איך ילדים לומדים ללעוס?

המשיכו לקרוא כדי ללמוד כיצד ילדים לומדים ללעוס
המשיכו לקרוא כדי ללמוד כיצד ילדים לומדים ללעוס, ומה מבוגרים יכולים לעשות כדי להקל על התהליך הזה.
במאמר זה נדבר על איך ילדים לומדים ללעוס. אנו גם ניתן לך כמה טיפים שיעזרו לתינוקך לעבור את השינויים השונים בהרגלי האכילה שלו.

הרגע שבו ילדים לומדים ללעוס הוא זמן של חקר. ילדים גם עוברים שינויים שונים בהרגלי האכילה שלהם, ומבוגרים צריכים לעקוב אחר התהליך.

לפעמים, שילוב מזון מוצק בתזונה של תינוקך יכול להיות די קשה. השינוי במרקם ובטעמים, כמו מעבר מחלב נוזלי למחית מוצקה יותר, עשוי לקחת קצת זמן הסתגלות וסבלנות.

לכן, עליך לכלול מזון מוצק בתזונה של תינוקך באופן הדרגתי ומתקדם. בדרך זו, ילדכם יתרגל להרגלים החדשים הללו ביתר קלות. המשיכו לקרוא כדי ללמוד כיצד ילדים לומדים ללעוס, ומה מבוגרים יכולים לעשות כדי להקל על התהליך הזה.

פיתוח כישורי לעיסה

ראשית, ילדים מזהים אוכל, אחר כך הם לומדים לבחור אותו, ולבסוף, הם לומדים ללעוס. בליעה, עיכול והפרשה הן הפעולות המשלימות את מעגל הלמידה.

אפשר לומר שתינוקות לומדים ללעוס בצורה ספונטנית ואוטומטית. עם זאת, לימוד אכילת מזון מוצק הוא תהליך שבו למבוגרים יש תפקיד חשוב מאוד.

למעשה, זיהוי, בחירה וקבלה של מזון הוא תהליך המערב את החושים והזיכרון. תינוקות לומדים ללעוס דרך התחושה שהמזון גורם להם, ובאמצעות התבוננות. כמו כן, חשוב מאוד להיות מודעים לעובדה שילדים לומדים ללעוס על ידי חיקוי המבוגרים סביבם.

בתהליך הלעיסה משתתפים אלמנטים דנטליים שונים, כגון עצם הלסת העליונה, השפתיים, הלחיים, הלשון, החך ומפרק הטמפורמנדיבולרי. שרירי הלעיסה אחראים על תנועת האזור, ומאפשרים ללסת להיפתח ולהיסגר.

מתי ילדים לומדים ללעוס?

לאחר שמלאו להם שישה חודשים, תינוקות מתחילים לאכול מזון מוצק. על ידי ביצוע זה באופן הדרגתי, ילדים מתחילים ללמוד את התהליך.

"הנקה בלעדית במשך 6 החודשים הראשונים לחיים; והכנסת מזונות משלימים (מוצקים) מתאימים מבחינה תזונתית ובטוחים בגיל 6 חודשים יחד עם המשך הנקה עד גיל שנתיים ומעלה".

- המלצת ארגון הבריאות העולמי (WHO) -

לאחר שהתינוקות מלאו 6 חודשים ועד גיל שנה, כדאי לתת להם חתיכות קטנות של מזון רך. ברגע שהם בני שנה, אתה יכול להתחיל לתת להם יותר מזון מוצק. לאחר ששיני החלב שלהם מתחילות לבקוע, הם יכולים לנסות מרקמים שונים, מה שיועיל גם לכאבי החניכיים שלהם.

אם הילדים שלכם ילמדו ללעוס, הם לא יחנקו מאוכל
אם הילדים שלכם ילמדו ללעוס, הם לא יחנקו מאוכל.

הורים צריכים תמיד לעקוב אחר אכילת ילדיהם, על מנת למנוע מהם להיחנק. כשהם אוכלים יחד, לילדים יש גם הזדמנות לחקות את מעשי הוריהם.

זכור שרופאי ילדים הם אלה שבאמת יכולים לעזור לך בנוגע למזונות הראשונים של תינוקך. חשוב לנקות את כל השאלות והחששות שלך, כדי שתוכל לבחור את הדרך הטובה ביותר להאכיל את תינוקך.

