התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים

יש לשלוט ולהתגבר על התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים בזמן כדי שלא ישפיעו על יחסים בינאישיים עתידיים
יש לשלוט ולהתגבר על התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים בזמן כדי שלא ישפיעו על יחסים בינאישיים עתידיים.
יש לשלוט ולהתגבר על התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים בזמן כדי שלא ישפיעו על יחסים בינאישיים עתידיים.

הורים ומורים רבים מתקשים לשלוט בהתנהגויות תוקפניות אצל ילדים. אחת הסיבות האפשריות לכך שזה קורה היא שפשוט מתעלמים מהסיבות להתנהגויות אלו.

מצד שני, זה נכון שחלק מהמבוגרים, פשוט מטעמי נוחות, נותנים לפרקים האלה לגלוש. הם עושים זאת ללא קשר להשלכות העתידיות שיכולות להיות להתנהגויות כאלה על הילד.

התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים בדרך כלל אינן מתחילות באופן טבעי או פתאומי. במקום זאת, יש להם סיבות ספציפיות. דוגמה לכך יכולה להיות מזגו של הילד או השפעת הסביבה בה הוא פועל. מדהים באיזו קלות מתבטאות התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים והיעדר הכלים שיש להורים ולמחנכים להתמודד איתן.

התעללות פיזית בבני גילם, פגיעה בהם, התגרות, התקפי זעם, שימוש במילים לא מתאימות כדי לפנות לאחרים ומשיכת תשומת לב בכל מחיר מתוך גחמות הן דוגמאות נפוצות להתנהגויות תוקפניות אצל ילדים.

מדוע התנהגויות תוקפניות מתבטאות בילדים?

למרות שזה עשוי להיראות מוזר, תוקפנות בילדות היא נורמלית בהתפתחות הילד בביטויים מבוקרים בעלי השפעה נמוכה. בהקשר זה, נפוץ שאנשים רואים ילדים לוקחים את הצעצועים שלהם או של חבריהם לכיתה ובועטים בהם, זורקים אותם לרצפה או מכים אותם.

במהלך התפתחותם, ילדים מפתחים כל הזמן את הכישורים הקוגניטיביים והחברתיים שלהם. זהו אתגר חדש לילדים, ואם הם מרגישים שהם לא יכולים לעשות את זה, הם עלולים להתפרץ על האדם הקרוב אליהם ביותר. תסכול אצל ילדים תוקפניים הוא הגורם העיקרי להתפרצויות האלימות שלהם.

כל מה שמעודד התנהגויות תוקפניות אצל ילדים צפוי להתגבר ככל שהם מפתחים את ההבנה והשפה שלהם כדי לפתור את הקשיים או האתגרים שהם יצטרכו להתמודד איתם בחיים.

הדבר החשוב הוא שההורים יהיו רגועים ובעלי מספיק מתינות כדי שיוכלו להישאר בשליטה על המצב וליישם אמצעי תיקון רלוונטיים.

גורמים להתנהגויות תוקפניות אצל ילדים

משמעת ביתית

המשפחה היא הקבוצה החברתית הראשונה והחשובה ביותר בה נכלל הילד. בקבוצה זו הם לומדים את הכללים הבסיסיים של דו קיום וערכים אוניברסליים מגיל צעיר. אם החינוך שלהם לא תובעני או נוקשה מדי, זה עלול לעודד התנהגויות תוקפניות.

התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים בדרך כלל אינן מתחילות באופן טבעי או פתאומי
התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים בדרך כלל אינן מתחילות באופן טבעי או פתאומי.

תוקפנות בילדות מושפעת גם מדפוסי התנהגות שילדים מקבלים מהוריהם. ילדים בדרך כלל מחקים את מה שהם רואים בבית. לפיכך, אם הם חיים בסביבה עוינת, הם יאמצו את המודל הזה ויחזרו על עמדות אלה כתגובותיהם העיקריות.

גורמים אורגניים

סיבות אחרות שמשנות התנהגות בצורה אגרסיבית הן אורגניות בטבען. כמה דוגמאות הן חוסר איזון הורמונלי, מחסור תזונתי ושינוי במנגנוני המוח, כמו האונות הקדמיות, שגורמים להתנהגות להשתנות ולהיות אלימה.

קושי במיומנויות חברתיות

לא כל הילדים מסוגלים לפתח מיומנויות להשתלב בקבוצה חברתית. לרוב, זה עלול לעורר נטייה להגיב באלימות.

אם ילדים מרגישים מתוסכלים ולא מובנים, הם יחפשו דרכים לפוצץ קיטור וסביר להניח שיעשו זאת באגרסיביות.

איך להגיב להתנהגויות תוקפניות אצל ילדים

הפעילו איפוק

חשוב להימנע מהתעללות פיזית ומילולית בילד. הדרך הטובה ביותר ללמד ילדים לשנות התנהגויות תוקפניות היא באמצעות דוגמה.

למרות שזה עשוי להיראות קשה מאוד, על ההורים לנסות להתאפק, לנשום עמוק ולהראות לילדיהם שתוקפנות פיזית או מילולית אינה הפתרון.

תגובה מיידית

כאשר לילד יש התפרצות, עדיף להגיב מהר. כדאי לדבר איתם ולגרום להם להבין שמה שהם עושים הוא שגוי ושההתנהגויות האלה יש לה השלכות.

ההגבלות שהורים עשויים להחיל לאחר כל אחד מהפרקים הללו, כגון צמצום זמן הטלוויזיה, לקיחת הצעצועים האהובים עליהם או אי מתן רשות להם לצאת ולשחק, יניבו בסופו של דבר תוצאות טובות.

חיזוק התנהגות טובה

בדיוק כפי שאתה נוזף בהם על ההתפרצויות והעמדות התוקפניות שלהם, אתה גם צריך לחזק באותה מידה את ההתנהגויות החיוביות שלהם וכל שמץ של שינויים בתגובה למצבים שבהם הם בדרך כלל הגיבו בתוקפנות.

הכרה בהישגיהם ובהתנהגותם הטובה תפתח את הדרך הנכונה לשליטה עצמית בתגובות התנהגותיות.

שינוי התנהגויות אגרסיביות אצל ילדים הוא משימה לכל בני המשפחה. המפתח לכך הוא אחדות ועבודת צוות. בנוסף, ההורים צריכים לזכור שהתמדה, סבלנות ומשמעת יעזרו לשנות התנהגויות אלו לאט לאט.

פופולריים