להיות אמא לילד עם הפרעות קשב

זה לא מפתיע שלהיות אם לילד עם הפרעות קשב זה יותר ויותר נפוץ
לכן, זה לא מפתיע שלהיות אם לילד עם הפרעות קשב זה יותר ויותר נפוץ.
ללא ספק, שמעתם את ראשי התיבות ADHD. לאחרונה דובר רבות על הפרעת קשב, עם או בלי היפראקטיביות. אבל, מהן ההשלכות של להיות אם לילד עם הפרעות קשב?

בשלב זה של המאה ה-21, אנו רגילים להיחשף למידע רב שאינו רלוונטי להישרדותנו. מהשנים הראשונות לחייהם, ילדים קטנים בחברה שלנו נוטים ללמוד לחיות בתוך מגוון גירויים המושכים את העין שעלולים לגרום להם לאבד את הקשב או הריכוז. לכן, זה לא מפתיע שלהיות אם לילד עם הפרעות קשב זה יותר ויותר נפוץ.

אמהות אלו צריכות לעשות מאמץ נוסף כדי להבין ולתמוך בילדיהן... ובמקביל, עליהן לחפש כל הזמן מידע שיעזור להן לטפל בצרכי ילדיהן בצורה נאותה.

מהן הפרעות קשב?

כאשר לילד יש קשיים משמעותיים ופוגעים בכל הקשור לתשומת לב, אנו קוראים לזה הפרעת קשב. מדובר בלקות התפתחותית המהווה דפוס התנהגות מתמשך הכולל חוסר קשב וחוסר ארגון. זה עשוי להיות כרוך בהופעה של היפראקטיביות ואימפולסיביות.

המהדורה החמישית של המדריך האבחוני והסטטיסטי של הפרעות נפשיות (DSM-5) קובעת את התנאים לאבחון. כדי לאשר ליקוי קשב, ילדים חייבים להציג לעתים קרובות שישה או יותר מהתסמינים הבאים של חוסר קשב במשך 6 חודשים לפחות:

 1. לא להקדיש תשומת לב מספקת לפרטים ולעשות טעויות בעבודות בית הספר עקב הטעיה .
 2. יש קשיים בכל הנוגע להתמקדות במשימות ובפעילויות מהנות או פנאי.
 3. נראה שהם לא מקשיבים כשאחרים מדברים אליהם ישירות.
 4. לא לעקוב אחר הוראות או לסיים את עבודת בית הספר שלהם.
 5. מתקשים לארגן משימות ופעילויות .
 6. הימנע, לא אוהב, או הראה התלהבות מועטה בעת ביצוע פעילויות הדורשות מאמץ מנטלי מתמשך.
 7. לאבד את החומרים הדרושים להם כדי לבצע משימות או פעילויות.
 8. להיות מוסחת בקלות על ידי גירויים לא רלוונטיים .
 9. שכח או חוסר זהירות לגבי פעילויות יומיומיות .

להיות אמא לילד עם הפרעות קשב

כיום, יש מספר רב של אמהות שיש להן ילדים עם הפרעות קשב... אבל אין סיבה להיבהל.

במקום זאת, עליך לקבל זאת ולעזור לילדך בחיי היומיום שלו, תוך ביצוע שורה של הרגלים חינוכיים ופדגוגיים פשוטים. בכך תעזרו לקטן שלכם להתמודד עם הקשיים שלו ולהגיע להתפתחות נכונה.

הנחיות לעזרה לילדים עם הוספה/ADHD

להיות אמא לילד עם הפרעות קשב
להיות אמא לילד עם הפרעות קשב.

הפרעות קשב וחוסר ארגון עלולים לגרום לילדים לא להיות מסוגלים להשלים משימות, להיראות כאילו הם לא מקשיבים, לאבד דברים כל הזמן וכו'. פעולות מסוג זה יכולות למלא תפקיד בהופעת בעיות שונות בתחומים הבאים:

 • למידה.
 • התנהגות.
 • יכולות חברתיות.

הורים לילדים שיש להם קשיי קשב צריכים לעזור להם להפחית את הבעיות הללו על ידי ביצוע שורה של קווים מנחים, כמו אלה שאנו מתארים להלן.

מצד אחד, אחת הקווים המנחים הבסיסיים והעיקריים כרוכה ביצירת סביבה ביתית מובנית ומסודרת. זה יאפשר לקטנטנים לבסס את לוחות הזמנים וההרגלים השגרתיים שלהם. מצד שני, הורים לילדים עם הפרעות קשב צריכים להציע משחקים ופעילויות המעוררים קשב.

להלן רק כמה דוגמאות:

הנחיות לתקשורת עם ילדים עם add/adhd

יחד עם זאת, כאשר מדובר במתן מענה לילדים עם ADD/ADHD, חשוב להשתמש בתקשורת ברורה וישירה. זה נכון במיוחד בעת ביצוע בקשות או מתן פקודות. לכן, תמיד טוב לעשות את הפעולות הבאות:

 • קראו לילדים בשמם כשהם קרובים ופנו אליהם על ידי הסתכלות בעיניים ושימוש בטון עדין.
 • הסבר הוראות בצורה ברורה ומדויקת. במידת הצורך, ההורים יכולים לבקש מילדיהם לחזור על מה שאמרו כדי לוודא שהם הבינו נכון.
 • השתמשו במשפטים קצרים וישירים ותנו הוראות אחת אחת, ללא סתירות.
 • שמור על מרחק סביר והימנע ממגע פיזי בעת הגשת בקשות.

לבסוף, ראוי להזכיר שחיזוק חיובי הוא חשוב מאוד. כאשר ילדים מבצעים משימות ומפגינים התנהגות טובה, ההורים יכולים להציע עידוד מילולי, חיבוקים, נשיקות או כל סוג אחר של תנועת חיבה. כך, הילדים ירגישו מרוצים ויהיה סיכוי גבוה יותר לחזור על ההתנהגויות הרצויות.

פופולריים