הפרעת חרדה כללית בילדים

הפרעת חרדה כללית מובילה ילדים לחוות דאגה מוגזמת ורחבה לגבי מספר נושאים שונים
הפרעת חרדה כללית מובילה ילדים לחוות דאגה מוגזמת ורחבה לגבי מספר נושאים שונים.
הפרעת חרדה כללית מובילה ילדים לחוות דאגה מוגזמת ורחבה לגבי מספר נושאים שונים.

כאשר בוחנים הפרעות פסיכולוגיות אצל ילדים, בעיות חרדה הן השכיחות ביותר. תמיד קשה לאבחן מצב מסוג זה, מכיוון שקשה לקבוע אם זה פשוט חלק מהתפתחות הילד בגיל זה או לא. עם זאת, כשמדברים על הפרעת חרדה כללית (GAD) עלינו לציין שזו לא מחלת ילדות ספציפית, כמו חרדת פרידה.

מכיוון ש-GAD היא הפרעה ספציפית יותר לגילאים מבוגרים יותר, קשה לזהות אותה אצל ילדים. במיוחד אם לוקחים בחשבון שהביטויים דומים מאוד לאלה המיוצרים אצל מבוגר.

עם זאת, להיעדר טיפול מקצועי הולם עלולות להיות השלכות חמורות בעתיד. לכן אתה צריך להיות זהיר אחר תסמינים אפשריים.

הפרעת חרדה כללית בילדים

GAD מאופיין במצב מתמיד של דאגה וחשש חרדה. עם זאת, הדאגה אינה סובבת סביב אזור מסוים, כמו בחרדה חברתית או פוביות. במקום זאת, היא נובעת ממגוון היבטים מרובים ומגוונים. אין סיבה ברורה לאי הנוחות, ונראה שהדאגה נודדת מבעיה אחת לאחרת.

הילד עשוי להיות מודע לכך שהחרדה שלו אינה פרופורציונלית, אך למרות זאת, הם עדיין לא מסוגלים לשלוט בה. מצב זה של דאגה הוא בדרך כלל איתם ללא הרף במשך שישה חודשים לפחות. זה משפיע באופן משמעותי על חיי החברה או בית הספר של הילד.

הפרעת חרדה כללית בילדים
הפרעת חרדה כללית בילדים.

למרות חוסר הספציפיות של חרדה זו, היא נוטה להסתובב בעיקר סביב:

  • ביצועי בית ספר וספורט: ניתן לראות אצל הילד רמה גבוהה של דרישה עצמית ופרפקציוניזם. הם מרגישים שהם חייבים להשיג את הציונים והתפקידים הטובים ביותר, ודואגים יתר על המידה להשיג זאת.
  • הביטחון האישי של יקיריהם: הם יכולים לחוות סבל רב בגלל החשש שמשהו רע עומד לקרות להם או למשפחותיהם. לעתים קרובות הם חוששים מגניבה, תאונה או אסון טבע.
  • מחלות: ילדים אלה עשויים להיות מודאגים יתר על המידה ממחלות קלות (שלהם או של אדם אהוב). לעתים קרובות יש להם פחד לא פרופורציונלי להידבק במחלות חדשות או לפתח אותן.

בנוסף ל"חרדה צפה ומתמשכת" זו אנו מוצאים תסמינים כמו תסיסה ועצבנות, קשיי ריכוז, עייפות או עצבנות. תסמינים פיזיים כגון כאבי ראש, מתח שרירים והפרעות שינה ואכילה עשויים להופיע גם הם.

דברים שכדאי לזכור

  • כ-2-6% מכלל הילדים מושפעים מ-GAD, כאשר אלה בסביבות גיל ההתבגרות נוטים יותר לסבול ממנו.
  • GAD אינו תואם את הנוכחות של כל הפרעת חרדה אחרת. GAD עשוי להופיע יחד עם הפרעת חרדת פרידה כאשר החרדה חורגת מהמצבים שהוסברו על ידי האחרון.
  • בשל חלק ממאפייניו, קשה להבחין בין GAD בילדים לבין ADHD (הפרעת קשב וריכוז), מכיוון ששתי ההפרעות מתבטאות בקשיי ריכוז ותסיסה פסיכומוטורית. לכן, הרופא יצטרך לבצע אבחנה מבדלת טובה.
  • אין שום גורם ברור שיכול להסביר את המקור של GAD בילדים. עם זאת, אנו כן יודעים שהמבנה הגנטי של אדם מספק מרכיב של נטייה שיכולה להיות מודגשת על ידי נסיבות חיים מלחיצות מסוימות. היסטוריה של התעללות או חוויה של שינוי משמעותי או אובדן עשויה לתרום להתפתחות של הפרעה זו.

טיפול בהפרעת חרדה כללית בילדים

GAD היא לפעמים הפרעה שמתקדמת באופן כרוני וקשה לניהול, אבל ילדים רבים עושים שיפורים גדולים עם טיפול מתאים. אבחון מוקדם יכול לעזור להפחית ככל האפשר את השפעת התסמונת.

טיפולים תרופתיים ופסיכולוגיים זמינים לטיפול ב-GAD. השימוש באחד מהם, או בשילוב של שניהם, יהיה תלוי בחומרת המקרה ובהעדפות המשפחה.

התרופות הנפוצות ביותר הן תרופות נוגדות דיכאון וחומרי חרדה. אלה עשויים להציע תוצאות טובות לטווח קצר, אבל אתה צריך להשלים אותם עם פסיכותרפיה כדי לתמוך בילד באמצעות שינויים פוטנציאליים בקוגניציה ובהתנהגות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוכח כיעיל בללמד ילדים לנהל את רמת הדאגה שלהם ולשנות את החשיבה המעוותת שלהם. הגישה הנכונה יכולה לעשות הבדל גדול באיכות החיים של הילד.

פופולריים