אל תעשה השוואות בין אחים

השוואות אלו בין אחים גם מציבות רף לאידיאל של ההורים
השוואות אלו בין אחים גם מציבות רף לאידיאל של ההורים.

הימנעות מהשוואות בין אחים היא עיקרון בסיסי של גידול ילדים.

למרבה הצער, זה משהו שהורים עושים לעתים קרובות כשהילדים שלהם קטנים. הם משווים את ילדם לילדים אחרים בבית הספר או בקבוצת ספורט. פעמים אחרות, הם עושים השוואות בין אחים.

הנטייה של הורים להשוות את ילדיהם היא טבעית. באופן כללי, אלו הן השוואות שהם עושים באופן פנימי. לאחר מכן הם מתגלים בשיחות מסוימות.

הבעיה מתעוררת כאשר ההשוואות הללו מציבות ילד אחד מעל השני והילדים מגלים זאת.

במקרים אחרים, לעומת זאת, זה קורה בכוונה. הורים אומרים דברים כמו, "אחיך יותר חכם ועובד קשה ממך", או "נסה להתנהג יותר כמו אחיך".

פעמים אחרות, ילד יגלה על ההשוואות הללו פשוט על ידי שמיעת שיחה שלא נועדה לאוזניו.

למה הורים משווים בין אחים?

פעמים אחרות, הם עושים השוואות בין אחים
פעמים אחרות, הם עושים השוואות בין אחים.

כל ההורים רוצים את הטוב ביותר עבור ילדיהם. זהו, בין השאר, מקורן של השוואות אחים רבות. חלק מההורים מאמינים שזה הדבר הנכון לעשות.

במילים אחרות, אידיאליזציה של אח אחד יגרום לו לשמש מודל לחיקוי עבור האחר. בדרך כלל, הורים מבססים את ההשוואות הללו על תכונה או כישרון ספציפיים. הם מרגישים שזה יועיל לאח בקצה הקצר של ההשוואה.

  • השוואות אלו בין אחים גם מציבות רף לאידיאל של ההורים. אתה צריך לקחת בחשבון את המאפיינים והכישרונות הספציפיים של כל ילד, שהם בוודאי בעלי ערך ושונים. במקום זאת, הורים רבים לוקחים את הילד המועדף בהשוואות כמודל האידיאלי ומנסים לגרום לשני להתאים בהתאם.
  • יש מקרים שבהם ההשוואות נובעות מכך שהאם או האב הזדהות עם אחד הילדים. הם רואים יותר מעצמם באחד הילדים, וכתוצאה מכך רואים בו או אותה כטוב יותר. הם אומרים לילד השני, "אחיך טוב במתמטיקה כמוני". הדבר גורם נזק ניכר לילד, הרואה בהוריו את הסמכות העליונה. כאן מתחילה הקנאה.

ההשלכות של ביצוע השוואות בין אחים

ההשלכות השליליות ישפיעו בדרך כלל על הילד שההשוואה ירדה ממנו.

  1. זה פוגע בהערכה העצמית של הילד. על ידי ביצוע השוואות, אתה אומר לילד שהוא לא בעל ערך, וחסר לו תכונות חיוביות. התוצאה היא חוסר ביטחון, כמו גם הרגשה חסרת תועלת ולא אהובה.
  2. קנאה וקנאה ירעילו את יחסי האחים שלהם. כאשר ילד אחד מאמין שהוריו אוהבים את אחיו יותר כי הוא פשוט טוב יותר, הדבר יצור מרחק ביניהם.
  3. כאשר אח אחד מרגיש נחות מהאחר בגלל השוואות לא חיוביות, הוא או היא יתרעמו על ההורים ויגדלו עוינים וחסרי אמנות. במקרים רבים, הוא או היא יחפשו דרכים להתבלט על מנת לסגור את הפער הנתפס. עם זאת, לא תהיה לכך מטרה של צמיחה ושיפור עצמי. במקום זאת, זה יהיה פשוט להכות את האח במשהו.

כיצד לתמרץ התנהגות חיובית ללא השוואות

חשוב לזכור שכל ילד הוא ייחודי ובעל ערך בפני עצמו. השוואות לעולם לא מובילות ללמידה או צמיחה חיובית.

לשם כך, אלו אמצעים שתוכל לנקוט. אפשר לעזור לילדך לפתח את התכונות וההתנהגויות החיוביות שלו ללא צורך לערוך השוואות.

  • אתה צריך להכיר את הילד שלך הכי טוב שאתה יכול. זהה תכונות יקרות ערך ותן להם לדעת מדוע הן חשובות. ילדים צריכים לדעת שהוריהם מעריכים את כל התכונות החיוביות שלהם, ואינם מתמקדים בשליליות.
  • כאשר אתה רואה התנהגות חיובית אתה רוצה שילדך יתפתח עוד יותר, ציין זאת במיוחד והשתמש בחיזוקים חיוביים. הילד צריך להעריך את ההתנהגות הזו כי היא טובה עבורו, לא כי אח שלו עושה זאת.
  • זה חיוני שילדים ירגישו שהוריהם מקבלים אותם כפי שהם. זה לא אותו דבר כמו להגיד שאין מקום לשיפור. בנוסף, הם צריכים לדעת שיש או חוסר איכות לא יגרום להם לאהוב יותר או פחות.