5 מפתחות להבנת איך ילדים מרגישים

מפתחות להבנת איך ילדים מרגישים
מפתחות להבנת איך ילדים מרגישים.
האם אפשר באמת להבין איך ילדים מרגישים? איך נוכל לגשת לעולמם הפנימי מגיל צעיר מאוד? הנה 5 רעיונות מרכזיים לעשות זאת.

להבין איך ילדים מרגישים זו לא תמיד משימה קלה. כאשר אנו מנסים לעשות זאת, עלינו לקחת בחשבון שגורמים כמו גילם, מזגם, צורת הווייתם, הפחדים שלהם, מערכת היחסים שיש לנו איתם, הקשר שיצרנו, הכלים בהם אנו משתמשים וכו'., כולם באים לידי ביטוי.

לכן, עלינו להתאים את מאמצינו לגיל ולשלב ההתפתחותי של ילדנו. במאמר הבא הבחינו בשני שלבים אבולוציוניים חשובים על מנת לדעת אילו היבטים עלינו לקחת בחשבון בחיבור לילדים. ובהרחבה, להבין אותם.

לבסוף, נחשוב על 5 רעיונות מרכזיים להבנת איך ילדים מרגישים. באמצעותם, תוכל לעבוד בהדרגה על הקשר שלך ולעודד אותם להיפתח אליך. בתורו, תקשיב להם באופן פעיל, תצפה בהם ותנתח את מה שעשוי לקרות להם, לטוב ולרע.

ילדים מגיל 3 עד 6 שנים

בין הגילאים 3 עד 6, משחק הוא הדרך האידיאלית לגשת לילדים. סיפורים ועולמות מומצאים הם גם משאבים שימושיים לעבוד איתם ולהזדהות, שכן הם כלים המסמלים את המציאות שלהם, שדרכם הם יכולים להבין.

כלומר, באמצעות כלים אלו, ילדים חושבים, מבינים ומבטאים את עולמם הפנימי. למעשה, הם שקועים בשלב האגוצנטרי, לפי פיאז'ה, שבו הם מתחילים לרכוש חשיבה סמלית. כדי להיכנס לעולם הזה, אנחנו יכולים להשתתף איתם באופן פעיל כשהם משחקים או מציירים, כשאנחנו קוראים להם סיפורים ושואלים אותם שאלות...

בנוסף, זו הזדמנות טובה לחלוק איתם רגעי כיף, שבאמצעותם נוכל גם לעבוד על ערכים ובסופו של דבר להבין איך ילדים מרגישים.

חיזוק חיובי חשוב גם בשלב זה: ילדים גדלים ומגדירים את עצמם, למרות שהם קטנים. לכן, חיזוק ההתקדמות שלהם, הלמידה שלהם וההתנהגויות הטובות שלהם יסייעו להם בהתפתחותם.

בנוסף, טכניקה זו תאפשר לנו לחזק את הקשר איתם. זה גם זמן טוב לתת להם אוטונומיה ואחריות, ובאמצעותם, לגשת לאיך שהם מרגישים.

"אחד הדברים הכי מזל שיכולים לקרות לך בחיים זה להיות לך ילדות מאושרת."

- אגטה כריסטי -

ילדים מגיל 6 עד 11

נחשוב על 5 רעיונות מרכזיים להבנת איך ילדים מרגישים
לבסוף, נחשוב על 5 רעיונות מרכזיים להבנת איך ילדים מרגישים.

כשהם קצת יותר גדולים, ילדים משנים את הדרך שבה הם משחקים. בדיוק אותו הדבר, הם ממשיכים לגלות דברים כל יום. בשלב זה, חיברות חשובה מאוד, מכיוון שהם מייחסים חשיבות רבה למה שאחרים חושבים עליהם.

זה זמן טוב לדאוג להערכה העצמית שלהם, לענות על שאלותיהם (בדרך כלל יש להם הרבה), ולהמשיך לטפח את האוטונומיה שלהם.

בשלב זה, נוכל להתחיל לחקור את רגשותיהם בצורה ישירה יותר, אך לא פולשנית, לשאול אותם מה שלומם, איך הם מרגישים, מה הם צריכים וכו'.

משמעת חיובית היא כלי טוב לחנך אותם ולגשת אליהם. לכן, נורמות וכללים מספקים להם ביטחון ומלמדים אותם להכיר את הגבולות, תוך כיבוד האוטונומיה שלהם.

יחד עם זאת, בשלב זה, לפי פיאז'ה, עלינו לעזור להם לשפר את החשיבה ההפיכה שלהם; כלומר, לשפר את יכולתם ההגיונית וההגיונית.

על ידי עבודה על היבטים אלה, אפשר גם להבין איך ילדים מרגישים. חשיבה לגבי רגשות יכולה לעתים קרובות לעזור לזהות ולהבין אותם.

"תמיד יש רגע אחד בילדות שבו הדלת נפתחת ומאפשרת לעתיד להיכנס."

- גרהם גרין -

5 מפתחות להבנת איך ילדים מרגישים

הבדלנו בין שני שלבים אבולוציוניים שחשובים להבנת איך ילדים מרגישים. לכן, בכל שלב, יהיה חשוב לתעדף היבטים מסוימים או אחרים.

עם זאת, ישנם כמה משאבים נפוצים שאנו יכולים להשתמש בהם בצורה כללית כשמדובר בהבנת ילדים. אנו מציעים את הדברים הבאים:

  • הקשבה פעילה: זהו הכלי המרכזי ליצירת קשר עם אנשים. הקשבה, מעורבות ועשייה עם כל החושים שלנו יאפשרו לנו להבין מה קורה לילד, ובתמורה, יאפשרו לו להתבטא כשיש לו צורך.
  • התבוננות: התבוננות חיונית כדי להבין לא רק ילדים, אלא אנשים באופן כללי. תסתכל על ההתנהגות שלהם, המחוות שלהם, המילים שלהם, מצבי הרוח שלהם... יש שם הרבה מידע רלוונטי.
  • יצירת הקשר: כדי להיות מסוגל להבין ילד, עבודה על הקשר שיש לנו איתו מראש היא חיונית. זה יאפשר לנו לרכוש את הביטחון שלהם. כך, בעתיד, אם הם מודאגים ממשהו, הם יוכלו להגיע אלינו.
  • שיחות ושאלות: לשאול, לדבר, לדבר... אלו כלים חיוניים על מנת לדעת מה מרגישים ילדים. כשהם צעירים יותר, עלינו לתעדף שאלות סגורות ולפתוח אותן ככל שהן גדלות.
  • עודדו סבלנות: פעמים רבות, כאשר ילדים צעירים, יש להם פחדים או חוסר ביטחון שמונעים מהם להביע את מה שהם מרגישים. לכן, עלינו להיות סבלניים. יגיע הזמן שהם יוכלו לספר לנו מה קורה איתם. אם לא, נמשיך לעבוד על הקשר על מנת להשיג זאת.

עזרה לילד להבין איך הוא מרגיש היא, בתורו, דרך לעזור לו בהתפתחותו. לכן חינוך רגשי הוא כל כך חשוב, אפילו מהילדות המוקדמת. אז, כפי שאמרה הסופרת אסטריד לינדגרן, יוצרת הדמות פיפי לונגגרב:

"אם הצלחתי להאיר אפילו ילדות קודרת אחת - אז אני מרוצה".