תיאוריות על רכישת שפה

בהתחשב בנקודות המוכרות ביותר של התיאוריות השונות הללו לגבי רכישת שפה
בהתחשב בנקודות המוכרות ביותר של התיאוריות השונות הללו לגבי רכישת שפה, אנו יכולים להסיק שלילדים יש יכולת מולדת המונעת אותם ללימוד שפה.
במאמר הבא, נסקור מקרוב כמה מהתיאוריות הידועות ביותר לגבי רכישת שפה, תהליך שמתחיל כשילדים בני 12 חודשים לערך.

ישנן גישות שונות או נקודות מבט שונות שהסבירו את תהליך התפתחות השפה. היום נבחן את התיאוריות הידועות ביותר לגבי רכישת שפה, אז המשיכו לקרוא.

שפת תינוקות מתחילה בשלב הקדם-לשוני. שלב זה נמשך מרגע לידת הילד ועד לגיל 12 חודשים לערך. ואז מגיע השלב הלשוני, שבמהלכו מתחילים ילדים בתהליך המורכב של רכישת שפה. הם מתחילים לרכוש ולנהל שפה ברמה פונקציונלית.

תיאוריות על רכישת שפה

תיאוריית ההתניה האופרנטית של סקינר או תיאוריית הביהביוריזם

BF Skinner האמין שהתפתחות השפה תלויה אך ורק בגירויים חיצוניים. לפי פסיכולוג ומחבר אירופאי זה, רכישת השפה מתבצעת באמצעות מנגנוני התניה אופרנטיים.

בהתחלה, ילדים מחקים את הצלילים שהם שומעים בשפה שבה משתמשים מבוגרים. לאחר מכן, הם מתחילים לשייך מילים מסוימות למצבים, אובייקטים או פעולות שונות.

רכישת אוצר מילים וחוקים דקדוקיים מתבצעת גם באמצעות התניה אופרנטית. הדרך שבה זה קורה היא שהמבוגרים שמקיימים אינטראקציה עם ילדים מתגמלים אותם באמצעות שבחים ותשומת לב כאשר הם משתמשים בשפה כראוי או משתמשים במילים חדשות.

עם זאת, אם ילדים משתמשים בבניינים לא נאותים, מבטאים בצורה לא נכונה או אומרים מילים רעות, מבוגרים מענישים אותם או מסתייגים מהשפה השגויה שלהם.

"ההשלכות של מעשה משפיעות על ההסתברות להתרחש שוב."

- BF Skinner -

שפה היא משהו מאוד מורכב, ותיאוריית הביהביוריזם קצת לא מצליחה להסביר את זה. זה לא שוקל שום שלב של רכישת שפה. לפי התיאוריה הזו, השפה היא פשוט סיכום.

זה גם לא מסביר מדוע כל הילדים עוברים תהליך דומה של התפתחות שפה. ההיבט החיובי של גישה זו הוא שהמחקרים הבאים יתחשבו בהקשר ובדרך הדיבור של הילד.

התיאוריה הפסיכו-לשונית של חומסקי: השערת המולד

לפי חומסקי, השפה מתפתחת על סמך מבנים מולדים. לדברי מחבר זה, יש גורם שנקרא "מכשיר רכישת שפה". גורם זה הוא משהו מולד הקיים בגורמים הביולוגיים והגנטיים של הפרט, וקובע את רכישת השפה והתפתחותה.

אם יוצאים ממכשיר זה, ילדים מסוגלים לפרט משפטים מובנים היטב ולהבין כיצד עליהם להשתמש בכללים דקדוקיים.

לפי השערת המולד, לא מתקיים קשר בין שפה למחשבה, ושני התהליכים עצמאיים. מסיבה זו, המחקרים הנוכחיים אינם מתאימים לתיאוריה זו. עם זאת, המומחים של היום כן מסכימים שלבני אדם יש נטייה מולדת לרכישת שפה.

