בימוי רגשי כדי לסייע בטיפול בפוביה בילדות

בימוי רגשי היא טכניקה יעילה לטיפול בפוביות המשפיעות על חייהם של ילדים
בימוי רגשי היא טכניקה יעילה לטיפול בפוביות המשפיעות על חייהם של ילדים.
בימוי רגשי היא טכניקה יעילה לטיפול בפוביות המשפיעות על חייהם של ילדים.

פחד הוא משהו מולד לבני אדם. פחדים נחוצים, במיוחד במהלך הילדות, כדי להתחיל לפתח מיומנויות. עם זאת, כאשר אלה מייצרים בעיה בחיי היומיום של הילד, יש צורך לפנות לעזרה. היום אנחנו הולכים לדבר על טכניקה יעילה מאוד בטיפול בפוביות ילדות: בימוי רגשי.

פחד או פוביה?

הדבר הראשון שעלינו להיות ברור לגביו הוא ההבדל בין פחד לפוביה. פחד הוא משהו טבעי ומסתגל. במהלך הילדות שלנו, יש לנו פחדים שונים המכינים אותנו להתמודד עם מצבים אפשריים של סיכון אמיתי. פחדים אבולוציוניים אלו דומים בדרך כלל בילדים בני אותו גיל ונעלמים ככל שתינוקות גדלים ומתבגרים.

עם זאת, כאשר הפחד מוגזם או אינו מתאים לגילם, ייתכן שאנו עומדים בפני פוביה. לפי המדריך של DSM-5, פוביה היא פחד מוגזם או לא רציונלי שיוצר חרדה עזה ומוביל את האדם להימנע ממצב זה. בנוסף, זה יוצר הפרעה גדולה בחיי היומיום של האדם.

יש לזכור כי חרדה אצל ילדים יכולה להתבטא בצורה של התקפי זעם, חיבוקים או עיכוב.

איך פוביה נוצרת ונשארת?

מקורה של פוביה יכול לנבוע מהרבה דברים. השכיחים ביותר מתרחשים בדרך כלל לאחר חווית סיטואציה טראומטית ישירות. במקרה זה, אדם מקשר בין פחד לחוויה זו, וכאשר המצב יופיע שוב, הפחד המותנה יזנק.

הדבר הראשון שעלינו להיות ברור לגביו הוא ההבדל בין פחד לפוביה
הדבר הראשון שעלינו להיות ברור לגביו הוא ההבדל בין פחד לפוביה.

מצד שני, יתכן גם שפוביה תתפתח לאחר צפייה באדם אחר חווה משהו טראומטי או מגיב בפחד עז לכל מצב.

יהיה המקור אשר יהיה, אסור לנו לשכוח שיש התנהגויות מסוימות שמחזקות את הפחד הזה. לדוגמה, אם נמנע מלהתמודד עם המצב לאחר ההתנסות הראשונה שלנו, הפחד יתחזק. זה קורה כי אנחנו מונעים מעצמנו את ההזדמנות לוודא, באמצעות מפגש חדש, שהמצב בעצם לא מזיק.

מצד שני, אם, בתגובה לחרדה של ילד, ההורים הופכים מגוננים מדי על המצב, יהיה קשה יותר להפיג את הפחד הזה. הפחד יספק את היתרון המשני של נחמה ואישור.

מהי בימוי רגשי?

בימוי רגשי היא טכניקה קוגניטיבית התנהגותית שהוכחה כיעילה בהפחתת או העלמת פוביות בילדות.

קודם כל, עלינו לבצע, יחד עם הילד, היררכיה מסודרת של מצבים הגורמים לחרדה. ישנן וריאציות שונות: ילד עם פוביה לכלבים ירגיש יותר פחד כשהוא נתקל בכלב גדול ברחוב מאשר צופה בסרטון של גור ידידותי.

לאחר השלמת ההיררכיה הזו, הנוהל הוא לבקש מהילדים לבחור גיבור קולנוע שנראה בעיניהם כאמיץ במיוחד.

לאחר מכן, ספר את המצב הפובי כפי שהוא באמת, כך שתוכל מאוחר יותר להציג את הגיבור לתוך הסיפור. למרות אותו פחד כמו הילד, הגיבור יידע להתמודד בגבורה עם המצב.

חשוב שהילדים יופיעו כגיבורי שיתוף בסיפור לצד הגיבור שלהם.

לאחר מכן, תחליטו מי ייצג כל דמות שיביים את הסיפור כמשחק. כל מצב בהיררכיה יהיה כמו פרק בעלילה. הסיפור יתקדם מאלה שמייצרים פחות פחד לאינטנסיביים יותר.

מה כולל בימוי רגשי?

  • מיזוג נגד. זה המנגנון הבסיסי של הטכניקה הזו. זה מורכב מקישור מצב מפחיד עם רגשות שונים ואינם ניתנים להשוואה לפחד.
  • מודל לחיקוי. במקרה זה, הגיבור או הדמות משמשים כמודל התמודדות עבור הילד. מכיוון שלשניהם יש אותו פחד, הילד יכול להזדהות עם הגיבור ולהעתיק את דרך הפעולה של דמות זו.
  • חיוני לחזק כל גישה שהילד נוקט למצב הנורא הזה, הן בחיזוקים חברתיים והן בחיזוקים חומריים. כלכלת האסימונים עשויה להתאים לכך.
  • טכניקה זו עוזרת לילדים להעצים את עצמם ולחזק את התפיסה העצמית שלהם.
  • מכיוון שזו טכניקה פשוטה, ההורים יוכלו לבצע אותה לאחר אימון. כך ניתן להגביר את השפעת הטיפול באמצעות יישומו בבית.

פופולריים