איך להתגבר על ביישנות בילדות?

כדי לעזור לילדים להתגבר על ביישנות
כדי לעזור לילדים להתגבר על ביישנות, יש צורך שההורים יבינו מה קורה לילדים בכל שלב בילדות.
ביישנות יכולה להתפתח במהלך שלבי הילדות השונים והיא יכולה לייצג אתגר אמיתי עבור חלק מהילדים. זה מקשה עליהם באינטראקציה עם סביבתם וגורם לפחד בהתמודדות עם מצבים חדשים.

בעוד שמקור הביישנות יכול להיות גנטי, ההורים והסביבה של הילדים משפיעים מאוד. לכן, עם צעדים מתאימים, ילדים יכולים להתגבר במידה מסוימת על הביישנות כשהם גדלים.

למרות שהביישנות היא תכונת אישיות נפוצה למדי, עבור חלק מהילדים זו יכולה להיות בעיה רצינית.

כדי לעזור לילדים להתגבר על ביישנות, יש צורך שההורים יבינו מה קורה לילדים בכל שלב בילדות.

סימני ביישנות בשלבים שונים של הילדות

ילדים רבים ביישנים באופן טבעי מרגע לידתם. חלק גדול מההתנהגות שלהם ביחס לביישנות נובע מהנוירוכימיה שלהם. זו הסיבה שהם נעשים זהירים ומפגינים נטייה למצבים חדשים.

החודשים הראשונים

במהלך חודשי חייהם הראשונים, חלק מהתינוקות סובלניים יותר לחברה מאנשים שונים, למרות שאנשים אלו אינם שייכים לסביבה המשותפת שלהם. בדרך כלל, כאשר מישהו מחייך אליו או ידידותי, התינוק מרגיש בנוח.

בתקופה זו התינוק מזהה את הוריו. עם זאת, הוא אינו מסוגל לזהות את פניהם. לפיכך, טיפול בצרכים ובדרישות תשומת הלב שלהם תורם לעובדה שביישנות יתר אינה קיימת בשלבים מאוחרים יותר.

בן שישה חודשים

כאשר תינוק מגיע לגיל שישה חודשים, הוא נוטה לחוסר אמון רב. כעת הוא מזהה את פניהם של הוריו ושל אלה שבילו איתו זמן רב. מסיבה זו, פרצוף חדש זר לו או מייצר חוסר ביטחון.

בשלב זה של הילדות, נפוץ מאוד שהילד ירגיש תמיכה וביטחון. הוא מחפש דברים מוכרים באנשים שהוא רואה כל הזמן. כשהאנשים האלה לא נוכחים, זה מייצר פחד מהפרדה.

איך אפשר להתגבר על ביישנות בילדות
איך אפשר להתגבר על ביישנות בילדות?

הורים רבים בדרך כלל כופים על הפרידה כי הם חוששים שהתינוק שלהם יקבל תלות מוחלטת. עם זאת, זה משהו שהתינוק צריך ללמוד בעצמו. כשהתינוק גדל, הוא מתחיל להרגיש בטוח, תוך גילוי ביישנות בצורה כזו או אחרת.

בן שנתיים

ילדים לא רגילים לברך זרים כשהם בני שנתיים. הם מסתתרים מאחורי הוריהם, והם זקוקים להוריהם כדי לגרום להם להרגיש בטוחים.

בעוד שהתנהגות זו קשורה לביישנות, במציאות, ילדים בגיל זה הם סלקטיביים חברתית. אם הם לא מתמודדים עם ילדים אחרים, זה לא בגלל שהם לא רוצים, אלא שהם מעדיפים לשחק לבד.

באופן כללי, ילדים נוטים להתעצבן לקחת את הצעצועים שלהם או להתנהג בצורה לא טובה. הימנעות ממצבים אלה מקדמת שלום.

עם זאת, אם ביישנות בשלבים שונים של הילדות היא מוגזמת, זו עלולה להיות בעיה. אם הילד בן שלוש ועדיין אין לו תחומי עניין חברתיים, אינו משחק עם ילדים אחרים, הופך חסר רגישות למגע פיזי, ואינו מתבטא בבהירות או מראה חרדה לפני מצבים חדשים, ייתכן שיהיה צורך בכך. להיעזר במומחה.

בן שלוש

מגיל שלוש עד שש, הילד מתחיל לפתח הרגלים אינטואיטיביים מסוימים, וזו הסיבה שהוא מסוגל לקיים הרבה אינטראקציה עם אחרים. עם זאת, זה יכול גם ליצור פחדים מסוימים, מה שהופך אותו לרגיש יותר לבוא במגע עם אחרים.

לעתים קרובות הוא מודאג לגבי מה אחרים חושבים עליו, והוא לא יכול לשאת הערות שליליות. הוא גם מפחד שהוא לא יעמוד בציפיות של יקיריו. הוא עלול להפוך לביקורתי עצמית, להתמקד בחולשותיו ולחשוב שחסר לו אומץ להתמודד עם מצבי פחד.

איך אפשר להתגבר על ביישנות בילדות?

קודם כל, יש צורך לקחת בחשבון כיצד ילדים מביאים לידי ביטוי את רגשותיהם. לעתים קרובות, ההתנהגות שלהם, האופן שבו הם משחקים וציורים יכולים לחשוף איך ילדים מרגישים. זה שימושי מכיוון שבשלבים הראשונים, קשה להם לבטא את הרגשות האלה במילים.

  • לעתים קרובות, ילדים קטנים יכולים להיות מאוימים מול זרים. אם הם משחקים, הם מפסיקים. כדי להתגבר על הרגע הלא נוח הזה, ההורים צריכים להרגיע אותם. חיוך, חיבוק או מילות עידוד הם עזרה עצומה לילד להיות בוטח.
  • למרות שהילד לא מרגיש בנוח, אין זה הגיוני להרחיק אותו מאחרים. זה יעזור לו להשתלב. תערוכה חברתית זו שימושית, מכיוון שהיא תגרום לו להרגיש נינוח מול אנשים.
  • כשהוא קצת יותר מבוגר, בשלב שבו הוא מקשיב לכל האחרים ומנמק, לא הגיוני להגיד לו שהוא ביישן. זה יכול להיראות כביקורת, וכתוצאה מכך, זה יכול לגרום לו לחזור בו יותר.
  • כדי לגרום לילד להרגיש בטוח, חכם יותר להביע שהילד צריך זמן כדי להרגיש בנוח עם זרים.
  • חשוב גם לקיים ציפיות מציאותיות, מכיוון שניתן לסבול ביישנות בשלבים השונים של הילדות. עם זאת, אם אתה מצפה ליותר מדי מהילד שלך, זה יכול להשפיע על התנהגותו.

האם אפשר להתגבר על ביישנות בילדות?

למרות שזה עשוי להיות מדאיג, אין דרך לדעת אם ילד ביישן יפסיק להיות ביישן. במקרים רבים, ילדים אכן מתגברים על הביישנות לאורך שלבי הילדות השונים. כשהם גדלים, הם נוטים להיפתח.

כאמא או אב, אתה יכול לעשות מאמץ על ידי מתן יציבות, תמיכה וחיבה. אם תעזור לילדים שלך להרגיש בנוח, יהיה להם יותר ביטחון להתגבר על ביישנות בילדות.

פופולריים