מדוע ילדים הופכים לתוקפניים?

יכולים לשלוט בהתנהגויות האגרסיביות שיש לילדינו
איך אנחנו, כהורים, יכולים לשלוט בהתנהגויות האגרסיביות שיש לילדינו?
מדוע ילדים הופכים לתוקפניים? הם לומדים להיות. לכן, חשוב שנדאג לסביבה שבה הם גדלים, ומה שהם רואים.

לפעמים ילדים הופכים תוקפניים, אבל למה? הורים רבים שואלים את עצמם מדוע ילדיהם כל כך תוקפניים, אבל אולי התשובה קרובה יותר ממה שהם חושבים. אלימות אצל חלק מהילדים הופכת תכופה יותר ויותר וחשוב לשאול את עצמך מדוע.

ילדים עשויים להיות תוקפניים כלפי הוריהם, אחיהם, חבריהם לכיתה וכו'. לפני שאומרים שילד אגרסיבי ואחראי להתנהגותו, חשוב להבין את הסיבות לכך שילד עשוי להיות תוקפני מלכתחילה.

בדרך זו, נוכל לעזור לך להפסיק את ההתנהגויות הללו. אם נדע מדוע ילדים הופכים תוקפניים, יהיה קל יותר למנוע מהם לפתח תוקפנות.

מדוע ילדים הופכים לתוקפניים?

אף ילד לא נולד אגרסיבי. במקום זאת, זו התנהגות נלמדת. החדשות הטובות הן שבדיוק כפי שהם יכולים ללמוד להיות תוקפניים, הם יכולים גם לבטל את ההתנהגויות הללו. ישנן סיבות שונות לכך שילדים יכולים להפוך לאלימים, וישנם גורמים שגורמים לילדים מסוימים להיות אלימים יותר מאחרים.

 • עוני.
 • צופה באלימות בטלוויזיה.
 • משחק במשחקי וידאו אלימים.
 • סביבם מבוגרים אלימים ותוקפניים.
 • התעללות בבית, גם אם הם רק משקיפים.

סיבות מדוע ילדים הופכים תוקפניים

התנהגויות כמו מכות, הקנטות או שימוש במילים כדי לפגוע באחרים הן התנהגויות המציגות תוקפנות בילדות. כאשר ילדים מתמידים בהם, הם עלולים לגרום לסבל אצל אחרים ובסופו של דבר לסבול מדחיית עמיתים.

מומחים רבים מסכימים שתסכול מקל על אלימות ויכול להוות טריגר להתנהגות תוקפנית אצל ילדים צעירים. זה נורמלי שילד מתנהג באגרסיביות בכל זמן נתון. עם זאת, הבעיה מתעוררת כאשר הוא או היא אינם יודעים כיצד לשלוט בתוקפנות זו.

ילדים צריכים לשמוע את הוריהם אומרים דברים כמו "תירגע" או "אל תעשה את זה". הם צריכים שליטה מההורים שלהם. בדיוק כפי שהורים מלמדים אותם איך לדבר, ללכת או לאכול, צריך גם ללמד אותם איך לשלוט בהתנהגות האלימה שלהם. כמה גורמים המעודדים התנהגות אגרסיבית יכולים להיות הבאים:

הסביבה בה הם גדלים

הסביבה בה ילד גדל ומתפתח חשובה מאוד.

אם קבוצת החברים שלהם נוהגת בהתנהגות אלימה, הילד יחזור עליה בסופו של דבר על מנת להתקבל לקבוצה. עליך להיות זהיר מאוד ולשלוט בהיבטים הללו כדי למנוע תוקפנות כזו.

טלוויזיה או משחקי וידאו

מדוע ילדים הופכים לתוקפניים
מדוע ילדים הופכים לתוקפניים?

אנחנו חיים בתקופה שבה הטכנולוגיה מקיפה אותנו כל הזמן, ויש לה השפעה רבה על ילדים. לכן, חשוב מאוד שהורים ישלטו במה שהם רואים או במה שילדיהם משחקים.

ילדים צעירים יותר אינם מסוגלים להבדיל בין מציאות לפנטזיה. לכן, אם הם רואים אלימות בטלוויזיה, הם עשויים לנסות לחקות אותה. לדוגמה, בסרט שבו "החבר'ה הטובים" נהיים רעים כדי להשיג את מה שהם רוצים, ילדים, לפי הנחת היסוד הזו, יכולים להשתמש באלימות כדי להשיג את מבוקשם.

איך מונעים מילדים להיות תוקפניים?

פעמים רבות, אנחנו לא בדיוק יודעים למה ילד הפך לתוקפני. בדיוק באותה מידה, אנחנו יכולים לעודד כמה עוצמות שעוזרות למנוע מילדים קטנים להפוך לאלימים. לדוגמה:

 • לבלות עם משפחה וחברים שאוהבים ומעריכים אותם.
 • קביעת כללים ודיסציפלינות שיעזרו להם לדעת מה הם יכולים ומה לא יכולים לעשות.
 • נותנים דוגמה כהורים.
 • ללמד ילדים לווסת עצמית.
 • עידוד תחושת שייכות לקבוצה.
 • חינוך רגשי, אמפתיה ואסרטיביות.
 • סובלנות.
 • קשר עם הוריהם.
 • מודעות.
 • כבוד לעצמו ולאחרים.

כיצד לשלוט בהתנהגות תוקפנית אצל ילדים?

איך אנחנו, כהורים, יכולים לשלוט בהתנהגויות האגרסיביות שיש לילדינו?

לא להחזיר את האגרסיביות שלהם עם יותר אגרסיביות

התנהגויות אגרסיביות, כמו כל התנהגות אחרת, ניתן ללמוד על ידי חיקוי או התבוננות של ההורים. מסיבה זו, חשוב מאוד שלא נגיב להתנהגויות האלימות שלהם ביתר אלימות.

תנו דוגמה, שכן הם יתייחסו לאחרים בדיוק כפי שהם מתייחסים להוריהם

אם לילדים יש מערכת יחסים רגועה עם הוריהם, הם יתייחסו לחבריהם או לבני גילם באותו אופן. מצד שני, אם הקשר עם הוריהם מבוסס על אלימות, זו תהיה הדרך שלהם לקיים אינטראקציה עם אחרים.

שמירה על איזון והסכמה בקרב ההורים

דבר נוסף שחשוב לזכור הוא שההורים חייבים להסכים כיצד לחנך את ילדיהם, כדי לא להעביר להם מסרים סותרים. אחד ההורים לא יכול להרשות הכל והשני כלום. זה, בסופו של דבר, יבלבל ילדים ובסופו של דבר הם יתמרדו בהתנהגות תוקפנית.

בקיצור, ילדים הופכים לתוקפנות מסיבות שונות ויש מספר גורמים המשפיעים על עוצמת התוקפנות הזו. חשוב שאם לילדים שלנו יש התנהגויות תוקפניות, נעצור לנתח מה קורה ולמצוא פתרון.

הורים הם מודל לחיקוי ומדריכים, והם צריכים שנדע מה נכון ומה לא. זכרו שילדים לא נולדים תוקפניים, אלא הם הופכים לתוקפניים.

פופולריים