מבקשים מילדינו סליחה

בקשת הסליחה גם מראה שילדינו ורגשותיהם חשובים
בקשת הסליחה גם מראה שילדינו ורגשותיהם חשובים.
להגיד שאתה מצטער הוא כלי בין אישי שעוזר לנו להיות אחראיים ואסרטיביים יותר. כדי להוות דוגמה טובה, אל לנו לפחד מלבקש מילדינו סליחה.

כהורים, אנו רוצים לגדל ילדים צנועים ומכבדים. כדי שזה יקרה, בין היתר, אנחנו צריכים לעמוד על כך שהם יבקשו סליחה כשהם עשו משהו לא נכון או לא הולם. אבל האם אנחנו בעצמנו מסוגלים לבקש מילדינו סליחה?

מבקשים מילדינו סליחה: סימן לחולשה?

הורים רבים מודעים לכך שהם המודל לחיקוי ונקודות ההתייחסות העיקריות של ילדיהם. ומסיבה זו, הם מנסים לשדר תדמית חזקה. הם חושבים שכדי להיות דמות סמכותית, עליהם להראות את עצמם כבלתי תקינים ובטוחים. למרבה הצער, הם מאמינים שהכרה בטעות תגרום להם לאבד את הכבוד לילדיהם.

אבל בדיוק ההיפך הוא הנכון. ילדים מתבוננים בנו, מחקים אותנו ומפנימים את ההתנהגויות שלנו לתוך הרפרטואר שלהם. הורים שלעולם לא מראים את הצד ההומני והפגיע יותר שלהם עלולים בסופו של דבר ללמד את ילדיהם שהמאפיינים האלה רעים. הורים שאינם יכולים לקבל את הטעויות שלהם כתהליך טבעי בחיים עלולים לגרום לילדיהם לפחד לטעות או לאכזב אחרים.

ילדים אלה מרגישים לעתים קרובות חלשים ובלתי מספקים כשהם מבלבלים משהו. הם מנסים בכל דרך שהם יכולים להסתיר את שגיאותיהם ולהישאר תקיפים בשקרים שלהם, במידת הצורך, כדי לא להודות בשגיאותיהם.

יחד עם זאת, חלק מההורים נותנים לעצמם תדמית צנועה ואנושית יותר. זה מעביר את המסר לילדים שלהם שזה נורמלי ומקובל לעשות טעויות. יתר על כן, הם מלמדים אותם שזיהוי טעות וניסיון לשפר את המצב הוא דרך הפעולה הנכונה.

איך לבקש מילדינו סליחה

מבקשים מילדינו סליחה: סימן לחולשה
מבקשים מילדינו סליחה: סימן לחולשה?

ישנם היבטים מסוימים שעלינו לזכור כשמדובר בבקשת סליחה מהילדים שלנו. ראשית, ההתנצלויות שלנו צריכות להיות כנות, רציניות ואמיתיות. זה לא מספיק פשוט להגיד "סליחה" ואז להוציא תירוצים והצדקות עצמיות.

כדי להתחיל, חשוב לרדת לרמת הילדים שלנו ולהסתכל להם בעיניים. ההתנצלויות שלנו צריכות ללכת יד ביד עם הסבר על מה אנחנו מתחרטים. עלינו להביע בפני ילדינו שאנו יודעים ומכירים מה הייתה הטעות שלנו.

לאחר מכן, עלינו לתת לילדים שלנו מקום להביע את דעותיהם ורגשותיהם, בין אם הם מקבלים את התנצלותנו ובין אם לאו. לפעמים ילדים צריכים יותר זמן לעכל ולהבין את המצב. אז, אנחנו לא צריכים ללחוץ עליהם לסלוח לנו מיד. במקום זאת, עלינו לכבד את הרגשות והרגשות שלהם.

לבסוף, אל לנו לשכוח שאמירת סליחה אינה דרך קסומה להצדיק התנהגות כלשהי. כאשר אנו מבקשים מילדינו סליחה, עלינו להתחייב לא לחזור על אותה טעות. מה שכן, אם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות כדי לתקן את הנזק, אז כדאי שנעשה את זה.

מה המשמעות של בקשת סליחה?

  1. קודם כל, זה אומר שאתה לוקח אחריות מלאה על ההתנהגות שלך. כמבוגרים, זה בריא לקחת אחריות על ניהול הרגשות שלנו ולא להאשים את הנסיבות או את התנהגותם של אחרים. לבקש מילדינו סליחה לא מוביל מקום ל"אבל". לכן, לעולם אל לנו לומר דברים כמו "אני מצטער, אבל גרמת לי לאבד את תחושת הזמן."
  2. שנית, זה אומר להיות כנה. התנצלות לא אמורה להפוך לאמצעי למניפולציה רגשית כדי לגרום לילדיכם להודות שצדקתם. סליחה לא תמיד יכולה להיות הדדית. בדיוק אותו הדבר, כהורה, כל מה שאתה יכול לעשות הוא להקפיד לעשות את חלקך ולהיות כנה.
  3. לבקש סליחה אין פירושו לתת לילדים לעשות את דרכם או לשנות את עמדתכם. זה פשוט אומר שאתה מצטער על הדרך שבה פעלת, על המילים שבהן השתמשת, על הפגיעה ברגשותיו של ילדך וכו', ושאתה רוצה לפתור את המצב בכבוד.

מה תועלת לבקש מילדינו סליחה?

הורים הם המודל לחיקוי מספר אחת בכל הנוגע להתנהגות של ילדינו, והם לומדים מאיתנו. על ידי בקשת סליחה מילדינו, אנו מלמדים אותם:

  • שלטעות זה אנושי, שכולנו עושים טעויות ושזה נורמלי לחלוטין. אנחנו מלמדים אותם לקחת אחריות וללמוד ממנה. ואנחנו מלמדים אותם להיות אסרטיביים, להיות מסוגלים לזהות את הפגמים שלהם ולהביע התנצלות כנה.
  • בקשת הסליחה גם מוכיחה שילדינו ורגשותיהם חשובים. אנחנו מראים שאנחנו מבינים איך גרמנו להם להרגיש ושהאהבה שלנו לילדים שלנו חשובה יותר מהגאווה שלנו. ואנחנו מלמדים אותם אמפתיה, את החשיבות של לשים את עצמנו בנעליים של אחרים, ולהיות מודעים לאופן שבו המעשים שלנו משפיעים על רגשותיהם של אחרים.
  • לבסוף, לבקש מילדינו סליחה הוא כלי בינאישי שימושי והכרחי. בבקשת סליחה, אנו יוצרים קשר מרפא בין שני אנשים שמתחיל לתקן את הנזק.