האם ילדים באמת כמו דף נייר ריק?

ננתח האם ילדים הם באמת כמו דף נייר ריק או לא
ננתח האם ילדים הם באמת כמו דף נייר ריק או לא.
האם לילדים יש ידע כלשהו בלידה? האם הלמידה שלהם תלויה בחוויות ובטיפוח? ננתח האם ילדים הם באמת כמו דף נייר ריק או לא.

בוודאי, בשלב מסוים, שמעת את הביטוי שילדים הם כמו דף נייר ריק. שהמוח שלהם נקי לחלוטין והם הופכים למה שהם מבוססים על הסביבה שלהם. עם זאת, האם אתה יודע מאיפה ההצהרה הזו מגיעה? והאם זה באמת נכון?

אם כן, אנחנו המבוגרים היינו נושאים בהזדמנות ובאחריות הגדולה לעצב את הקטנים שלנו. נוכל להפוך אותם לאנשים מוכשרים, טובים ומאושרים. או, אם עשינו עבודה גרועה, הילדים שלנו יהיו מקופחים, פוחדים, אנוכיים ואומללים. בואו נסתכל מה יש לראיות לומר על הנושא הזה.

הטבולה ראסה

רעיון זה מגיע מהפילוסוף ג'ון לוק, אשר מאשר שבני אדם נוצרים ללא כל ידע. בלידה, המוח שלנו הוא לוח ריק, כמו דף נייר ריק שלא נכתב עליו כלום.

לדברי המחבר, אנו רוכשים את כל הידע באמצעות ניסיון. מתוך ההתנסויות שלנו, אנו יוצרים מושגים ואסוציאציות, המעצבות את האדם שנהיה.

לוק ביסס את טיעוניו על ההבדלים הגדולים הקיימים בין תרבויות שונות בעולם. כמו גם העובדה שתינוקות אינם יודעים אפילו את המילים הפשוטות ביותר ואינם מזהים את הסכנות הבסיסיות ביותר, כמו אש. לא נראה שיש ידע קודם לפני הניסיון.

ילדים הם לא כמו דף נייר ריק

עם זאת, מומחים הפריכו מאז את תיאוריית הטבולה ראסה, לפחות חלקית. כיום, אנו יודעים שילדים נולדים עם אינסטינקטים, תכונות ונטיות גנטיות מסוימות. חלק מהתכונות הללו הן הבאות:

  • תינוקות מסוגלים לזהות חפץ שראו ממגע. כלומר, הם יכולים לבסס קשר בין הדימוי החזותי למידע המישוש.
  • לילודים יש נטייה להגיב ולשים לב לפנים של בני מינם. גם מבלי שיש להם את הניסיון הדרוש לזהות את התכונות המבדילות אותנו מבעלי חיים אחרים, הם מזהים באופן מולד ומכוונים את עצמם כלפי בני אדם אחרים.
  • טמפרמנט הוא מרכיב מולד ובלתי ניתן לשינוי, המלווה את הילד מההתחלה וניתן לזהות אותו בקלות בחודשי החיים הראשונים. זה מתייחס למידת הנטייה של הילד להיות פתוח או לפחד מהעולם - נטייתו לחקור או להיות זהיר.
  • במידה רבה, הגנטיקה קובעת את הנטייה להצטיין בפעילות או להראות כישרון טבעי. למעשה, הגנטיקה קובעת 50% מהיכולות הקוגניטיביות של האדם.
כמו דף נייר ריק שלא נכתב עליו כלום
בלידה, המוח שלנו הוא לוח ריק, כמו דף נייר ריק שלא נכתב עליו כלום.

לפיכך, הופרכה ההשערה שמוחם של קטנטנים בא לעולם ריק לחלוטין. כולנו נולדים עם ציוד מסוים שעובר תורשה גנטית שמקל עלינו להבין את חוקי העולם ולהסתגל אליו בצורה יעילה יותר.

בדיוק אותו הדבר, הסביבה היא קריטית

אבל זה לא אומר שהאישיות והגורל של הילדים נקבעים מראש לחלוטין. להורות ולפעולה הורית יש תפקיד משמעותי באמת שיכול לעשות את כל ההבדל. בואו נזכור שבסופו של דבר ילדים יהיו תוצר של האינטראקציה בין הגנטיקה לחינוך שמקבלים בסביבתם.

למשל, להיוולד עם טמפרמנט מעוכב או מפחד לא אומר שהילד יסבול מחרדה או מקשיים חברתיים, זו רק נטייה.

אם ההורים יעניקו לילד את הכלים וההזדמנויות הנכונות, הם יוכלו להתנגד או לפצות על נטייה זו. כתוצאה מכך, הילד יגדל עם ביטחון ופתיחות גדולים יותר ממה שנקבע על פי מצבו המולד.

אז בואו ננסה לראות מה כתוב על הנייר של הקטנים שלנו לא כמגבלה, אלא כנקודת התחלה. הכרת החוזקות המולדות, האיכויות והתכנות שלהם תעזור לנו לפעול בצורה הטובה ביותר כדי לנצל אותם. כמו כן, נדע היכן התערבותנו נחוצה ביותר.

אז האם ילדים הם כמו דף נייר ריק?

טיפוח, סביבה והתנסויות מוקדמות יכולים באמת לעשות את ההבדל. לכן, למרות שילדים אינם כמו דף נייר ריק, האהבה, האכפתיות והחינוך שלך רלוונטיים מאוד.

כל שנייה שתשקיע בחינוך של ילדך תתוגמל. אתה תעזור להם לפתח את היכולות שלהם בצורה הטובה ביותר ואתה תבנה את האושר שלהם. הם אולי לא דף נייר ריק, אבל יש הרבה שורות שתלויות במה שאתה כותב.

פופולריים