רגשות משניים והופעתם אצל ילדים

הן דרך נוספת שבה ילדים מבטאים את רגשותיהם המשניים
בעיות התנהגותיות, למעשה, הן דרך נוספת שבה ילדים מבטאים את רגשותיהם המשניים.
זיהוי רגשות מסוימים יכול לפעמים להיות פשוט. עם זאת, ישנם רגשות אחרים שפחות ניכרים ודורשים תפיסה חדה יותר. רגשות אלו ידועים כרגשות משניים, ולהארכתם לאורך זמן יכולה להיות השלכות שליליות.
ניתן לסווג רגשות לשתי קטגוריות: רגשות ראשוניים ומשניים. רגשות ראשוניים הם אלו שאנו משתמשים בהם כדי להגיב לסביבתנו ולסובבים אותנו. לדוגמה, אם מישהו מכה אותנו או מעליב אותנו, זה יכול לגרום לנו לחוש כעס. רגשות משניים, לעומת זאת, אינם מולדים. אנו רוכשים אותם ככל שאנו גדלים.

לפי הסיווג שיצר הפסיכולוג פול אקמן, הרגשות העיקריים כוללים שמחה, עצב, זעם, פחד, גסות, בדידות והלם. המאפיין המשותף לכל הרגשות הללו הוא שהם אוניברסליים ונקבעים מראש גנטית. במילים אחרות, אנחנו מכירים אותם מרגע היוולדנו.

לתחום המחקר הזה תרמו גם הרופא הדני קארל לאנג והפסיכולוג האירופי וויליאם ג'יימס. הם הוסיפו את הרעיון שרגשות תלויים בשני גורמים. ראשית, הם קשורים לשינויים הפיזיים המתרחשים בגופנו מול גירויים. ושנית, הדרך שבה אנו מפרשים אותם.

החוקרים סטנלי שכטר וג'רום סינגר בנו את התיאוריה שלהם על רעיון זה. הם קובעים שהמחשבות שלנו יכולות גם לשחרר תגובה אורגנית ושחרור אחורי של סדרה של נוירוטרנסמיטורים. באותו האופן שבו הסביבה שלנו ואנשים אחרים יכולים לעורר רגשות ראשוניים, כך גם המחשבות שלנו יכולות.

מהם רגשות משניים?

בניגוד לרגשות המפורטים לעיל, רגשות משניים מורכבים יותר. לפי אקמן, רגשות אלו הם אלו שאנו מייצרים כתוצאה מהצמיחה שלנו, מהאינטראקציה עם אחרים ומהשילוב של רגשות ראשוניים.

גם רגשות משניים קשים יותר לזיהוי מאשר רגשות ראשוניים. משמעות הדבר היא שלא תמיד אנו מציגים אותם באמצעות מחוות כמו חיוך או הרמת גבה, כפי שאנו עשויים לעשות עם אושר או הפתעה.

במהלך שנות ה-90, אקמן זיהה את הרגשות המשניים הבאים:

 • שעשוע
 • אשמה
 • מבוכה
 • בוז
 • שביעות רצון
 • התרגשות
 • גאווה בהישג
 • שביעות רצון
 • בושה
 • הקלה
 • הנאה חושית

לכל הרגשות המשניים הללו יש שלושה דברים משותפים. כולם נלמדים, מנטליים ואינם ממלאים שום פונקציה הסתגלותית ביולוגית.

הקשר בין רגשות משניים וראשוניים

הפסיכולוגית הוונצואלה גרסיאלה באוהר ערכה ניתוח מעניין בנושא. היא קובעת שרגשות משניים מבטאים בעיה בתודעה שעלינו לחסל כדי להימנע מהשלכות סבל.

"רגשות משניים הם אלה שאנו מייצרים כתוצאה מהצמיחה שלנו, האינטראקציה עם אחרים והשילוב של רגשות ראשוניים"

גם רגשות משניים קשים יותר לזיהוי מאשר רגשות ראשוניים
גם רגשות משניים קשים יותר לזיהוי מאשר רגשות ראשוניים.

רגשות אלו פועלים כהרחבות נפשיות של רגשות ראשוניים. עם הזמן, הם עלולים להזיק לבריאותנו. לדוגמה, באוהר קובע כי בעוד שפחד יכול להגן עלינו ברגעים מסוימים, כאשר הוא מתארך לאורך זמן, פחד יכול לגרום לחרדה, פוביות ופאניקה.

כך גם לגבי עצב. עצב מאפשר לנו להתחיל בתהליך של החלמה מחוויה טראומטית. עם זאת, אם העצב נמשך החוצה, זה יכול לייצר דיכאון ונטיות הרס עצמי.

לבסוף, באגר קובע שמשהו דומה קורה עם אושר וכאב. אושר יכול להוביל להתקשרות או הנאה. כעס, לאורך זמן, יכול להוביל לשנאה או לטינה.

כיצד מופיעים רגשות משניים אצל ילדים?

היכולת להפגין רגשות היא חלק חיוני בהתפתחות הרגשית של הילד. השלב הראשון כולל למידה לזהות אותם.

בהקשר זה, גירוי האינטליגנציה הרגשית הוא צעד בסיסי שהורים יכולים לתרום לו. איך? באמצעות תרגילים ותרגולים שעוזרים לילדים להבין את רגשותיהם. אלה יכולים לכלול משחקים, ציור ואפילו אפליקציות לטלפון סלולרי.

אקמן ביסס את עבודתו על חקר הבעות הפנים. זהו האמצעי הראשון שדרכו אנו יכולים לזהות את הרגשות המשניים שיש לילד.

ברגע שאתה קולט רגש נחוש, או שאתה חושד בנוכחות של כל אחד מהם, אנו ממליצים מאוד לדבר עם ילדך. הוספת רגשות במילים היא אחת הדרכים הטובות ביותר להביע רגשות. זה נכון לא רק לילדים, אלא גם למבוגרים.

למעשה, אי ביטוי רגשות יכול להיות מסוכן יותר ממה שאתה עשוי לחשוב. הדחקת רגשות עלולה להוביל לחולשה רגשית ונפשית, הערכה עצמית נמוכה, חוסר אמפתיה ואותנטיות ובעיות התנהגות.

"הגירוי של אינטליגנציה רגשית הוא צעד בסיסי שהורים יכולים לתרום לו"

רגשות והתנהגות רעה

בעיות התנהגותיות, למעשה, הן דרך נוספת שבה ילדים מבטאים את רגשותיהם המשניים. למה? בעוד שבעיות התנהגות יכולות להיות קשורות לגנטיקה של הילד ולאישיות המולדת של הילד, זה קשור גם לחינוך. התנהגות רעה היא תוצאה ישירה של החינוך שילד מקבל, כולל ברמה הרגשית.

ילדים המחזיקים ברגשות השליליים שלהם יסבלו בסופו של דבר רגשות של טינה ושליליות. אם ילד מביע את רגשותיו ולא זוכה לתמיכה או תשומת לב ראויה, המצב חמור עוד יותר.

ברור שלהורים יש תפקיד חשוב להפליא בזיהוי הרגשות של ילדם. אבל מה שכן, הם אחראים ללמד את ילדיהם לבטא ולטפל ברגשות האלה בצורה בריאה.