למה ילדים מסוימים מתאמצים יותר מאחרים?

מדוע ילדים מסוימים מתאמצים יותר מאחרים
מדוע ילדים מסוימים מתאמצים יותר מאחרים.
יש ילדים שמנסים להשיג את מה שהם רוצים, בעוד שאחרים מסרבים לעשות את זה. למעשה, איך הורים משבחים את ילדיהם קשור איכשהו לזה. אתה רוצה לדעת למה?

יש ילדים שמנסים יותר מאחרים. גם אם גידלתם אותם באותה צורה ועם אותם ערכים, בטח ראיתם את אחד מילדיכם עושה מאמץ גדול להשיג את מבוקשם, בעוד שאחרים פשוט לא. למה זה קרה? במאמר זה נספר לכם מדוע.

ילדים מסוימים הם די עצמאיים מגיל צעיר. אז, הם רוצים לעשות דברים בעצמם, והם מנסים מאוד להשיג את מה שהם רוצים. להיפך, יש ילדים שהם מאוד תלותיים, והם פשוט חיים את חוק המאמץ המינימלי: אם הם נכשלים במשהו, הם לא מנסים שוב.

במאמר זה נלמד את ההבדל בין שני ילדים שגדלו באותה מידה, אך עם זאת מסוג שונה.

מדוע ילדים מסוימים מתאמצים יותר מאחרים

הפסיכולוגית קרול דואק עבדה שנים רבות על חקירות לגבי מאמץ, התמדה ומוטיבציה אצל ילדים. לאחר מכן, היא הגיעה למסקנה שיש שני סוגים של דפוסי חשיבה, בהתאם ליחס של הילדים למאמץ:

 • הלך רוח קבוע: אלו ילדים צרי אופקים, שחושבים שהיכולות או הכישורים שלהם תלויים באינטליגנציה המולדת שלהם, שאי אפשר לשנות. הם מאמינים שהם לא טובים במשהו כי הם נולדו כך. אז הם לא מנסים לשנות את זה.
 • חשיבה צמיחה: הילדים האלה מאמינים שאם הם לא יודעים משהו, הם ילמדו אותו בעתיד. הם גם חושבים שהצלחתם תהיה תלויה במאמץ, התמדה ועבודה קשה.

כדי להבין את שני סוגי החשיבה הללו, ניתן לך דוגמה. כשילדים לומדים לכתוב, אם הם ינסו פעם או פעמיים לכתוב מילה והם לא מצליחים לעשות זאת, הם יחשבו שאין להם את היכולת לעשות את זה. מצד שני, ילדים המאמינים במאמץ ימשיכו להתאמן עד שיצליחו לעשות זאת.

מאפיינים של ילדים בעלי חשיבה מקובעת

 • הם נמנעים מאתגרים, כי הם חושבים שהם לא יוכלו לעמוד בהם.
 • הם לא מאמינים במאמץ להשיג את מה שהם רוצים.
 • עבורם, כל טעות שהם עושים פירושה שהם נכשלו. זו הסיבה שהם לא יכולים ללמוד מהם.
 • אם מישהו נותן להם עצות או משוב בונה, הם מתגוננים.

מאפיינים של ילדים בעלי חשיבה צמיחה

 • הם מאמינים שמאמץ ולמידה הולכים ביחד. אז, הם חושבים שעל ידי מאמץ, הם יוכלו לשפר את כישוריהם.
 • הם מקבלים אתגרים, כי הם מאמינים שהם נחוצים. אז הם מתמודדים איתם במקום לברוח מהם. וכמובן, הם עושים מאמץ לפגוש אותם. הם ילדים עמידים.
 • הם חושבים שטעויות הן חלק מתהליך הלמידה. כשהם נכשלים, יש סיכוי ללמוד משהו חדש.
 • הם מקבלים עצות ומשוב בונה, כי הם מועילים לתהליך הלמידה שלהם.

יש ילדים שמנסים יותר מאחרים, תלוי איך אנחנו משבחים אותם

יש ילדים שמנסים יותר מאחרים
יש ילדים שמנסים יותר מאחרים.

עכשיו הגיע הזמן לשאול את עצמנו, למה חלק מהילדים מאמינים שמאמץ יעזור להם להשיג את מה שהם רוצים בעוד שאחרים לא? לדברי קרול דואק, זה יהיה תלוי איך הורים, בני משפחה, חברים וכו' משבחים ילדים. אז אנחנו יכולים לדבר על שני סוגים של שבחים:

 • שבחים לאינטליגנציה או מיומנויות: "אתה כל כך חכם; אתה מצליח במתמטיקה; אתה טוב בכל דבר..."
 • שבחים על המאמץ: " ניסיון נחמד; כמעט הצלחת; אתה יכול לעשות את זה, אתה רק צריך לנסות; הצלחת בגלל המאמץ שעשית..."

כדי להבין זאת, קרול דואק עבדה עם ילדים מגיל 14 חודשים עד גיל 8. אלה שזכו לשבחים על המאמץ גילו עניין באתגר. ולאלה שזכו לשבחים על האינטליגנציה לא היה אכפת הרבה מלקבל אתגרים.

האם אנו יכולים לשבח את ילדינו בצורה שונה מבלי לשים לב לכך?

אנחנו יכולים לבחון את המצפון שלנו ולבדוק אם אנחנו משבחים את ילדינו אחרת. זכור שתמיד יש זמן לתקן את הטעויות שלך.

נסה להתחיל בהחלפת ביטויים, כגון "עזוב את זה, אני אעשה את זה" עבור "אתה צריך לנסות את זה" או " ראה כמה אתה טוב בזה? " עבור " עשית את זה בגלל המאמץ שעשית, טוב עבודה."

המוח שלנו יוכל להשתנות, אם נקבל את השבחים המתאימים שיעזרו לנו לשנות את עמדותינו כלפי המאמץ והדרך בה אנו מתמודדים עם החיים.

עכשיו אתה יודע למה ילדים מסוימים מתאמצים יותר מאחרים. חשוב שתבדוק את סוג ההודעות שאתה שולח להם עם המילים שבהן אתה בוחר להשתמש. כולנו רוצים לעודד את הילדים שלנו להפוך לאנשים מצליחים בעתיד, אבל לפעמים, אנחנו מבלגנים את זה בדרך שבה אנחנו עושים את זה.

זכור שאף פעם לא מאוחר מדי לתקן את הטעויות שלנו. בחר לשבח על מאמץ, במקום לשבח על אינטליגנציה. החמיאו להתמדה ולמוטיבציה שלהם להשיג את מה שהם רוצים.

פופולריים