כיצד לשפר חוסר שטף דיבור?

כיצד לשפר חוסר שטף דיבור
כיצד לשפר חוסר שטף דיבור?
כאשר ילדים מתחילים לפתח דיבור, הם עשויים לפעמים להתקשות לבטא צלילים מסוימים. היום, נספר לכם כיצד לשפר את חוסר שטף הדיבור.

בין הגילאים שנתיים עד שש מתרחש פיצוץ באוצר המילים של הילד. ובמקרים מסוימים, זה עשוי להיות כרוך בקשיים מסוימים בכל הנוגע לדיבור. לכן, אנו רוצים להציע כמה עצות כיצד לשפר את חוסר שטף הדיבור.

ככל האפשר, כאשר ילדים מתחילים לפתח שפה, עלינו ללוות אותם ולהקל על התקשורת. בכך נמנע או לפחות נצמצם בעיה מסוג זה. עם זאת בחשבון, המאמר הבא יגיד לך מה לעשות - ומה לא לעשות - כשמדובר בחוסר שליטה בדיבור.

כיצד לשפר חוסר שטף דיבור?

כאשר ילדים מתחילים בתהליך של רכישת שפה, חלקם עשויים להפגין מגוון קשיים. למשל, הם עלולים להתרוקן, להתחיל לגמגם, להתקשות לבטא הברות מסוימות וכו' וכל הבעיות הללו מונעות מהם לדבר בקלות. הורים רבים אינם בטוחים כיצד בדיוק להגיב במקרים אלו, ולכן אנו רוצים להציע עצה.

חשוב להיות עקביים ולשמור על ההצעות הבאות לאורך זמן, הן בבית והן בבית הספר. בהדרגה, הילדים הקטנים ישנו את שפתם בהתאם למה שהם רואים ושומעים בסביבתם. ומכיוון שהמורים מבלים זמן רב עם הילדים שלנו, חשוב שהורים ומחנכים יפעלו באותו כיוון.

טיפים לשיפור חוסר שטף דיבור אצל ילדים

  • אפשרו לילדים להביע את הרעיונות שיש להם מבלי להפריע להם.
  • שימו לב למה שילדים אומרים, במקום להתמקד רק באיך שהם אומרים את זה.
  • אל תדאג לגבי הדרך שבה ילדים מדברים. כאשר ילדים שמים לב שהוריהם מודאגים, הם מיד חשים שמשהו לא בסדר.
  • שמור על קשר עין כאשר ילדים מדברים איתך.
  • אל תנסו לבטא את מה שילדים אומרים על ידי סיום המשפטים שלהם עבורם. במקום זאת, תנו להם לבטא את עצמם במילים שלהם.
  • כשהילדים מסיימים לדבר, הגיבו לאט וברור. השתמש בכמה מהמונחים שהם השתמשו כדי להסביר את הרעיון שלהם.
  • אם אתם עושים משהו שדורש ריכוז ואינכם יכולים להסתכל על ילדכם, יידעו אותו. אמור לו או לה שלמרות שאתה לא יכול להסתכל עכשיו, אתה עדיין מקשיב ושם לב.

מה לא לעשות כדי לשפר את חוסר שטף הדיבור

יש הרבה דברים שאתה יכול לעשות כדי לעזור למזער חוסר שטף דיבור אצל ילדים. אבל עכשיו אנחנו רוצים להסתכל אילו דברים לא כדאי לעשות.

אל תסיים את המשפטים שלהם עבורם

לעולם אל תנסה לנחש מה ילדים הולכים להגיד או לסיים את המשפטים שלהם עבורם. אם תעשה זאת, אתה רק תרתיע אותם מלדבר איתך.

אל תפריע להם כשהם מדברים

היום, נספר לכם כיצד לשפר את חוסר שטף הדיבור
היום, נספר לכם כיצד לשפר את חוסר שטף הדיבור.

הקפידו לחכות לתורכם ואפשרו לילדים לסיים את מה שהם אומרים. ככה, כשהם מסיימים להביע את עצמם, אז תורכם לדבר. חשוב לעבוד על זה ולהוות דוגמה טובה לקטנטנים שלכם. לילדים יש פחות שליטה עצמית ממבוגרים וצריכים ללמוד להיות סבלניים ומכבדים כשאחרים מדברים.

אל תתקן אותם כל הזמן

הקפידו לא לבקר את האופן שבו ילדים מדברים או את האופן שבו הם מבטאים מילים או צלילים מסוימים. אם תעשה זאת, הם רק יהיו מודעים יותר לקשיים שלהם עצמם ויתקעו כשיגיע הזמן לבטא את המילים והצלילים שקשה להם.

אל תמהרו לילדים כשהם מביעים את הרעיונות שלהם

הרבה פעמים, אפילו בלי לשים לב, אנחנו מעבירים את המסר לילדינו שאנחנו מתחילים להיות חסרי סבלנות עד שהם יסיימו לדבר. אנחנו יכולים אפילו לעשות זאת בלי לדבר, דרך הבעות הפנים ושפת הגוף שלנו. אז אנחנו צריכים להיות זהירים - לא רק במה שאנחנו אומרים, אלא גם במחוות שלנו.

אל תדחף כל הזמן את ילדך לדבר מהר וברור

כל הילדים שונים ויש להם קצב משלהם. לכן, כל ילד צריך זמן לארגן את הרעיונות שלו ולהביע אותם. אם אתה דוחף ילדים לדבר במהירות, הם פשוט ייעלמו ויתקעו עם המילים שלהם ומה שהם מנסים לומר.

אל תדבר מהר מדי

אם אתה רוצה שהילדים שלך ידברו לאט ובזהירות, אז אל תשתמש בקצב מהיר כשאתה מדבר איתם. כפי שציינו, ההורים הם מודל לחיקוי בכל הנוגע לשפה ודיבור. אז ילדים ינסו לחקות את הדרך שבה אתה מדבר.

אל תכריח ילדים לדבר בקול מול חברים, קרובי משפחה, שכנים וכו'

אם ילדך חווה חוסר שטף בדיבור, אל תכריח אותו לקרוא או להביע רעיונות בפני אנשים אחרים. אם תעשה זאת, בסופו של דבר רק תדגיש את הבעיה וילדך יהפוך להיות מודע אפילו יותר לקשיים שלו.

מחשבות אחרונות לגבי חוסר שטף דיבור

אלו הם כמה מהדברים שכדאי לזכור כשמדובר בשיפור חוסר שטף דיבור. עם זאת, אם הבעיות נמשכות או שאינך מבחין בשיפור כלשהו, אל תהסס לפנות לעזרה של איש מקצוע. הוא או היא יוכלו לערוך הערכה יסודית ולהמליץ על טיפול מתאים במידת הצורך.