבע, יש בדרך כלל טווח בין אוקר לחום. זה יכול לכלול גם שחור, כחול ואדום במקרה של שומה כביכול דם. כל שינוי בצבע של שומות יכול להיות גם אינדיקציה למשהו שאתה צריך לציין בפני הרופא שלך. עם זאת, כפי שציינו כשדיברנו על הצורה, אם היא אסימפטומטית בתיאוריה, אין מה לפחד.

צבע השומה יהיה גם קשור באופן הדוק לגוון העור של האדם. אנשים קווקזיים או בהירי שיער נוטים להיות בעלי שומות שמקבלות גוונים בין ורוד לחום בהיר. לאנשים עם שיער ועור כהים יכולים להיות שומות חום כהה עד שחור.

איך לזהות מתי שומות הן סרטניות?

זה לא מאוד נפוץ ששומה בריאה הופכת למלנומה. צריכים להיות כמה תנאים חריגים כדי שזה יקרה. חלק מהאנשים רגישים יותר או בעלי נטייה גבוהה יותר לפתח מלנומה מאחרים. בעלי עור בהיר מאוד או כאלה שחושפים את עצמם לשמש ללא הגנה נמצאים בסיכון גבוה יותר.

למרות שזה טוב שאתה עושה מדי פעם בדיקה עצמית כדי להבחין בשינויים או שינויים בשומות שלך, זה רק רופא העור שבאמת יכול לקבוע את המצב המדויק של השומה. הם יכירו את סוגי ההליכים או הטיפול שהם מצדיקים. כמו כן, אם אתה אדם עם עשר שומות או יותר על גופך, עליך לשקול ללכת לרופא עור. הם יכולים להראות לך כיצד לבצע כראוי בדיקות סדירות של העור שלך.

לבסוף, אנחנו רוצים להזכיר לכם שתמיד טוב לחשוב על מניעה ולטפל נכון בעור שלכם. עליך להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולנקוט באמצעים אחרים כמו שימוש בקרם הגנה מתאים כדי שהעור שלך יישאר בריא. כך לא תפתח יותר סיכון למציאת תאי עור סרטניים.