עשיית טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד, לפי המדע

עשיית טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד
למעשה, על פי המדע, עשיית טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד.
אין שום דבר רע בלעשות טעות. למעשה, על פי המדע, עשיית טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד. הישאר בסביבה כדי לגלות מדוע!

כשאנחנו חושבים לעשות טעויות, אנחנו נוטים לחשוב שזה דבר רע. עם זאת, בדיוק ההפך הוא הנכון! עשיית טעות תהיה רק דבר רע אם ההשלכות היו גדולות מהיתרונות. למעשה, המדע הראה שטעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד. היום, נספר לכם מדוע.

סביר להניח שכבר שמעתם מישהו מצביע על הקשר בין שגיאות ללמידה. ומה שסביר גם הוא שהטענה הזו משכה את תשומת לבך. האמת היא שיש הרבה שאנחנו יכולים להגיד על הנושא. למעשה, אנו יכולים אפילו להרחיק לכת ולומר שטעויות טובות לזיכרון.

לפי המדע, לעשות טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד

שגיאות וזיכרון

בואו נסתכל על מחקר ש- Andree an Cyr (אוניברסיטת טורונטו) פרסמה ב- Journal of Experimental Psychology. המחקר של Cyr התייחס לרעיון שהדרך הטובה ביותר לשמור מידע היא באמצעות מה שמכונה למידה על ידי ניסוי וטעייה.

Cyr וד. אנדרסון ערכו את המחקר שלהם בעזרת 129 מתנדבים. מחצית מהמשתתפים הללו היו בני 22 ואילו המחצית השנייה היו מעל גיל 72.

כל מתנדב קיבל סדרה של מילים שהיו לו לזיכרונות וביניהן היה צריך לעשות אסוציאציות. הם יכולים ליצור מערכות יחסים אלה בשתי דרכים שונות: או לפי המשמעות שלהם, או לפי ההתחלה של כל מילה. לדוגמה:

  • לפי הקטגוריה הסמנטית שמילה הייתה שייכת לה (כלומר "פרחים").
  • לפי שורש המילה (מילים שהתחילו באותה הברה, כלומר "מר").

החוקרים לימדו מחצית מהמילים לכל משתתף. לאחר מכן, המשתתפים היו צריכים להבין את שאר המילים על ידי שאילת שאלות. במילים אחרות, לעשות טעויות עד שהם הבינו את זה נכון. בחלק הבא של המבחן, כרמז, החוקרים אפשרו למשתתפים לראות את תחילת המילה או אמרו להם לאיזו קטגוריה היא שייכת.

לאחר מכן, כל משתתף שאל כמה שאלות שנדרש כדי לנחש את המילים הנותרות. סייר ואנדרסון רצו לגלות אילו מילים המשתתפים זוכרים הכי טוב... אלו שניחשו בקלות, או מילים אלו שלקחו מספר שגיאות כדי לנחש.

לפי המדע, לעשות טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד
לפי המדע, לעשות טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד.

המחקר גילה שהמשתתפים היו מסוגלים יותר לזכור מילים שהיה להם קשה יותר לנחש. במילים אחרות, הם יכולים לקשר את הטעויות שלהם עם המילה הספציפית, ולכן, לזכור אותה טוב יותר.

ביצוע טעויות הוביל למעשה לשיפור הלמידה והזיכרון. כתוצאה מכך, החוקרים הגיעו למסקנה שטעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד וגם משפרת את הזיכרון.

מבנה המידע בזיכרון שלנו

יתר על כן, לכל המשתתפים היה הרבה יותר קל לזכור מילים כאשר ידעו לאיזו קטגוריה הם שייכים. כמו כן, היה להם קשה יותר כשהם ידעו רק את ההברה הראשונה. זה היה נכון לשתי הקבוצות - אלה שהיו בני 22, כמו גם אלה שהיו מעל גיל 72.

לכן, המחקר גם גילה שהזיכרון שלנו ממבנה מידע בצורה ספציפית. במקום לזכור דברים על סמך מידע מילוני (כגון הברות), אנו מאחסנים אותם לפי מושגים.

לדוגמה, כשאנחנו חושבים על המילה "ציפורן חתול", קל להמציא שמות של פרחים אחרים. עם זאת, להמציא מילים אחרות שמתחילות ב"מאר" זה קצת יותר אתגר.

עשיית טעויות היא הדרך הטובה ביותר ללמוד: תהליך מציאת התשובה הנכונה

אם נתמקד במה שמכונה מנטליות צמיחה, נוכל להסיק שהכל קשור לאופן שבו התנהגות לא נכונה מובילה אותנו לבסוף לתשובה הנכונה. זה הרבה יותר משמעותי כשאנחנו מצליחים להגיע למושג באופן טבעי - טעויות והכל - מאשר לשנן אותו נכון מההתחלה.

כולנו יכולים להסכים שכל הורה ומורה רוצים שתלמידיו או ילדיו ילמדו ביעילות. לכן, עלינו לתת לילדינו את האפשרות לרכוש ידע בצורה משחקית המאפשרת תמיד טעויות. ניחושים וניסוי אסטרטגיות שונות זה הרבה יותר יעיל מאשר ללמוד דברים ישר בצורה תיאורטית.

פופולריים