5 טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון

אנחנו רוצים להציג 5 טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון
עם זאת בחשבון, אנחנו רוצים להציג 5 טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון.
היום אנחנו רוצים להציג 5 טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון. אנו בטוחים שעל ידי יישום אסטרטגיות אלו, בני נוער יוכלו לשפר את ביצועיהם בכיתה.

מדי שנה, על התלמידים לגשת למספר מבחנים - הן בעיצוב פרופסור והן בסטנדרטים. והביצועים שלהם במבחנים אלה הם גורם מכריע בכל הנוגע לסיום הלימודים והיציאה לאוניברסיטה לפי בחירתם. עם זאת בחשבון, אנו רוצים להציג 5 טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון. כך הם יתפקדו טוב יותר בכיתה ויהיו להם יותר הזדמנויות בעתיד.

תלמידים רבים מתקשים להצליח בבית הספר, וזה לא הוגן להניח שהם לא שמים לב בכיתה או שהם לא מאורגנים. ישנם גורמים נוספים שעלינו לקחת בחשבון, הכוללים כיצד הם הולכים ללמוד. למשל, באיזו שעה הם מתחילים ללמוד, היכן הם לומדים, ואילו הסחות דעת אפשריות יש בסביבה. דברים כמו אנשים אחרים, מוזיקה, אינטרנט וטלפונים סלולריים יכולים להפוך את הלימודים לפחות פרודוקטיביים...

מחקר שכלל 67 סטודנטים שנערך על ידי רמון בדולה מהאוניברסיטה האוטונומית של גררו (ספרד) מזמין אותנו להרהר בדברים הבאים:

"החשיבות של תלמידים ליישם טכניקות אלו טמונה בקבלת חזון גלובלי וספציפי של מה שהם רוצים ללמוד, תוך יישום מגוון כלים המקלים על ההבנה."

- ר' בדולה -

החינוך במאה ה-21 מציע אתגרים חדשים מול המצב החברתי החדש שאנו חווים כיום. בשל ההפרעה של האינטרנט בחיי היומיום שלנו ושל התקשוב בכיתה, על המחנכים להתאים את מתודולוגיות ההוראה שלהם. על מנת לעשות זאת, הם צריכים להציע לתלמידים תוכן וטכניקות חדשות כדי למשוך את תשומת לבם. אבל, מה אנחנו יכולים לעשות כדי לשפר את הרגלי הלימוד שלהם?

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון?

טכניקות לימוד הן סדרה של מיומנויות ופעילויות המכוונות להפיק את המרב מהזמן שאנו מבלים בלימודים. אנו רוכשים אותם באמצעות תרגול יומיומי, מה שאומר שעקביות היא חיונית. מטרתם, אם כן, היא לעזור לתלמידים להפנים ידע מבלי להסתמך על שינון פשוט של תוכן.

אסטרטגיות למידה אלו צריכות לפעול לפי סדר הגיוני המאפשר לתלמידים להחליט אילו טכניקות חלות בצורה הטובה ביותר על כל מפגש לימוד. לעיתים, כישלון אקדמי הוא תוצאה של חוסר מודעות לטכניקות אלו. וכתוצאה מכך, התלמידים רואים וחווים את הלימוד כפעילות מייגעת ומשעממת שהם מבצעים מתוך חובה.

5 טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון

טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון
טכניקות לימוד מועילות לתלמידי תיכון.

כשמדברים על מפגש לימוד, הכוונה היא לזמן שהתלמידים מבלים בלימוד כל נושא מחוץ לבית הספר. הכוונה היא גם לפעילויות בהן משתמשים התלמידים בתהליך הרכישה וההטמעה של המושגים בתוך יחידה נתונה.

"מטרה ללא תוכנית היא רק משאלה."

- אנטואן דה סנט-אכזופרי (הנסיך הקטן) -

  1. קריאה. חיוני לתלמידים לקרוא כדי לראות באיזה תוכן הם יתמודדו. למעשה, עליהם לקרוא את החומר פעמיים. ראשית, על מנת לקבל ראייה גלובלית של התוכן. במילים אחרות, קריאה מקיפה. לאחר מכן, התלמידים צריכים לחזור ולקרוא את החומר בעיון רב יותר כדי לבחור את נקודות המפתח.
  2. קו תחתון. כאן, התלמידים ידגישו את מילות המפתח המשקפות את הרעיונות העיקריים שהם בחרו במהלך הקריאה השנייה שלהם. חשוב להימנע מהחתמת משפטים שלמים. עצם החתמת המילים יוצרת השפעה חזותית גדולה יותר ומקלה על זיהוי מילות המפתח במבט חטוף. טכניקה זו אינה מחליפה סיכום, אך היא חוסכת זמן אם אתה ממהר.
  3. מפות מושגים או מפות מנטליות. אלה עוזרים לתלמידים לסנתז את המידע שהם סימנו. יצירת מפות מושגים כרוכה בארגון וחיבור בין תוכן על ידי יצירת רשת של נתונים. כתוצאה מכך, התלמידים מפתחים ניתוח רפלקסיבי ומותאם אישית של תוכן.
  4. כרטיסי סיכום. אסטרטגיה זו שימושית במיוחד כאשר התלמידים צריכים לתמצת מידע רב בנוגע לנושא ספציפי. כאן הם יסנתזו ויארגנו את כל הנתונים על חצאי גיליונות נייר של כרטיסי אינדקס גדולים, לפי סוג המידע. כמובן שחשוב למספר את הקלפים. כמו כן, התלמידים יכולים להשתמש בחלק האחורי כדי לרשום שאלות או ספקות.
  5. הערות שוליים. תמיד חשוב לרשום ביטויים מועילים או דוגמאות שתלמידים מגלים בזמן לימוד או רישום הערות בכיתה. אלה יהיו שימושיים מאוחר יותר כאשר הם צריכים להתכונן למבחן. הם יכולים לרשום אותם בשולי ההערות שלהם או בכרטיסי הערה נפרדים.

טכניקות לימוד מועילות נוספות לתלמידי תיכון

ישנן טכניקות רבות אחרות שיכולות לסייע לתלמידי תיכון ולאפשר להם לעשות את החובה במפגשי הלימוד שלהם. למעלה, הזכרנו את אלו שאנו מאמינים שהם השימושיים והרלוונטיים ביותר. מה שכן, יש כמה שסטודנטים יכולים להשתמש בטכנולוגיה חדשה כדי ליישם.

כל אסטרטגיה תקפה כל עוד היא עוזרת לתלמידים ומניעה אותם ללמוד. אז, עם זה בחשבון, אנו יכולים להזכיר גם התקני מנמוני, סיכומים, דיאגרמות, צירי זמן, טבלאות סקירה, טבלאות השוואות, סכמות ועוד...

"למידה היא יותר מרכישת יכולת חשיבה; היא רכישת יכולות מיוחדות רבות לחשיבה על מגוון דברים."

- ל. ויגוצקי -