התיאוריה הברונרית: הגישה הפרגמטית

תיאוריות על רכישת שפה
תיאוריות על רכישת שפה.

גישתו של ברונר מנסה לחפש דרך שלישית שלוקחת בחשבון קונסטרוקטיביזם ואינטראקציה חברתית. היא מבקשת למלא את הפער בין הבלתי אפשרי למופלא (הגירה של סקינר ומולדת חומסקי).

ברונר, פסיכולוג אירופאי, ריכז את מחקריו באינטראקציה חברתית. הוא האמין שחייבות להתקיים מסגרות אינטראקציה נכונות כדי שלמידה תתקיים. זה נקרא פיגומים.

הוא הציג את הרעיון של " מערכות התמיכה לרכישת שפה " (LASS). בתוך מערכת תמיכה זו, הכותבת מתארת שיחת תינוקות - השפה בה משתמשים מבוגרים כדי לפנות לקטנטנים. זה עוזר לילדים כדי שיוכלו לחלץ את המבנה וכללי השפה. ברונר טען שילדים ילמדו לדבר על ידי אינטראקציה עם אמהותיהם.

שיחת תינוקות מאופיינת כשפה איטית, קצרה, חוזרת ופשוטה המתמקדת בקונקרטי (כאן ועכשיו). מחקרים הוכיחו שאפילו ילדים בני 4 משתמשים בשפה זו כדי לדבר עם ילדים קטנים יותר.

התיאוריה של פיאז'ה על רכישת שפה

לפי הפסיכולוג השוויצרי ז'אן פיאז'ה, שפה ומחשבה הם שני תהליכים הקשורים זה לזה. תהליכים ומבנים קוגניטיביים קדמו להופעת השפה.

התפתחות תקינה של תהליכים קוגניטיביים אלו מאפשרת הופעה והתפתחות של השפה. אבל ברגע שילד רוכש שפה, זה תורם להתפתחות מחשבתית טובה יותר.

"לילדים יש הבנה אמיתית רק של מה שהם ממציאים בעצמם, ובכל פעם שאנחנו מנסים ללמד אותם משהו מהר מדי, אנחנו מונעים מהם להמציא אותו מחדש בעצמם".

- ז'אן פיאז'ה -

התיאוריה של ויגוצקי: הגישה החברתית-תרבותית

הפסיכולוג הסובייטי לב סמיונוביץ' ויגוצקי האמין שהתפתחות השפה והמחשבה אצל ילדים מתפתחת באופן עצמאי. לאחר מכן, ילדים מתחילים לפתח דיבור פרטי. במילים אחרות, הם מדברים לעצמם על מנת לפתור בעיות ולהירגע מול המתח. השפה, אם כן, הופכת למכשיר להסדרת התנהגות.

כשהילדים מגיעים לגיל 4, מתחילה המפגש של שפה ומחשבה. ילדים מצליחים לעבור מדיבור פרטי חיצוני לדיבור פנימי.

מנקודה זו ואילך, השפה הופכת אינטלקטואלית יותר והמחשבות מועברות במילים. במילים אחרות, יש מפגש בין שפה למחשבה. לכן, לפי ויגוצקי, השפה, שמתחילה כתופעה חברתית, בסופו של דבר היא תופעה תוך-נפשית אינדיבידואלית.

"מילה נטולת מחשבה היא דבר מת, כמו שמחשבה שאינה מלווה במילים נשארת בצל."

- ויגוצקי -

מה צריך לזכור לגבי תיאוריות לגבי רכישת שפה

בהתחשב בנקודות המוכרות ביותר של התיאוריות השונות הללו לגבי רכישת שפה, אנו יכולים להסיק שלילדים יש יכולת מולדת המונעת אותם ללימוד שפה. יתרה מזאת, על מנת שהשפה תתפתח בצורה נכונה, ילדים זקוקים לסביבה נאותה המאפשרת התפתחות הן של השפה והן של המחשבה.

פופולריים