הפרעה בוויסות מצב הרוח אצל ילדים

הפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח מתארת ילדים עם בעיות רגשיות והתנהגותיות חמורות
הפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח מתארת ילדים עם בעיות רגשיות והתנהגותיות חמורות.
התקפי זעם שכיחים בילדים, במיוחד בקרב ילדים קטנים. עם זאת, לפעמים, ייתכן שאתה מתמודד עם הפרעה רגשית והתנהגותית. עם זה בחשבון, אנחנו רוצים לדבר על הפרעה בוויסות מצב הרוח.

לפעמים קשה להורים לקבוע מתי התנהגות ילדם היא במסגרת הציפיות האבולוציוניות ומתי קיימת בעיה פסיכולוגית. נוכחותם של התקפי זעם ובעיות התנהגות אצל ילדים היא תכופה, במיוחד בגילאים מוקדמים. עם זאת, במקרים מסוימים, ייתכן שאתה מתמודד עם הפרעה בוויסות מצב רוח משבש (DMDD).

ספרי פסיכולוגיה כללו לאחרונה אבחנה זו. בעבר, ילדים שהראו תסמינים של תסמונת זו קיבלו אבחנה של הפרעה דו-קוטבית בילדים. עם זאת, ישנם הבדלים חשובים בין השניים.

הפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח

הפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח מתארת ילדים עם בעיות רגשיות והתנהגותיות חמורות. המאפיין העיקרי הוא מצב רוח עצבני קבוע וכרוני. בנוסף, התפרצויות כעס וזעם לא פרופורציונליות מתרחשות לעתים קרובות (שלוש פעמים או יותר בשבוע).

דפוס זה של עצבנות והתפרצויות חייב להתרחש ברציפות במשך 12 חודשים לפחות כדי לאבחן. כלומר, לא יכולה להיות הפרעה לתקופה של יותר משלושה חודשים. בנוסף, ההפרעה חייבת להתחיל לפני שהילד הגיע לגיל 10 שנים.

עובדה מוזרה היא שלא ניתן לאבחן DMDD לפני גיל שש. הסיבה לכך היא שהתקפי זעם והתפרצויות כעס נפוצים בילדים בגיל הגן, ולא קל לזהות מתי הם עולים על עוצמתם הרגילה.

ההשלכות של הפרעה זו הן משמעותיות. התנהגות עצבנית וכועסת זו מפריעה מאוד, ולכן היא משפיעה מאוד על תפקוד הילד בבית או בבית הספר. בנוסף, קיים סיכון מוגבר לנשירה מבית הספר ולבעיות עתידיות ביחסי עמיתים.

הפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח
הפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח.

מומחים מצאו כי תסמונת זו שכיחה יותר בילדים צעירים יותר ונוכחותה פוחתת בילדים גדולים ומתבגרים. עם זאת, DMDD קשור לעתים קרובות להפרעות רגשיות אחרות (כגון דיכאון) והפרעות התנהגותיות (כגון הפרעה מתריסה מתנגדת).

מאיפה מגיע DMDD?

כמו בכל ההפרעות הפסיכולוגיות, אין גורם אחד שיכול להסביר את נוכחותם. עם זאת, ישנם כמה מצבים הקשורים להפרעה משבשת בוויסות מצב הרוח. שבעים וחמישה אחוז מהילדים שיש להם את זה מראים היסטוריה משפחתית של בעיות נפשיות. בפרט, בעיה של שימוש בסמים הורית עלולה להוביל להתפתחות של הפרעה זו.

בנוסף, תצפיות גילו שהורים לילדים אלו עוינים וביקורתיים יותר ביחסיהם עם ילדיהם. מסיבה זו, מומלץ שהטיפול יכלול לימוד מודלים אחרים של הורות למבוגרים.

התעללות בילדים וחשיפה של ילדים לאירועים טראומטיים קשורים גם ל-DMDD. לבסוף, כמה תכונות אישיות כגון מזג יוצא, אימפולסיביות או חיפוש תגמול עשויים להעדיף את נוכחותה של הפרעה זו.

יחס

מכיוון שמדובר באבחנה חדשה שהוקמה, מחקר עדיין בעיצומו כדי לחקור את אפשרויות הטיפול הטובות ביותר. נעשה שימוש בתרופות מסוימות, כגון חומרים ממריצים או אנטי פסיכוטיים, כשהאחרונים מניבים תוצאות טובות. ריספרידון הצליח להפחית באופן משמעותי עצבנות והתנהגות תוקפנית. עם זאת, חשוב לנקוט משנה זהירות בעת מתן תרופות אלו לקטינים, מכיוון שתופעות הלוואי עלולות להיות חמורות.

לגבי טיפול פסיכולוגי, תצפיות הראו כי לשיתוף פעולה הורי יש חשיבות מיוחדת. נראה שילדים עם DMDD רגישים במיוחד לשינויים בהורות. לכן, אימון להורים, שבו הם לומדים אסטרטגיות לטיפול בסימפטומים של ילדם, הציע תוצאות טובות מאוד.

העבודה הפסיכולוגית עם הילד תהיה התנהגותית. המטרות יהיו לזהות את גורמי הלחץ והטריגרים הגורמים להתפרצויות כעס וללמד את הילד כלים לנהל אותם נכון.

כמו כן, רצוי שתהיה מעורבות של בית הספר והמחנכים. הם צריכים להיות מודעים לצרכים המיוחדים של ילדים אלה ולתופעות הלוואי האפשריות של התרופה, אם הם נוטלים אותה. בנוסף, יהיה חשוב מאוד להראות עקביות, הן בבית והן בבית הספר. זה יקל על שינוי התנהגות אצל הילד.

פופולריים