פיתוח אישיות בילדות

פיתוח אישיות בילדות
פיתוח אישיות בילדות.
התפתחות האישיות בילדות מתקדמת. במאמר זה נדבר על השלבים השונים שעוברים הילדים על מנת לגבש זהות.

אישיות היא מבנה פסיכולוגי המתייחס לשילוב של מאפיינים רגשיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. מאפיינים יציבים וארוכי טווח אלו מגדירים אנשים ומבדילים אותם מאחרים. עם זאת, עליך לדעת שתינוקות אינם נולדים עם אישיות מוגדרת. למעשה, התפתחות האישיות מתקדמת ומתרחשת לאורך זמן.

חוויות ומערכות יחסים רגשיות שנוצרו במהלך השנים הראשונות לחיים הם מרכיבי מפתח בהתפתחות האישיות. האם אתה רוצה לדעת איך האישיות מתפתחת במהלך הילדות המוקדמת? גלו את כל השלבים שעוברים הילדים במהלך התהליך הזה.

פיתוח אישיות בילדות

לדברי אנרי וואלון, פסיכולוג צרפתי, ישנם שלבים שונים בהתפתחות האישיות במהלך הילדות המוקדמת. לאחר מכן, נדבר על כולם.

פיתוח אישיות מגיל לידה ועד גיל 3 שנים

מרגע לידת התינוקות, הם מתחילים לפתח את האישיות שלהם. ובסופו של דבר, כשהם בני שלוש, הם רוכשים את היכולות הבאות הקשורות לבניית הזהות שלהם:

  • הם מזהים את עצמם ומבדילים משאר האנשים (עולם פנימי ועולם חיצוני). בדרך זו, ילדים מתחילים לתפוס את עצמם כאינדיבידואלים, שונים מאחרים.
  • הם הופכים מודעים לפעולות שלהם (מה שהם עושים) ומבדילים בין פעולות של אנשים אחרים (מה שאחרים עושים).
  • הם לומדים להבדיל מה שייך להם ומה שייך לאחרים.

מגיל 3 עד 6 שנים

התפתחות האישיות בילדות מתקדמת
התפתחות האישיות בילדות מתקדמת.

בין גיל 3 ל-6 ילדים עוברים שלב של פרסונליזציה. שלב זה מחולק לשלוש תקופות שונות:

  • תקופה של התנגדות ועיכוב: כשהם בני 3, הם צריכים להרגיע את זהותם, תוך קידום עצמאות. זו הסיבה שהם מפגינים כל הזמן מצב של התנגדות, דחייה ושליליות כלפי אחרים, במיוחד המודלים לחיקוי הבוגרים שלהם.
  • תקופת חסד: כשהם בני 4, ילדים צריכים חיבה ואישור מתמדים. כדי להשיג זאת, הם מושכים את תשומת הלב של אנשים עם מחוות, מילים ופעולות. זהו שלב נרקיסיסטי.
  • תקופת חיקוי או משחק תפקידים: בין 5 ל-6 ילדים מנסים להטמיע, לאמץ ולהעתיק את כל המאפיינים של אלה שהם מעריצים. בדרך כלל, הם מחקים את אחד מהוריהם, כי הם מזדהים איתם.

אילו גורמים משפיעים על התפתחות האישיות בילדות?

כפי שראינו בעבר, ישנם שלבים שונים שילדים עוברים על מנת לפתח את האישיות שלהם. יתר על כן, ישנם גורמים רבים המשפיעים ומתנים תהליך זה.

  • גורמים תורשתיים: מה הם יורשים מהוריהם. זה מתייחס להיבטים של האישיות שהם יציבים ובלתי ניתנים לשינוי, ושאפשר לראות בילדים קטנים.
  • גורמים סביבתיים: הסביבה בה ילדים גדלים משחקת תפקיד חשוב בפיתוח אישיותם. הם מבינים את העולם ומגיבים לו בהתאם להקשר החברתי והתרבותי שלהם, כמו גם למערכות היחסים שהם יוצרים. בין הגורמים הסביבתיים, תמצאו:
  • חוויות חברתיות ורגשיות: אלו כל האירועים החשובים סביבם. קשרי התקשרות שנוצרים בין ילדים למטפלים העיקריים שלהם מגדירים את החוויות הראשונות של הילדים. ואז, כשהם גדלים, ילדים יתמודדו עם מצבים חברתיים ורגשיים מורכבים יותר. למשל, הם עשויים להתמודד עם לידת אח, להתחיל גן וכו'.
  • ערכים ואמונות: מגיל צעיר ילדים נטמעים ומאמצים את הערכים והאמונות של הוריהם. לפיכך, שורה של כללים וסטנדרטים חברתיים יגדירו את פעולותיהם.

"כולנו נולדים עם תוכנית גנטית ייחודית, המפרטת את המאפיינים הבסיסיים של האישיות שלנו, כמו גם את הבריאות הפיזית והמראה שלנו... ובכל זאת, כולנו יודעים שחוויות החיים אכן משנות אותנו."

- ג'ואן ד' וינג' -

לסיכום: שנות החיים הראשונות הן יסוד להתפתחות האישיות.

פופולריים