משחק תפקידים עם ילדים: איך לעשות את זה

משחק תפקידים עם ילדים הוא אחת הפעילויות הפשוטות והמתגמלות ביותר שתוכלו לעשות איתם
משחק תפקידים עם ילדים הוא אחת הפעילויות הפשוטות והמתגמלות ביותר שתוכלו לעשות איתם.
משחק בא באופן טבעי לילדים. מגיל צעיר מאוד הם משחקים ומשחקים בלי לדעת שהם עושים את זה. במאמר זה נראה לכם את הדרכים הטובות ביותר לעודד משחק תפקידים עם ילדים.

משחק תפקידים עם ילדים הוא אחת הפעילויות הפשוטות והמתגמלות ביותר שתוכלו לעשות איתם. זה משהו טבעי לגמרי עבורם לעשות, אפילו מגיל צעיר מאוד. מגיל צעיר מאוד, ילדים מתחילים להפעיל מצבים במשחקים שלהם בצורה לא מודעת.

לעתים קרובות אנו חושבים שילדים פשוט משחקים כשהם מעמידים פנים שהם פיראטים, פיות, גיבורי על, אלפים, או כשהם יוצרים דמויות משלהם באמצעות בובות או דמויות לגו. אבל, בנוסף לכך, והכי חשוב, הם משתמשים בדמיון שלהם ויוצרים מצבים של משחק תפקידים בצורה טבעית.

משחק התפקידים והמשחק שנראים כה פשוטים, הם למעשה יצירות מורכבות למדי שהם מבצעים באופן טבעי. הם גם מאוד מועילים להתפתחותם. בואו נראה מדוע משחק תפקידים כל כך חיובי לילדים וכמה דרכים בהן ניתן לתרגל אותו.

סיבות מדוע משחק תפקידים טוב לילדים

  • זה מעודד יצירתיות. כוח הדמיון של ילד הוא דבר נפלא לצפייה. כל מה שהם צריכים זה קצת זמן, מקום ועידוד. הם יכולים להפוך לכל דבר וללכת לכל מקום רק על ידי משחק תפקידים.
  • הם ממציאים סיפורים והרפתקאות ויוצרים עולמות חדשים לגמרי, דיאלוגים ופעולות באופן טבעי. הדבר המדהים הוא שהם אפילו לא צריכים לחשוב על זה. לילדים יש את הצורה הטהורה ביותר של יצירתיות.
  • משחק תפקידים עם ילדים מאפשר להם לשקף את מה שהם חווים בעולם שסביבם ולשחזר את הקשרים החברתיים שלהם באמצעות משחק. ילדים מבינים את העולם ומחקים את האינטראקציות החברתיות שהם מוצאים סביבם. הם עושים זאת באמצעות משחק דמיון עם חברים, אחים, הורים ואפילו פוחלצים.
  • ילדים יכולים לעשות הרפתקה עם דובון, ולהפוך לרופא שלהם, או אפילו לחלוק איתם חטיף. לא רק שזה ממש מקסים, אלא שזו דרך מצוינת לילדים לתרגל את המיומנויות הבינאישיות והדינמיקה שהם לומדים.
  • משחק תפקידים עם ילדים מעודד שיתוף פעולה ופתרון קונפליקטים. אם שני ילדים רוצים להיות אותה דמות במשחק, הם צריכים לפתור את הקונפליקט. הם עשויים, למשל, להחליט להתחלף עם הדמות.

פעילויות למשחק תפקידים עם ילדים

בואו נסתכל על כמה פעילויות בסיסיות של משחק תפקידים שאנחנו יכולים לעשות עם ילדים, הן בכיתה והן בבית. אנחנו יכולים לעודד את הילדים שלנו לשחק עם אחרים, או שאנחנו יכולים גם להיות המדריכים שלהם.

אימפרוביזציות עם שתי דמויות

אם יש לך קבוצה קטנה של ילדים, דבר אחד שעובד טוב מאוד הוא לעשות כמה אימפרוביזציות פשוטות עם שתי דמויות. שני ילדים יאלתרו והאחרים יצפו ויעירו. הם יתחלפו, שניים-שניים, עד שכל אחד יעשה את משחק התפקידים שלו.

לשתי הדמויות יהיה תפקיד. אחד מהם יהיה הדמות הראשית, והשני יהיה שחקן המשנה. הדמות הראשית צריכה לבקש משהו מהדמות השנייה.

משחק תפקידים עם ילדים מעודד שיתוף פעולה ופתרון קונפליקטים
משחק תפקידים עם ילדים מעודד שיתוף פעולה ופתרון קונפליקטים.

המשימה של הדמות השנייה היא אז למנוע מהדמות הראשית את מה שהיא רוצה, ולנסות למנוע ממנה לקבל את זה. בדרך זו שניהם לומדים אסטרטגיות שימושיות שונות:

  • לומדים לדון בדברים בצורה טבעית
  • מעמידים את עצמם במקומו של בן הזוג. הם מפתחים אמפתיה ומשפרים את היצירתיות שלהם על ידי המצאת דמות.
  • עושה מאמץ אמיתי להשיג משהו

במצב משחק תפקידים זה, אף אחד לא מנצח ואף אחד לא מפסיד. זה משחק שבו שני הצדדים מנצחים והם עובדים לקראת מטרה שהם משיגים ככל שהפעילות מתפתחת.

אימפרוביזציות קבוצתיות

כאן תחלקו את הילדים לקבוצות שונות, והם ייצרו מיני משחק תפקידים תוך שימוש בכותר אחד בלבד כמדריך. כמורים או הורים, ניתן להם כותרת והם יפתחו מערכון דרמה קטן באמצעות הכותרת הזו. אנחנו יכולים לתת להם קצת זמן להחליט איך הם הולכים לעשות את זה, ואז לבקש מהם לשחק את משחק התפקידים.

לא רק שהם יהנו, הם גם ילמדו איך לעבוד בקבוצה, לחלוק את העבודה ולקבל החלטות. הם יבחרו בעצמם את הדמויות שלהם (קבלת החלטות) ויחפשו סוף משותף. הרעיון הוא להפעיל את הדרמטיזציה מול קבוצה קטנה של אנשים (חברים אחרים לכיתה או הורים). או זה, או שהם יכולים פשוט לשחק בשביל לשחק.

שירים ורעיונות

כאן אנחנו בוחרים שיר שלדעתנו יש לו מסר נחמד, או שהילדים מכירים ואוהבים. כולנו מאזינים לשיר הזה ביחד ואז מבצעים משחק קטן על פיו. הילדים יבחרו כל אחת מהדמויות.

הזמן שתשקיעו בו יהיה תלוי במה תרצו לעבוד ובמטרות שיש לכם עבור הילדים. אם אתה מחפש פעילות מהירה, אתה יכול לעשות את משחק התפקידים פעם אחת בלבד. בדרך זו, אתה יכול פשוט ליהנות וליהנות מכל התהליך.

עם זאת, אם אתה מחפש יעדים ספציפיים, כמו פיתוח רעיון ולתת להם להתמקד בו, אז אתה יכול להקדיש לו יותר זמן. לאט לאט, הרבה רעיונות יצוצו והקבוצה יכולה לקיים דיונים טובים על משחק התפקידים לפני הפעלתו.

הרעיון לעודד ילדים לבצע משחקי תפקידים בבית או בכיתה הוא תמיד רעיון חיובי. הכללת משחקי תפקידים אלו בחינוך הילד מביאה לתוצאות מעולות ובעיקר הנאה רבה.

פופולריים