איך ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה?

לדעת איך ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה יכול להיות מועיל ביותר בשיפור ההתנהגות של ילדיכם
לדעת איך ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה יכול להיות מועיל ביותר בשיפור ההתנהגות של ילדיכם.
לדעת איך ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה יכול להיות מועיל ביותר בשיפור ההתנהגות של ילדיכם.

על מנת לשנות או לתקן התנהגות אצל ילדים, אתה יכול להשתמש בטכניקות פסיכולוגיות של התניה, כגון כלכלת אסימונים. במאמר זה נספק לכם את המושגים הבסיסיים כדי שתוכלו ליישם כלכלת אסימונים בצורה יעילה. טכניקה זו אידיאלית לערב ילדים בתיקון התנהגותם באופן אקטיבי וישיר .

מהי כלכלת אסימונים?

כלכלת אסימון היא טכניקת שינוי התנהגות המבוססת על התניה אופרנטית. ליתר דיוק, הוא מתמקד בחיזוק חיובי. זה מורכב מנקודות מתגמלות לילדים בכל פעם שהם מתנהגים בצורה מסוימת. וכאשר הם צוברים מספר מסוים של נקודות, הם מקבלים פרס. במילים אחרות, הם מתוגמלים על העקביות שלהם.

מטרת הטכניקה הזו היא להעלות את רמות המוטיבציה ולחזק את ההתנהגויות החיוביות שאנו רוצים לראות אצל ילדינו. זה עובד מכיוון שילדים מקבלים חיזוק חיובי מיידי (נקודות), מה שמגביר את הסבירות שהם יחזרו על התנהגויות אלו בעתיד.

הורים ומחנכים משתמשים לעתים קרובות בטכניקת כלכלת האסימונים כדי לעודד ילדים לבצע משימות הדורשות אוטונומיה ואחריות. לעתים קרובות קשה להנחיל את אותן משימות לילדים באמצעות משמעת. אנחנו מדברים על פעולות כמו הבאות:

כיצד ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה
כיצד ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה.

יתרה מכך, טכניקה זו מאפשרת הערכה ורישום של ההתקדמות שילדים עושים במהלך היישום שלה.

כיצד ליישם כלכלת אסימונים בדרך הנכונה

ההליך שעליך לבצע כדי ליישם כלכלת אסימון בצורה הנכונה הוא הבא:

  1. הגדר את ההתנהגות שאתה רוצה לראות בצורה חיובית.
  2. בחר את התגמולים או החיזוקים שתציע. אתה צריך להסכים על התגמולים האלה עם הילד, והם לא תמיד צריכים להיות פריטים מהותיים. למשל, לעשות פעילות שהוא או היא אוהבים, לשחק במשחק מסוים, ללכת למקום מיוחד וכו'.
  3. קבע את מספר הנקודות או המדבקות שילד חייב לצבור כדי לקבל פרס. בהתחלה, כדאי לנהל משא ומתן על מספר זה עם הילד.
  4. פתח מערכת נקודות. צור טבלה, בצורת לוח שנה, עם קופסה לבנה מתחת לכל יום בשבוע. כאן תסמנו את הנקודות או תדביקו את המדבקות שלכם. הקפד להשאיר את היומן הזה במקום שבו ילדך יכול לראות אותו בקלות.
  5. תגמל את ההתנהגות החיובית של ילדך באמצעות נקודות או מדבקות. בכל פעם שילדכם מציג את התנהגות המטרה, תציבו מדבקה בקופסת היום. כל מדבקה מייצגת נקודה אחת. יחד עם זאת, עליך לברך את הילד בעל פה (מחמאות, שבחים וכו'). וכמובן, אל תשכחו להציע איזושהי מחווה של חיבה (חיבוקים, נשיקות, חמישיות וכו') ושימו לב לילדכם.
  6. תן פרסים או פרסים מתאימים. כאשר ילדים משיגים את מספר המדבקות שנקבע מראש, הם צריכים לקבל את התגמול עליו סיכמתם מראש.
  7. הפחיתו בהדרגה את תדירות המחזקים ככל שההתנהגות החיובית עולה.

חשוב שילדים יהיו מודעים לכל ההליך כדי שידעו מה אתם מצפים מהם ואיך הדברים יעבדו.

מתי כדאי להפסיק להשתמש בכלכלת אסימון?

עליך להפסיק להשתמש בכלכלת אסימונים כאשר ילדים מציגים את התנהגות היעד על בסיס תכוף. כאשר זה מתחיל לקרות, עדיף להפחית בהדרגה את תדירות התגמולים והפרסים עד שתבטל אותם לחלוטין.

זכור שאסור לך להסיר תגמולים חברתיים כמו שבחים, חיבה ותשומת לב. אתה תמיד צריך להכיר ולהעריך את המאמצים של ילדך. יתרה מכך, עם הזמן, ילדכם יתפוס הישגים אחרים, כמו תחושת מבוגר יותר, תחושת סיפוק וכו'. הדבר יניע אותו להמשיך ולבצע התנהגויות הכרוכות באוטונומיה ואחריות.

פופולריים