למה חשוב שילדיך ילמדו ללעוס

אם הילדים שלכם ילמדו ללעוס, הם לא יחנקו מאוכל. יתר על כן, ישנם כמה יתרונות שילדים מקבלים מלעיסת:

 • מקדם את עצמות הפנים והתפתחות השרירים.
 • מגן על הפה: שילוב מרקמים חדשים עוזר לשיניים לנקות את עצמן. מצד שני, מזון רך, כמו פירה וחלב, נדבק לשיניים ועלול לגרום לחורים.
 • ממריץ את העיכול: הוא מייצר הפרשת רוק, מקל על ספיגת חומרי הזנה, גורם לתחושת מלאות ומפחית דלקות קיבה וריפלוקס.
 • מפחית מתח אצל ילדים.

האם יש צורך ללמד ילדים ללעוס?

כפי שציינו בעבר, תינוקות לומדים ללעוס בצורה מתקדמת. זה לא קורה בן לילה. הורים צריכים גם לשלב מזון מוצק בהדרגה, כי התרגול הוא מה שגורם לילדים ללמוד.

ככל שעובר הזמן, כדאי לשלב חתיכות מזון גדולות יותר ומרקמים מורכבים יותר. לדוגמה, אתה יכול לכתוש את הפירה עם מזלג במקום להשתמש בבלנדר כדי שילדים יוכלו לזהות את חתיכות האוכל האלה.

חשוב לשלב מזונות שונים בהדרגה, מארוחות רכות ועד מוצקות. כתוצאה מכך, זה ימריץ את קולטני הפה, יחזק את שרירי הפנים ויעזור לילדים לרכוש מיומנויות חדשות.

אם אתה חושב שהתינוק שלך מתקשה ללמוד ללעוס, עליך לבקר את רופא הילדים שלו. הם עשויים לסבול משינויים מבניים או תפקודיים, או שהם עשויים להיחשף למסורות משפחתיות שונות, מה שעלול להקשות עליהם את התהליך הזה.

לפעמים, הם צריכים לבקר מטפל תקשורת. מומחה זה יכול להעריך את תפקודי הלעיסה של התינוקות ולעזור לשפר אותם.

טיפים נוספים לקידום דרכים נכונות ללעיסה

כפי שכבר הזכרנו, הצעת לתינוקות מרקמים שונים בהדרגה תעזור להם ללמוד כיצד ללעוס נכון. עם זאת, ישנן שיטות עבודה מסוימות שיכולות להועיל במהלך התהליך:

 • הסר הסחות דעת: הימנע מצפייה בטלוויזיה כשמגיע הזמן לאכול. בלו את הרגע הזה עם משפחתכם ושימו לב להתפתחות התינוק שלכם.
 • שלבו מזון חדש: לתת להם מרקמים חדשים בכל שבוע יכול להיות די כיף לתינוקות. כדאי לשאול את רופא הילדים לגבי סוג המזון שהם יכולים לאכול.
 • אכלו את אותו הדבר שילדכם אוכל: אלא אם כן אתם אוכלים משהו מוצק מדי או מסוכן לבריאותו, אכילת אותו הדבר עשויה לעודד ילדים ללעוס.
 • אכלו ביחד: להיות ליד השולחן עם המבוגרים יכול להיות די מוטיבציה. הגזימו בתנועות הפה כדי שיוכלו לחקות אותך.
 • תנו להם לאכול בעצמם: תרגול הכישורים שלהם יגרום להם להרגיש עצמאיים יותר. כשהם משתמשים בידיים, הם גם מתרגלים את המיומנויות המוטוריות והקואורדינציה שלהם.
 • היו סבלניים: זו תקופת למידה. לכן, זה דורש תרגול, זמן, סבלנות והבנה. נסו לא להיות מודאגים, ואל תעשו השוואות. אם ילדים לא רוצים לאכול מזון מוצק, נסו לא להתעקש. אולי זה מוקדם מדי, ותוכל לנסות שוב בשבוע הבא.
 • הימנע ממזון מסוכן: אל תיתן להם חתיכות מזון קשות או גדולות. יתר על כן, כדאי להימנע ממזון מעובד במיוחד, מלח וסוכר.

לבסוף, זכרו שברגע שילדים נעשים סקרנים לגבי משהו, הם רוצים ללמוד כיצד לעשות זאת. כמו כן, כל ילד לומד בקצב שלו, וכיבוד התהליך יגרום לו להרגיש מוטיבציה.

פופולריים