הטיפול בעקמת בילדים

הטיפול בעקמת בילדים יכול להיות שמרני
הטיפול בעקמת בילדים יכול להיות שמרני, אורתוטי או כירורגי, בהתאם לחומרת המקרה.
עקמת יכולה להשפיע על ילדים ובני נוער. היום, נספר לכם על הטיפול בעקמת בילדים, אשר יהיה תלוי בחומרת כל מקרה.

באופן אידיאלי, הטיפול בעקמת בילדים מתרחש רק לאחר ביצוע בדיקה גופנית מדוקדקת. חוץ מזה, חשוב לבצע בדיקות ספציפיות כדי לקבל אבחנה טובה יותר. יתר על כן, מומחים צריכים לעקוב אחר המטופל בשלב ההתפתחותי שלו.

חשוב מאוד לבחון ולאתר עיוותים אפשריים בחוט השדרה מגיל צעיר. גופם של ילדים גמיש למדי והם נוטים להסתגל ככל שעובר הזמן. עם זאת, העקומות המיוצרות על ידי עקמת עלולות להפוך לשמצה יותר, בהתאם לכל מקרה.

הטיפול בעקמת בילדים יכול להיות שמרני, אורתוטי או כירורגי, בהתאם לחומרת המקרה. לפעמים, מומחים משלבים טיפולים שונים לתוצאות טובות יותר.

מהי עקמת?

עקמת היא עיוות של עמוד השדרה. זה כולל שינוי של יישור החוליה בשלושת מישורי התנועה. לכן, עמוד השדרה לא רק מתכופף לצד זה או אחר, אלא הוא גם עלול לגרום לחוליות להסתובב.

עקומות אלה עשויות להיות תוצאה של סיבות רבות ושונות. במקרים מסוימים, הם קורים מהיום שבו תינוקות נולדים. במקרים אחרים, הם עשויים לנבוע מטראומה או התערבות כירורגית. ולבסוף, הם עשויים להתקיים עקב הפרעות נוירולוגיות. עם זאת, רוב הזמן, אנו מסתכלים על עקמת אידיופטית, כי אין סיבה ברורה. עם זאת, הסוגים השונים קשורים בדרך כלל לשלבי הגדילה השונים. זו הסיבה שהם עשויים להיקרא עקמת ילדות או מתבגר.

כיצד נוכל לזהות עקמת אצל ילדים?

ניתן לזהות עקמת בילדים לאחר ביצוע בדיקות שונות שבהן הרופאים מנתחים תנוחות סטטיות ודינמיות של ילדים. באמצעות בדיקות שונות אלו, ניתן להעריך את עמוד השדרה בתנועה. כתוצאה מכך, ניתן לזהות אם העיוותים הללו קשורים ליציבה עקמתית או עקמת.

טיפול בעקמת בילדים
טיפול בעקמת בילדים.

בנוסף, מומחים מבקשים לבצע בדיקות משלימות, כגון צילומי רנטגן. בדיקה זו מאפשרת לרופאים לצפות בכל עמוד השדרה ולמדוד את עקומות החוליה. התוצאות של מדידות אלו הן ערכי זווית. וכן, הם עוזרים לנו לזהות את מידת העקמומיות או הסיבוב של החוליה. לכן, שיטה זו משמשת כדי לקבוע את חומרת העיוות.

מצד שני, הדמיית תהודה מגנטית וסריקות CAT מתבצעות רק במקרה של מצבים חמורים יותר או אם יש אפשרות למחלות קשורות אחרות.

בדיקה של ילד הסובל מעקמת מראה סימני אסימטריה באזור הכתפיים. חוץ מזה, ניתן להבחין בהבדל בצורת המותניים ובחלק הפנימי של הזרועות. יתרה מכך, קיימת אפשרות שלילדים להב אחד בולט יותר מהשני. עם זאת, חשוב לבטל מחלות אחרות שעלולות לגרום לעיוותים אלה.

הטיפול בעקמת בילדים

לאחר ביצוע בדיקה גופנית מלאה ובדיקות משלימות, הגיע הזמן לבחור את הטיפול הטוב ביותר בעקמת בילדים. כמובן, זה יהיה תלוי בגיל הילד, האבולוציה וחומרת העקמומיות. לבסוף, היבט נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הגורם לעיוות והפרוגנוזה, לפי המקרה של כל מטופל.

כל המידע הזה יאפשר לרופאים לזהות האם הם מתמודדים עם מקרה של עקמת מבנית או תפקודית. במקרה של עקמת תפקודית, ניתן לתקן זאת על ידי החזרת הגורם או תיקון יציבה גרועה או התכווצות שרירים.

  • טיפול שמרני: זוהי הבחירה הראשונה במקרה של מצבים קלים ובינוניים. פיזיותרפיה קונבנציונלית כוללת טכניקות ידניות, תרגילי גמישות וחיזוק שרירים. יתר על כן, ישנם טיפולים מיוחדים אחרים, כמו גמילה מיציבה ואוסטאופתיה, שנראים יעילים למדי. גם תרגול תרגילי פילאטיס יכול להיות יעיל מאוד.
  • טיפול אורתוטי: אם העיצוב של המחוך נכון, זה עשוי להיות יעיל למדי בהפחתת התפתחות העקמומיות. עם זאת, חשוב לשלב טיפול זה עם תרגילים של פיזיותרפיסט על מנת למנוע תופעות לוואי מאי הזזת הגב. זה לא טיפול טוב במקרה של מקרים קלים במיוחד, כי כנראה טיפול שמרני יספיק. יתרה מכך, אם המטופל כבר זקוק לניתוח, גם זה לא יהיה נחוץ. לסיום, ראוי להזכיר שזה יכול להיות מכשיר די מעצבן ובני נוער בדרך כלל לא רוצים ללבוש אותו.
  • ניתוח: טיפול זה מיועד למקרים חמורים יותר כאשר נראה כי הטיפולים האחרים אינם מספיקים. כאשר מתכנתים ניתוח בעמוד השדרה, הרופאים חייבים לשקול את סוג העקמומיות ואת ההתפתחות האפשרית שלה. בנוסף, טיפול פיזיותרפיה יכול להועיל לפני הניתוח.

ככל שילדים יתחילו מוקדם יותר את הטיפול, כך הוא יהיה יעיל יותר

בדיקות סדירות צריכות לכלול בדיקות עמוד השדרה. יתר על כן, הורים צריכים לשים לב ליציבה של ילדיהם כשהם מתבגרים. במקרה שאתה מבחין בשינוי בעמוד השדרה שלהם, אתה יכול לבקר את הרופא.

לטיפול בעקמת בילדים יש תוצאות טובות יותר אם מתחילים לאחר הופעת העקמומיות לראשונה. בהתאם לגורם, אם הזמן יעבור, התיקון עלול להיות מסובך יותר. לכן, חשוב ביותר לבקר את הרופא באופן קבוע ולדאוג ליציבה של ילדיכם.