הקניית מיומנויות חברתיות: אמפתיה ואסרטיביות

פעולת הוראת מיומנויות חברתיות לילדים תורמת לבריאות רגשית ולפתרון סכסוכים טוב
פעולת הוראת מיומנויות חברתיות לילדים תורמת לבריאות רגשית ולפתרון סכסוכים טוב.
הורים ומורים רבים תוהים האם כישורים חברתיים הם משהו שניתן ללמד או ללמוד כמו ערכים אחרים. למרבה המזל, אנו יודעים כעת שאנו יכולים להטמיע מיומנויות חברתיות בילדים, אפילו אצל המופנמים ביותר.

הפעולה של לימוד מיומנויות חברתיות לילדים תורמת לבריאות רגשית ולפתרון סכסוכים טוב. הבסיס לכישורים אלו הם אמפתיה ואסרטיביות, המושרשים בתחושת הערכה עצמית עמוקה.

והכי חשוב, מורים ומטפלים יכולים לעזור לתלמידים לרכוש ולשכלל מיומנויות חברתיות אלו. הצעד הראשון להוראת מיומנויות חברתיות הוא שהמבוגרים יממשו גם מיומנויות כאלה.

לפיכך, בעת ביצוע ההמלצות המוצעות במאמר זה, כל הורה ומטפל צריכים גם להעריך מחדש את הדרכים שלהם לתקשר עם האנשים הסובבים אותם.

מה כרוך בהוראת מיומנויות חברתיות לילדים?

ברור שילדים משתמשים בדרכי התמודדות נפרדות עם אחרים, בין אם הם בבית או בכל מקום שבו יש קבוצות של ילדים באינטראקציה.

קחו כמה רגעים בכל יום כדי להרהר יחד כקבוצה על כמה מהדרכים שבהן אנו בוחרים להתמודד בחברה. זה יהפוך את הוראת מיומנויות חברתיות לילדים למאמץ באמת כדאי.

1. מהן כישורים חברתיים ולמה אנחנו צריכים אותם?

דרך טובה להציג את הנושא הזה לילדים היא לנתח כיצד מיומנויות חברתיות עוזרות לשפר את חיינו הקולקטיביים.

בהתאם לגיל הילדים, תוכלו לבצע שלב זה באמצעות משחקים, סיפורים, סרטים או אפילו קריאה מוקצית לילדים בגיל ההתבגרות.

2. בחר רק יכולת אחת להציג בכל פעם

זה לא מועיל הרבה להציג שלל מיומנויות חברתיות בבת אחת. הגישה האידיאלית היא לבחור מיומנות אחת להתמקד בה בכל פעם, ולאחר מכן לרכז את הפעילויות או תכנית השיעור שלך במיומנות האחת.

למשל, הקדישו שבוע למחשבה על "מה זה אומר לשתף ושאחרים חולקים איתי". בדרך זו, מה שהמטפל מכסה נטמע בצורה עמוקה יותר וכל ילד מפתח את הדרך האישית שלו ליישם את היכולות הללו.

3. חשבו לעומק על כל יכולת ליצור אינטראקציה חברתית

ישנן דרכים שונות ללמד מיומנויות חברתיות לילדים. המפתח הוא שהילדים עצמם צריכים להרהר בזה, באופן אוטונומי. יש לאפשר להם להביע את דעותיהם ללא שיפוטיות.

הוראת מיומנויות חברתיות לילדים מהווה אתגר גם למבוגרים
לסיכום, הוראת מיומנויות חברתיות לילדים מהווה אתגר גם למבוגרים.

תרגיל טוב אחד הוא להשתמש בטבלה עם שתי עמודות. העמוד בצד אחד מפרט כל יכולת חברתית, ובעמוד השני ניתן לפרט את הדוגמאות לפרקטיקות חברתיות שהילדים עצמם מציעים.

4. תרגל את מה שהם לומדים

נכון שכדאי להתאים את אופני הצגת המידע כך שיתאימו לכל קבוצת גיל, תרגול מה שנלמד הוא הדרך הטובה ביותר לקלוט ולחזק מיומנויות חברתיות באמת. משחקי תפקידים ומשחקי שאלות ותשובות הם משאבים מצוינים לכך.

5. השהה והרהר

הפסקה לאחר לימוד כל מיומנות חברתית נותנת לילדים את ההזדמנות ליישם את מה שלמדו. בדרך זו, כאשר אתה נתקל במקרים שבהם ילד משתמש באופן פעיל במיומנות חברתית שלימדו אותו, אתה יכול לשקף יחד על הדרכים שבהן יושמו היכולות החברתיות.

כדאי להזמין ילדים להרהר בהתנהגותם שלהם. הם יכולים גם לבחון את מחשבותיהם הן כיחיד או יחד כקבוצה.

יתר על כן, מיומנויות חברתיות כמו היכולת לנהל משא ומתן הן מורכבות אך יש להן השפעה חיובית מאוד על התפתחות הילדים, אפילו בכיתה בבית הספר.

הוראת מיומנויות חברתיות דורשת דימוי עצמי חיובי ואסרטיביות

היבט נוסף המשמש ללימוד מיומנויות חברתיות לילדים קשור לדימוי שהם בונים לעצמם. כל ילד וילדה צריכים לדעת להעריך את עצמם, לאהוב את עצמם ולהגן על הזכויות והאינטרסים שלהם.

אם יש ספקות כיצד ללמד אהבה לעצמך, נוכל לסכם את הגישה הטובה ביותר כ: "היה הדוגמה הטובה ביותר שאתה יכול להיות." זה גם טוב לשקול את הדברים הבאים:

  • זה לא מועיל להשוות ילדים אחד לשני
  • ילדים צריכים זמן איכות
  • ילדים צריכים הזדמנויות שונות לתרגל את כישוריהם
  • יש להכיר במאמציהם ובחוזקותיהם
  • יש לעודד את האוטונומיה שלהם

בקיצור, להיות אסרטיבי ובטוח בעצמו קשור לעקרונות אתיים המחייבים להעריך את הזכויות שלך ולהכיר בזכויות של אחרים. ואכן, עבור ילדים צעירים מאוד, הערכת זכויותיהם שלהם כרוכה בדרך כלל בצרחה חזקה פתאומית שמפחידה את העבריין.

כשילדים רוכשים מיומנויות חברתיות, כדאי לחשוב על החשיבות של להיות אסרטיביים ובעלי דימוי עצמי חיובי. שליטה ברגשות שלך דורשת את היכולת להיות אסרטיבית. בנוסף, ביטחון עצמי חשוב גם לעיסוק בפתרון סכסוכים, משא ומתן ושכנוע.

לסיכום, הוראת מיומנויות חברתיות לילדים מהווה אתגר גם למבוגרים. להתחיל את תהליך הלמידה הזה מוקדם ומהבית זו המתנה הטובה ביותר שאתה יכול לתת להם.

ערכי היסוד הם ללמד ילדים להיות אוטונומיים ולנהל דיאלוג מכבד. יתרה מכך, הוראת מיומנויות חברתיות לילדים דורשת גם עבודה קפדנית איתם כדי לזהות, לבטא ולתעל את רגשותיהם.

פופולריים