איך לדעת אם ילדכם סובל מליקוי קשב?

איך תדעו אם ילדכם סובל מליקוי קשב
איך תדעו אם ילדכם סובל מליקוי קשב?
הפרעת קשב והיפראקטיביות היא תסמונת של תקופתנו עם שכיחות משמעותית בקרב הדור או הילידים הדיגיטליים.

הפרעת קשב והיפראקטיביות היא תסמונת של תקופתנו עם שכיחות משמעותית בקרב דור ה"ריבוי משימות", או ילידים דיגיטליים. זאת אומרת, בעידן המודרני נקבע ואובחן המצב הנוירו-ביולוגי הזה, המונע את התפתחותו של הילד במונחים ממה שנחשב אופייני על ידי הרוב.

מפוזרים, שכחנים, מסוגרים, איטיים, היפראקטיביים ואימפולסיביים הם חלק מהתיוגים המשמשים להתייחסות לילדים עם הפרעה זו.

עם זאת, ברגע שמתגברים על התוויות הללו, אנו מבינים שזו דרך שונה להבין את העולם ולא יותר לא פחות מכל דרך אחרת.

שכיחות גבוהה יותר של מצב זה מתגלה אצל בנים מאשר אצל בנות. זה מופיע באופן קבוע אצל גברים ונוטה להימשך לאורך כל החיים. גורמים תורשתיים וסביבתיים משפיעים על הופעתו.

על הורים, אפוטרופוסים ומורים לילד עם קשיי קשב מוטלת האחריות לפנות למומחים בנושא, שכן אנשי מקצוע אלה יעריכו את הילד ויקבעו אם יש להם תסמונת זו או לא. במאמר הבא פשוט ניתן לכם כמה סימנים שיעזרו לכם קודם כל לזהות את התסמונת ולהכיר אותה קצת יותר.

המילה האחרונה היא בידי המומחה.

חוסר קשב או היפראקטיביות?

חוסר קשב או היפראקטיביות
חוסר קשב או היפראקטיביות?

הפרעת קשב וריכוז היא דיפוזיה נוירוביולוגית הגורמת לחוסר בשלות של ההיבטים המוטוריים והקשבים בילדים ושמייצרת בעיות קלות עד חמורות של חוסר קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. ליקוי קשב רשום בסיווג APA (איגוד הפסיכיאטרי האירופי) של הפרעות נפשיות ומאובחן במהלך שנות הלימודים לפני גיל 12. כ-7% מאוכלוסיית בתי הספר סובלים ממנה.

ישנן וריאציות של ההפרעה: יעילות קשב או היפראקטיביות. הורים חייבים להיות קשובים ללמידה ולהתפתחות החברתית של הילד והאם התנהגותם הנסגרת או המפוזרת משפיעה על יותר משני היבטים של החיים: בית ספר, חברה או חיי משפחה. בנוסף, יש להעריך את הילד כדי לשלול שההפרעה נוצרת כתוצאה ממצב רפואי.

איך תדעו אם ילדכם סובל מליקוי קשב?

עבודת האבחון נעשית על ידי מומחה להפרעות קשב וריכוז כדי שלא יתרחש אבחנה שגויה, כפי שקורה לעתים קרובות. עם זאת, ישנן עמדות המקלות על הורים לאתר בעיה בהתנהגות ילדיהם וכידוע, מעצר מוקדם חשוב על מנת שהטיפולים יהיו יעילים יותר ויכולים לגרום לרווחה אצל הילד הסובל מחוסר קשב, במטרה היחידה לפתח את היכולות שלהם באושר ובחופש.

  • מתקשה לטפל בפרטים.
  • לעתים קרובות הם נעדרים ושקופים בעצמם.
  • הם מתקשים לזהות מה רלוונטי בסצנה או בסיטואציה.
  • הם אימפולסיביים בתגובות או בתגובות שלהם. הם לא חושבים כשהם נותנים אותם ובדרך כלל פועלים על פי דחף ולא בהיגיון.
  • הם מאבדים מעקב אחר משימות או פעילויות. הם מוסחים בקלות. הם לא קבועים ומשנים משימות מבלי שסיימו את הקודמת.
  • לילדים עם הפרעות קשב או היפראקטיביות יש קשיים חברתיים ובית ספריים.
  • מורים מדרגים בדרך כלל את הילדים האלה כעצלים ומציינים אותם בצורה גרועה בחלק מהמקצועות. זה בתורו משפיע על הקשר המשפחתי, שכן ההורים רואים את הילד על סמך שיקול דעתו של המורה.
  • קשה להם להיות בשקט והם כל הזמן בתנועה. הם תמיד מושכים תשומת לב בגלל ההתנהגות שלהם.
  • הם מדברים הרבה.
  • הם מאבדים חפצים.

אם לילדך יש יותר מחמש מהתנהגויות אלו והן מתחילות להשפיע על הביצועים בבית הספר או על ההתפתחות החברתית שלו, פנה למומחה כדי לבצע בדיקות ומחקרים כדי לקבוע אם מדובר בליקוי קשב.

פופולריים