היתרונות של דינמיקה קבוצתית בכיתה

כדי להבין למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על דינמיקה קבוצתית לעבוד עליה בכיתה
כדי להבין למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על דינמיקה קבוצתית לעבוד עליה בכיתה, צריך קודם כל לדבר על מהי בעצם דינמיקה קבוצתית.
דינמיקה קבוצתית בכיתה עוזרת לשפר את אופן תפקוד הכיתה, ומאפשרת להשיג את היעדים שנקבעו לקבוצה. במאמר זה, נבחן במה הם עוסקים.

כדי להבין למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על דינמיקה קבוצתית לעבוד עליה בכיתה, צריך קודם כל לדבר על מהי בעצם דינמיקה קבוצתית.

מהי דינמיקה קבוצתית?

דינמיקה, או דינמיקה קבוצתית, מתייחסת לדיסציפלינה הפסיכו-סוציאלית החוקרת ומנתחת את הכישורים, ההתפתחות, הבעיות, הכוחות והיחסים של תלות הדדית המתרחשים בתוך קבוצה. הפסיכולוג האירופי ממוצא גרמני, קורט לוין, היה החלוץ בלימוד קבוצות בדרך זו.

האיש הזה ביקש להשיג הבנה טובה יותר של קבוצות וכיצד הן פועלות. הוא הסביר כיצד השינויים הפנימיים שלהם נובעים מכוחות ותנאים המשפיעים על כל הקבוצות, ובחן כיצד החברים מגיבים.

לימוד וניתוח הכוחות המתרחשים בתוך קבוצה מאפשרים לנו להבין אותה טוב יותר. מכאן נובע שעבודה על הדינמיקה שלה תעזור לשפר את האופן שבו הקבוצה עובדת יחד. אז איך כל זה אפשרי?

דינמיקה קבוצתית לעבודה בכיתה

מספר דינמיקות קבוצתיות פותחו כדי לעבוד על קבוצות וכיצד הן פועלות. רבים מהם מתאימים לעבודה בכיתה, אם אנחנו מחשיבים את הכיתה כקבוצה.

כל הדינמיקה הקבוצתית שיש לעבוד עליה בכיתה חייבת לקחת את זה בחשבון
כל הדינמיקה הקבוצתית שיש לעבוד עליה בכיתה חייבת לקחת את זה בחשבון, וגם תנאים אחרים.

דינמיקה קבוצתית זו, המכונה גם טכניקות דינמיקה קבוצתית, מתייחסת למדיה שיטתית או נהלים יישומיים. הם שואפים לארגן את הקבוצה טוב יותר ולפתח את פעילותם.

לאחר מכן, המבוססים על בסיס הידע שתורת הדינמיקה הקבוצתית מספקת, פותחים פעילויות ומשחקים שונים עבור הכיתה. אלו משחקים ופעילויות שיכולים לעזור לקבוצה להשיג את היעדים המוצעים ולהגביר את האפקטיביות שלה.

במקרה הספציפי של קבוצה כיתתית, הדינמיקה תהיה מטרה לעורר למידה, סוציאליזציה, יצירתיות, לכידות, תקשורת, שיתוף פעולה, אוטונומיה, אחריות, בין היתר. מלבד זאת, הם יעזרו לפתור בעיות וסכסוכים בתוך הקבוצה.

ישנן טכניקות דינמיקה קבוצתית ידועות, כמו קבוצת דיון, משחק תפקידים, סיעור מוחות או פיליפס 6,6, בין היתר. טכניקות אלו שימשו בסיס לפיתוח של דינמיקה, פעילויות ומשחקים אחרים לעבודה עם קבוצות, הכל בהתאם למאפיינים המיוחדים של כל קבוצה.

כמה דוגמאות

דינמיקה קבוצתית מסווגת בדרכים רבות ושונות, בהתאם לכותבים המדוברים. אבל, כמעט בכל המקרים, ישנם תנאים משותפים כמו המטרות שנשאו, בשלות הקבוצה, גודלה, סביבתה או מאפייני חבריה.

כל הדינמיקה הקבוצתית שצריך לעבוד עליה בכיתה חייבת לקחת את זה בחשבון, וגם תנאים אחרים. הנה כמה דוגמאות מהם:

  • דינמיקה לעבודה על תקשורת ושיתוף פעולה: ציור הקיר הגדול
    בקבוצות של שישה תלמידים, עליהם להסכים על רעיון שצריך להיות מיוצג בציור גדול. מטרת הדינמיקה הזו היא לשפר את התקשורת וההסכמה בין חברי הקבוצה על בסיס עבודת צוות, הקשבה פעילה וכבוד לדעותיהם של אחרים.
  • דינמיקה לעבודה על תקשורת, מוטיבציה ומתן הדרכה למשימה: ראיונות בזוגות
    בזוגות ישאלו שאלות לסירוגין על נושא ספציפי התואם את המקצוע הבית ספרי. מטרת הדינמיקה הזו היא לברר על הידע הקודם של התלמידים ולהשתמש בו כדי לעורר השראה לעבודה מעמיקה יותר על הנושא.
  • דינמיקה להשגת פתרון בעיה ועבודה על יצירתיות: איך פותרים זאת?
    על התלמידים לתת הדרכה ופתרונות אפשריים לבעיה. זה יכול להיות, למשל, איך להתגבר על הפחד מחושך או איך להתגבר על ביישנות. מטרת הדינמיקה הזו היא לספק פתרונות ורעיונות יצירתיים, ולדון בבעיות שיכולות להשפיע על כולנו.