איך להתמודד עם השניים הנוראים?

אז איך ההורים יכולים להתמודד עם השניים הנוראים
אז איך ההורים יכולים להתמודד עם השניים הנוראים?
"השניים הנוראיים" הם תקופה שבה ילדים קטנים מתחילים לחקור את אופיים ודורשים אוטונומיה. גלה כיצד להתמודד איתם במאמר זה.

כאשר ילדים מגיעים לגיל שנתיים, הם נכנסים לשלב של שינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים גדולים, כמעט כמו התבגרות קטנה. הם מתחילים לדרוש אוטונומיה ולבטא את אופיים בדרכים שלעתים עלולות להרגיז את הוריהם ומבוגרים אחרים. אז איך ההורים יכולים להתמודד עם השניים הנוראים?

שלב זה יכול להתחיל בסביבות גיל 18 חודשים ולהימשך עד גיל ארבע. זה שלב נורמלי שצריך לעבור. עוצמתו תהיה תלויה בילד ובנסיבות המשפחתיות.

מה השניים הנוראיים?

כל הורה עם ילדים שכבר עברו את הגיל הזה יכול לאשר עד כמה ילדים משתנים באופן קיצוני בסביבות גיל שנתיים. כמה מהדוגמאות הנפוצות ביותר הן:

 • ילדים הופכים קפריזיים ורוצים לכפות את רצונותיהם בכל מחיר.
 • הם נעשים מרוכזים בעצמם ורכושניים, ולא רוצים לשתף.
 • המילה "לא" הותקנה היטב באוצר המילים שלהם, והם נעשים עקשנים ביותר.
 • לעתים קרובות הם לא מקבלים פקודות או עזרה מאף מבוגר.
 • הם כועסים בקלות, על הדברים הקטנים ביותר. כתוצאה מכך, הם בוכים, צועקים ויש להם התקפי זעם תכופים.
 • בלהיטותם לכפות את רצונם, חלק מהילדים עשויים להתחיל לסרב לאוכל או לפעילויות שהם קיבלו בעבר ללא בעיה.
 • למרות ניסיונות ההורים, בכל פעם שמתרחש התקף זעם, הילד אינו מקשיב או מנמק.

להבין את ילדך בן השנתיים

בתוך כל הבלבול והתשישות, הורים רבים תוהים מי או מה שינה את המלאך הקטן שלהם לבן אדם קטן, היסטרי ובלתי נשלט. מה היה יכול לקרות?

עד גיל זה, ההתפתחות הקוגניטיבית והמוטורית של ילדים התפתחה במידה ניכרת. הם כבר מסוגלים לנוע בחופשיות בעצמם, כמו גם לנמק ולבחור. הם מתחילים לדעת מה הם רוצים ואיך הם רוצים לעשות את זה.

עד לנקודה זו, הם היו כל כך קשורים להוריהם שהם פשוט הלכו עם הזרם, כביכול. עם זאת, בסביבות גיל שנתיים, הם מתחילים לשים לב שהם למעשה אנשים קטנים בודדים, עם זהויות, אישיות ויכולות משלהם.

הופכים ליחידים

הם הופכים לנחושים בעצמם ורוצים ליהנות ולהשתמש ב"הפרדה" הזו מהאם. הם מתחילים לחקור את הטעם, הרעיונות והאופי שלהם. בשלב זה, כעת הם רוצים לבחור ולעשות דברים בעצמם, ללא עזרה או התערבות מבוגרת, והם שונאים את זה כאשר העצמאות הזו לא מכבדת.

איך להתמודד עם השניים הנוראים
איך להתמודד עם השניים הנוראים.

עכשיו הם רואים מה הם רוצים לעשות, אבל הם לא רואים את המגבלות שלהם. הם יודעים מה הם רוצים לעשות, אבל לרוב לא יודעים איך להשיג זאת. בנוסף לכך, הם מתחילים להיות מודעים יותר לעצמם, ולחוות רגשות מורכבים יותר, כמו גאווה או בושה.

אבל, כמובן, עדיין אין להם את היכולת לנהל או להביע את רגשותיהם בצורה ברורה. מסיבה זו, כשהוריהם מסרבים לרצונותיהם, הדרך היחידה שהם יודעים כיצד להגיב היא בהתקפת זעם.

בזמן הזה של חייהם, הם לא מסוגלים להבין לגמרי למה הם לא יכולים לקבל את מה שהם כל כך רוצים, ולמה צריכים להיות מגבלות על מה שהם יכולים לעשות או לקבל.

זה שלב מסובך גם להורים וגם לילדים שבמקרים רבים לא יודעים מה עובר על ילדיהם, או למה הם כל כך כועסים.

איך להתמודד עם השניים הנוראים

למרות היותו שלב נורמלי בחיים שיעבור, זו יכולה להיות תקופה נואשת עבור ההורים. תסכול וחוסר אונים יכולים להפוך לחלק מחיי היום יום שלך. לפעמים תרגיש כל כך חסר אונים שתרצה לזרוק את המגבת פנימה.

חשוב שתבין שגם אם תעשה הכל נכון, לא תראה תוצאות מיידיות בילדים שלך. התקפי זעם תמיד עומדים להתרחש ולמרותם, הדרך של סבלנות, אהבה וכבוד תמיד תהיה הנכונה.

כמה נקודות שיעזרו לך

 • אסור לך להגיב באלימות, לצעוק, ולא להכות את הילדים שלך. הישארו רגועים ודברו איתם באהבה. המתן בסבלנות עד שהתקף הזעם שלהם יסתיים, ואז הסביר את הסיבות שלך בשלווה.
 • במידת האפשר, הימנעו מלתת "לא" חד כתשובה. עדיף להציע להם מספר אפשרויות לבחירה. אם מה שהילד רוצה לעשות הוא מקובל, אז תן לו לעשות את זה. אם זה לא מקובל, עמוד איתן ועזור לו להתמודד עם התסכול שלו.
 • נסו לשמור על השגרה והודיעו לילדיכם מראש מה אתם הולכים לעשות. זה יעזור להם להרגיש בטוחים.
 • אל תשפוט ותבקר אותם על התקפי הזעם שלהם. הם לא עושים את זה כי הם רוצים להתנהג בצורה לא נכונה; הם פשוט לומדים לחיות ובגיל הזה, הערות אכזריות עלולות לפגוע קשות בהערכה העצמית שלהם.

אנו מקווים שמצאתם מאמר זה על איך להתמודד עם השניים הנוראים מעניין. אם תרצה לדעת יותר, הנה עוד מאמר נהדר עבורך באותו נושא.

פופולריים