השיטה החינוכית של האחיות אגצי

המאפיין העיקרי של השיטה החינוכית של האחיות אגצי הוא הצורך להעניק לילדים סביבה ותמיכה רגשית של אהבה
המאפיין העיקרי של השיטה החינוכית של האחיות אגצי הוא הצורך להעניק לילדים סביבה ותמיכה רגשית של אהבה, חיבה וקרבה.
המיועדת לפעוטות, מטרת השיטה החינוכית של האחיות אגצי הייתה להשיג אווירה משפחתית בהקשר בית הספר. במאמר זה תלמדו עוד על שיטה זו.

רוזה אגצי (1866) וקרולינה אגצי (1870) היו שתי אחיות ומחנכות איטלקיות שנולדו בוולנגו, במחוז ורונה. השיטה החינוכית של האחיות אגצי הייתה לילדים בגילאי 0 עד 6, ובעיקר התבססה על כיבוד החופש, הספונטניות והאוטונומיה של הילדים.

יסודות תיאורטיים לשיטת החינוך של האחיות אגצי

שיטת האחיות האגצי היא חלק מתנועת בית הספר החדשה של סוף המאה ה-19, שמטרתה העיקרית הייתה חידוש שיטות ההוראה המסורתיות. הדבר מרמז על התמקדות בילד, כמו גם בצרכיו ובתחומי העניין שלו.

תנועת " ניו סקול" ראתה בחינוך פעיל ובמעורבות קבועה מצד הילד תנאי להתפתחותם הפסיכומוטורית, הקוגניטיבית, החברתית, הפסיכולוגית והרגשית. זה תורגם להוראה המבוססת על משחק ומגע עם הסביבה הטבעית והחברתית שלהם.

תנועת "ניו סקול" דגלה בחינוך המבוסס על חופש, הפיכת הילד לכוכב התהליך החינוכי, קידום היצירתיות, ההשתתפות, המחויבות ושיתוף הפעולה שלו.

השיטה החינוכית של האחיות אגצי: להרגיש בבית

המאפיין העיקרי של השיטה החינוכית של האחיות אגצי הוא הצורך להעניק לילדים סביבה ותמיכה רגשית של אהבה, חיבה וקרבה. השיטה שלהם מורכבת מהפיכת סביבות חינוכיות דומות ככל האפשר לסביבות משפחתיות.

האחיות האגצי האמינו בארגון חללי בית ספר כבתים. בנוסף, הם הציעו לילדים לעשות פעילויות ביתיות בבית הספר, כמו לנקות את עצמם, להסתרק, להתחפש, לערוך שולחן או לטפל בחיה או בצמח.

כמו כן, האחיות האמינו שפעילויות יומיומיות מסוג זה דומות לאלו שהן עושות בבית עוזרות לילדים לגלות סדר. במילים אחרות, הדרכים הנכונות לביצוע שגרת יומיום והנחת חפצים וכלים.

חפצים וחומרים ביתיים כמשאבים חינוכיים

השיטה החינוכית של האחיות אגצי: להרגיש בבית
השיטה החינוכית של האחיות אגצי: להרגיש בבית.

האחיות עבדו בעיקר עם ילדים ממשפחות בעלות משאבים דלים. כך, הם שמו בהישג ידם חומרים וחפצים שהם הכירו בסביבתם היומיומית. בניגוד ל"מתנות" של פרובל, שעוצבו למטרה זו, האחיות אגצי השתמשו בחומרים כמו ביגוד משומש, תכשיטים ומיכלים.

הם סברו שלשימוש בחומרים ובחפצים הרגילים והאמיתיים הללו ולביצוע משימות יומיומיות הדומות לאלו של הסביבה המשפחתית שלהם יש פוטנציאל חינוכי אמיתי. הם גם האמינו שילדים לומדים באמצעות אינטואיציה במגע עם החיים, ותמיד במסגרת של סביבה מוכרת ונעימה.

הם מצאו שילדים מפתחים קוגניציה בהדרגה באמצעות פעילויות למידה עם חומרים אלו, כמו גם באמצעות אינטואיציה ופעילות חושית. במובן זה, הם עושים זאת כתוצאה ממניפולציה של אובייקטים, ביצוע השוואות כדי לקבוע קווי דמיון והבדלים וסיווגים לפי צבעים, צורות וגדלים. הם גם צוברים ידע על השימוש והתועלת של חפצים.

לשחק כדי ללמוד

הלמידה הייתה הנקודה המרכזית בפעילויות הלמידה של השיטה החינוכית של האחיות אגצי. הם ראו במשחק כדרך לקרב ילדים לסביבה נעימה ורגשית, בדומה לסביבתם המשפחתית.

באמצעות משחק, האחיות הללו תכננו פעילויות ריקוד, קצב ושירה כצורה של שפת גוף. הם גם ארגנו פעילויות שבהן רישום ספונטני עורר התפתחות של היבטים אינטלקטואליים הקשורים לצורות, מרחקים, גדלים וחללים.

היבט מרכזי נוסף בשיטה חינוכית זו היה עבודת האדמה. גם פעילות חקלאית וטיפול בצמחים היו חשובים. המשימות החינוכיות התרכזו ופותחו סביב ארבעת היסודות הטבעיים: אדמה, מים, שמש ואוויר.

ה"סיסמאות" של האחיות האגצי

בשיטתם החינוכית, פריטים אישיים של ילדים סומנו בתמונות או בסמלים כ"סיסמאות". בשל גילם, ילדים אינם יכולים לקרוא שמות או מספרים. עם זאת, סיסמאות מאפשרות להם לזהות ולהזמין את הפריטים האישיים שלהם.

בנוסף, סיסמאות אלו מקדמות חינוך לשוני. הסיבה לכך היא שהם מסייעים לפעילויות השפה האחרות יחד עם מגע עם הסביבה, החפצים והאנשים שלהם.

עקרונות חינוכיים של שיטת האחיות אגצי

לסיכום, העקרונות ש-Nila liliana muñoz muñoz (2011) מיישמת הם מאוד ברורים ותמציתיים ומגדירים את השיטה החינוכית של האחיות Agazzi. הם הבאים:

  • פעילות עצמית.
  • הזנה.
  • קשר עם הסביבה (משפחה, חברה ובית ספר).
  • לשחק ולהזמין.
  • ידע דרך התבוננות.
  • לבסוף, ערך השמחה.

פופולריים