טכניקת ההכחדה להתנהגויות שליליות

טכניקת ההכחדה יכולה לעזור להורים להחליף התנהגויות אלו בהתנהגויות מתאימות יותר
טכניקת ההכחדה יכולה לעזור להורים להחליף התנהגויות אלו בהתנהגויות מתאימות יותר.
ישנן התנהגויות שליליות רבות שילדים חוזרים עליהן שוב ושוב כי הן מושכות תשומת לב. טכניקת ההכחדה יכולה לעזור להורים להחליף התנהגויות אלו בהתנהגויות מתאימות יותר.

כל ילד (וכל משפחה) הוא ייחודי. לא לכל הקטנים אותה אישיות ולא לכל המשפחות יש אותה דינמיקה. זה תלוי בהורים לבחור אילו טכניקות ואסטרטגיות לגידול ילדים הן הטובות ביותר עבור משפחתם. היום נדבר על טכניקת דיסציפלינה אחת במיוחד: טכניקת ההכחדה.

מטרת המשמעת היא להדריך ילדים כך שילמדו להתמודד עם תסכול ולבחור התנהגויות שיעזרו להם לנווט בסביבתם.

עם זאת, מדי פעם, ילדים בוחרים בהתנהגויות מניפולטיביות המובילות לבעיות ברמה האישית, החברתית, המשפחתית או הלימודית. ילדים שלא מצייתים, מעליבים או מאתגרים אותנו ללא הרף.

התפקיד שלנו במצבים אלו הוא לעזור להם להחליף את הגישות הקונפליקטואליות הללו בחלופות אחרות בריאות ומתאימות יותר. אבל חשוב לעשות זאת תמיד בצורה אכפתית ומכבדת, להתרחק מאלימות וענישה. זכור שילדים עדיין לומדים איך לחיות ולהסתדר עם אחרים.

חשיבות תשומת הלב

אחת הטכניקות שיכולות לעזור לנו ביותר בתהליך זה היא הכחדה. העובדה היא שבכל פעם שילד חוזר על התנהגות, זה בגלל שההתנהגות הזו מתחזקת איכשהו. אז, המטרה היא לבטל את החיזוק הזה שמתגמל ומעודד התנהגויות שליליות.

זה עשוי להיות קשה להבין בדיוק מה אנחנו עושים כדי לתגמל את ההתנהגות השלילית הזו. ללא ספק, כאשר ההתנהגות מופיעה, אנו מתקנים או מענישים את הילד איכשהו. אבל מה שאנחנו מתעלמים ממנו היא העובדה שתשומת הלב שאנו כהורים, מורים או מטפלים נותנים לילד היא אחד המחזקים הגדולים ביותר.

טכניקת ההכחדה
היום נדבר על טכניקת דיסציפלינה אחת במיוחד: טכניקת ההכחדה.

מבוגרים נוטים להקדיש תשומת לב רבה יותר לעבירות ולהתנהגויות שליליות של ילדים מכיוון שאנו מוצאים אותן מטרידות ומציקות. עם זאת, לעתים קרובות מדי אנו מתעלמים מההתנהגויות הטובות של ילדינו. אז, ילדים קטנים מבינים שהדרך היחידה באמת למשוך את תשומת הלב שלנו היא להתנהג בצורה לא טובה.

כיצד ליישם את טכניקת ההכחדה

הרעיון של טכניקת ההכחדה הוא להפסיק לשים לב להתנהלות שאנו רוצים לחסל. אל תגיב אליהם ואל תתקן אותם, אלא התעלם מהם לחלוטין. טכניקה זו חייבת תמיד ללכת יד ביד עם החיזוק החיובי של כל התנהגות מתאימה שהילד מציג. אחרת, סביר להניח שהוא או היא ירגישו שמתעלמים ממנו.

זה לא עניין של עונש או נקמה. הרעיון הוא לא לתת לילדכם את הכתף הקרה כי אתם מוטרדים מכל מה שהוא או היא עושים. זו פשוט שאלה של מיקוד מחדש של תשומת הלב שלך בהתנהגויות חיוביות ורצויות יותר. אתה תעזור לילדך, בדרך אוהבת ואכפתית, להחליף גישה אחת באחרת.

אם, למשל, ילדכם בועט וצורח כי כיביתם את הטלוויזיה, אל תנסו להתווכח או לשכנע את ילדכם. אתה גם לא צריך לנזוף בילד שלך על בכי או מתעצבן. במקום זאת, פשוט התעלם מההתנהגות הלא רצויה ונסה לנתב את ילדך על ידי הצעה לשחק יחד משחק או לחלוק פעילות מהנה אחרת.

אם התקף הזעם נמשך, אז עליך להסביר בצורה רגועה ואכפתית שלא תטפל בו כל עוד התקף הזעם נמשך. והסבירו שתשמחו לדבר ולשחק ברגע שהוא או היא יירגעו.

ברגע שילדכם מצליח להירגע ולפנות אליכם בנימה רגילה, קבלו אותו בחיוך ותגמלו את הקטן שלכם בכל האכפתיות והתשומת לב שלכם.

מפתחות שכדאי לזכור

  • ודאו שהילדים מבינים את התנאים מההתחלה. חשוב מאוד שתסבירו בצורה ברורה שאתם מצפים מהקטנים שלכם לדבר ולבקש בקשות בצורה רגועה ומנומסת. מה גם שאתה לא תגיב כל עוד הם צורחים ולא מכבדים.
  • להיות עקבי עם היישום שלך של טכניקה זו הוא בסיסי. אם רק חלק מהזמן תתעלם מהתנהגות שלילית ותשים לב אליה בשאר הזמן, אז חוסר העקביות שלך רק יחמיר את המצב. אתה צריך להיות תקיף ולהקפיד תמיד להתעלם מהתנהלות לא רצויה ולתגמל את החיובי.
  • אמנם הטכניקה הזו באמת יעילה, אבל זה לוקח זמן. לכן, אתה לא יכול להשתמש בו עם התנהגויות שצריך להפסיק מיד. לדוגמה, אם ילדכם תוקע את האצבע שלו בשקע חשמלי, אינכם יכולים להתעלם מכך – עליכם לפעול מיד.
  • זכור גם שהיישום של טכניקה זו נוטה לגרום לעלייה זמנית בהתנהגויות לא רצויות. זה נורמלי, אבל עדיין חשוב להישאר איתן ועקבי עד שילדכם יבין את המערכת החדשה וההתנהגות השלילית תיעלם לבסוף.

פופולריים