שיטת גלן דומן לחינוך אלטרנטיבי

גלן דומן היה רופא אירופאי שיצר שיטת חינוך משלו - שיטת דומן לחינוך אלטרנטיבי
גלן דומן היה רופא אירופאי שיצר שיטת חינוך משלו - שיטת דומן לחינוך אלטרנטיבי.
שמעתם על שיטת דומן? זוהי שיטת חינוך אלטרנטיבית שד"ר גלן דומן יצר בשנות החמישים. למד על כך במאמר הבא.

גלן דומן היה רופא אירופאי שיצר שיטת חינוך משלו - שיטת דומן לחינוך אלטרנטיבי. בעוד שיצירה זו התרחשה לפני יותר מ-50 שנה, אנשי מקצוע רבים עדיין מיישמים אותה כיום.

במהלך שנות החיים הראשונות לילדים יש פוטנציאל גדול ללמידה. והבסיס של שיטה זו הוא הרעיון שכל מחנכי הילדים חייבים לנצל את הפוטנציאל הזה עד הסוף. לכן, על פי החזון של מחבר זה, גירוי מוקדם הוא בסיסי להשגת התפתחות אינטגרלית של ילדים. במילים אחרות, התפתחות אינטלקטואלית, פיזית, חברתית ורגשית.

רוצים לדעת יותר על שיטת דומן לחינוך אלטרנטיבי? לאחר מכן שימו לב למידע שלהלן.

שיטת גלן דומן לחינוך אלטרנטיבי

בשנת 1955, גלן דומן, יחד עם הפסיכולוג החינוכי קרל דלקטו, הקים את המכונים להשגת הפוטנציאל האנושי. מטרתם הייתה לטפל בילדים פגועי מוח באמצעות שיטה המבוססת על גירוי חושי.

לאחר זמן מה, הם הבחינו בהתקדמות גדולה אצל חולים אלו ברמה המוטורית והאינטלקטואלית. אז, הם החליטו ליישם את השיטה גם על ילדים שלא הציגו שום סוג של רגש. וכך נולדה שיטת דומן.

המטרה העיקרית של שיטת הדומן היא לנצל את הפלסטיות המוחית של ילדים. זה כרוך בביצוע פעילויות חוזרות, שובבות, דינאמיות ומניעות מספר פעמים ביום. לפיכך, הכוונה היא להעדיף יצירת קשרים עצביים. הדבר, לפי גלן דומן, מרמז על חיזוק היכולת האינטלקטואלית והלימודית.

6 השנים הראשונות לחיים הן קריטיות ללמידה

לדברי דומן, מגיל 0 עד 6 שנים למוח יש יותר יכולת ליצור קשרים בין נוירונים. למעשה, מחבר זה מרחיק לכת ומתייחס לשלב זה כ"בראשית של גאונות".

למה? מכיוון שבשנים אלו יש לילדים יכולת למידה גדולה ויעילה יותר בהשוואה לשלבי ההתפתחות הבאים. לכן השיטה החינוכית הזו מייחסת חשיבות רבה לגירוי במהלך הילדות המוקדמת.

"לכל ילד שנולד יש, ברגע הלידה, אינטליגנציה פוטנציאלית גדולה יותר ממה שלאונרדו דה וינצ'י השתמש אי פעם".

- גלן דומן -

שיטת גלן דומן לחינוך אלטרנטיבי
שיטת גלן דומן לחינוך אלטרנטיבי.

זה גם נותן חשיבות רבה לאיכות הסביבה. למרות שגנטיקה נחשבת מועילה לפיתוח פוטנציאל מרבי מהר יותר, מה שחשוב באמת הוא לגדול בסביבה המציעה הזדמנויות גירוי מגוונות, מלאות ואיכותיות.

תחומי ידע ששיטת גלן דומן יכולה לשפר

בשיטת דומן ישנם 7 תחומי ידע בהם ילדים יכולים להגיע למצוינות או להתפתחות מרבית. אזורים אלה הם הבאים:

  • קריאה
  • כתיבה
  • ידע אנציקלופדי
  • שפה שניה כשפה זרה
  • כישורים מוזיקליים
  • מתימטיקה
  • התפתחות פיזית

זה מתרחש באמצעות חשיפה מתמשכת לגירויים מסוימים, הנקראים פיסות אינטליגנציה, מקובצות לפי קטגוריות. גירויים אלו לוכדים את תשומת הלב והסקרנות של ילדים, המעבדים ומטמיעים את המידע בכל אחד מהמסלולים החושיים. כלומר, שמיעתי, חזותי, מישוש, ריח וטעם.

מחשבות אחרונות לגבי שיטת הדומן של חינוך אלטרנטיבי...

ישנם חסידים רבים של שיטת גלן דומן. למעשה, גם אנשי מקצוע בתחום החינוך וגם הורים מכל העולם מבטיחים את יעילותו ומגנים על התוצאות הטובות הניתנות משימוש בשיטה חינוכית זו עם ילדים.

עם זאת, יש לו גם גורמים פוגעים רבים. מצד אחד, יש הרואים בכך שיטה פדגוגית לא-פרודוקטיבית, שכן ילדים רוכשים למידה מוקדמת שעלולה להוביל לשעמום בבית הספר, כשהם מקדימים את חבריהם.

בנוסף, שיטת דומן נוטה להכללה ומציעה טיפולים דומים לכל סוגי הילדים, מאלו ללא כל פתולוגיה ועד לאלו עם שיתוק מוחין, הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD), תסמונת דאון ועוד.

אבל היום אנחנו יודעים שמה שבאמת יעיל הוא להציע התערבות פרטנית ואישית ככל האפשר, המותאמת לצרכים ולסביבה של כל ילד.

כמו כן, האקדמיה האירופית לרפואת ילדים מבקרת את השיטה הזו, מכיוון שלטענתם היא אינה נתמכת בראיות מדעיות. יתרה מכך, הוא מבוסס על תיאוריה פשטנית ומיושנת של התפתחות נוירו-עצבית.

אז מה איתך? מה אתה חושב? האם לדעתך שיטת דומן יכולה לעזור לילדים למקסם את היכולות שלהם?

פופולריים