האם אתה מכיר את 5 החלקים של מבחן APGAR?

הודות לבדיקת APGAR
הודות לבדיקת APGAR, הרופאים הצילו מיליוני תינוקות בלידה.
הודות לבדיקת APGAR, הרופאים הצילו מיליוני תינוקות בלידה. בדיקה זו מבוססת על 5 קריטריונים להערכת בריאותם של תינוקות בדקות הראשונות לאחר הלידה.

בדיקת APGAR נקראה על שם רופא הילדים שפיתח אותה בשנות ה-50. הוא משמש גם כמכשיר זכרון לרופאים מיילדים, שכן כל אות היא בדיקה שעל הרופאים לבצע לילודים.

האם אתה רוצה לברר עוד על מבחן APGAR?

מבחן APGAR: מה זה?

פותח בשנת 1953 על ידי רופא ילדים אירופאי בשם וירג'יניה אפגר, זוהי בדיקה קלינית שרופאים מבצעים לתינוקות לאחר הלידה. בדיקה זו כוללת את רופא הילדים, אחיות מוסמכות, ילודים ומיילדות.

באמצעות 5 בדיקות בסיסיות, מומחים מנתחים ומעריכים את מצב בריאותם של תינוקות.

לכל אחד מהחלקים הללו יש ציון של 0, 1 ו-2. התוצאה המקסימלית היא 10, מה שאומר שהילד במצב בריאותי מושלם. לכן, כל דבר מתחת למספר זה ידרוש מבחן נוסף עבור החלק שלא קיבל ציון טוב.

בדיקת APGAR מתבצעת בדקות הראשונות של החיים. זה מעריך עד כמה התינוק מתמודד עם הלידה ואם הוא צפוי לסבול.

כל חלק במבחן אורך כדקה. לאחר מכן, לאחר 5 דקות, אתה יודע את המצב הכללי של התינוק.

בנוסף, זה מפחית משמעותית את שיעור התמותה ואת היכולת לחזות בעיות בריאותיות. אם יש בעיות, המומחים יכולים להתחיל טיפולים מוקדמים.

קריטריונים להערכת מבחן APGAR

רופאים משתמשים בכלל אמנמוני כדי לזכור את חמש הבדיקות שהם צריכים לבצע לתינוקות שזה עתה נולדו. לאחר מכן, הם משתמשים בכל אות בשם הרופא שהמציא אותה. זה קיצור של מראה, דופק, העוויה, פעילות ונשימה.

הבדיקה הראשונה מעריכה את צבע עורו של התינוק. אם זה נורמלי, הוסף 2 נקודות. אם יש לו שפתיים כחולות, הוסף 1; ואם הוא כחול לגמרי, 0 נקודות.

מבחן APGAR: מה זה
מבחן APGAR: מה זה?

הבדיקה השנייה עוסקת בדופק, והרופאים מעריכים את קצב הלב. אם הוא גבוה מ-100 פעימות לדקה, הוסף 2 נקודות. אם זה מתחת ל-100, הוסף נקודה; ואם זה 0, 0 נקודות.

הבחינה השלישית היא העוויה, אותה בודקים הרופאים באמצעות הרפלקסים והעצבנות שהתינוק מראה עם גירויים מסוימים.

אם הוא מתעטש, בועט או משתעל כתגובה, הוסף 2 נקודות. עם זאת, אם הוא עושה העווה חלש או בוכה, הוסף נקודה אחת; ואם הוא לא יגיב אז 0 נקודות.

המבחן הרביעי קשור לפעילות ולטונוס השרירים בעת גירוי. אם הוא זז באופן פעיל, הוסף 2 נקודות. אם הוא זז מעט, הוסף 1; ואם הוא לא זז בכלל, הוסף 0.

לבסוף, החלק החמישי הוא נשימה. לתינוקות הנושמים חזק, הוסף 2 נקודות. אם התינוק חלש או לא סדיר, הוסף 1. עם זאת, אם הוא או היא אינם נושמים, הוסף 0.

תינוקות שזה עתה נולדו שמקבלים בין 7 ל-10 נקודות נמצאים במצב בריאותי תקין. אלה שמקבלים בין 4 ל-6 נקודות עשויות להזדקק לטיפול החלמה מיידי. לדוגמה, ייתכן שהם צריכים להיכנס לחממה.

עבור תינוקות בין 1 ל-3 נקודות, הם זקוקים לטיפול חירום, כמו נשימה מסייעת או תרופות IV. אם הם יקבלו 0, סביר להניח שהם יקבעו את המוות.

בדיקה שמפחיתה את שיעור התמותה

מבחן APGAR נמצא בשימוש למעלה מ-50 שנה. זה הפחית משמעותית את שיעור התמותה בילודים. למעשה, הערכה מיידית היא הדרך הטובה ביותר לטפל או למנוע מצבים מסוימים.

לכן, תוך חמש דקות בלבד, הם יכולים להציל חיים, במיוחד עבור לידות דחופות, פגים או לידה מסובכת.

חשוב גם לזכור שבדיקה זו לא נועדה למנוע בעיות עתידיות לבריאות התינוקות. להיפך, היא קובעת את מצבם מתי הם נולדים.