6 דרכים לעורר קשקוש אצל תינוקות

איך לעורר פלפול אצל תינוקות
איך לעורר פלפול אצל תינוקות: ארבעת סוגי הפלפול הקיימים.
שפת הילדים מתפתחת מפטפטת למילים הראשונות שלהם. לכן, חשוב לעורר קשקוש להתפתחות טובה יותר של השפה העתידית שלהם.

כשיש לנו תינוק, לעתים קרובות אנו חוששים לשמוע את המילים הראשונות שלהם, לדעת איך יהיה הקול הקטן שלהם וכו'. אבל לפני כל זה, התינוק יפלוט צלילים אחרים שלאט לאט יהפכו להברות עד שהם יהיו. להפיק את המילים הראשונות שלהם. זהו תהליך חשוב שעלינו ללוות. אז הנה כמה דרכים לעורר קשקוש מגיל צעיר.

בשפה, תינוק מבטא את רגשותיו ורגשותיו. מלידה הם מתבטאים באמצעות בכי, ואז, לאט לאט, הם פולטים צלילים, ובהמשך הם משתמשים במחוות עד שהם מגיעים למילים. רוצים לדעת איך לעורר את הפטפטת של תינוקות בבית?

איך לעורר פלפול אצל תינוקות: ארבעת סוגי הפלפול הקיימים

לורה בוש פרסמה מספר מאמרים על הערכה פונולוגית של שפת תינוקות. אז, לפי עבודתה, בואו נסתכל על סוגי הפלפול בהתאם לגיל התינוק.

בגיל חודשיים

בגיל הזה מתחילים פטפוטים; בדרך כלל, ילדים קטנים פולטים צלילי תנועות (a, e, i, o, u) וכמה צלילי עיצור רופפים (k, g...). צלילי הפלפול הראשונים הללו אינם ברורים במיוחד ואין להם כוונה תקשורתית, אלא הם פשוט פליטות שתינוקות נהנים לשמוע בעצמם.

בסביבות 4-5 חודשים

בשלב זה, מתרחשת פלפול פשוט, שולי או מבודד. תינוקות ממשיכים לייצר פליטות תנועות ועיצורים, אך בצורה ברורה יותר, עם משך ועוצמה גדולים יותר. התינוק משחק עם הידיים ומכניס אותן לפה, נוגע בשפתיים ובלשון, כך שהניסוח של הפליטות הללו מפותח יותר. לדוגמה, לעתים קרובות הם אומרים דברים כמו "uuuuuu, ggggg, pppppp, aaaaaaaa...".

בסביבות 6-7 חודשים

כאן מופיעה פלפול קנוני. אלו הן פליטות ההברתיות הראשונות, המורכבות מתנועה ועיצור, למשל: "פו-פו, גה-גה, בא-בה, פא-פא...".

בסביבות גיל 9-10 חודשים

מגיל 9 חודשים מתחילים פלפולים מגוונים או מורכבים. כאן הם כבר פולטים את ההברות הראשונות שלהם בצורה מורכבת, שכוללת כבר תנועות שונות עם עיצורים שונים. זה יוביל לתחילת המילים הראשונות שלהם. לדוגמה: "פא-פא, מא-מה, פי-פי" וכו'.

מגיל 12 עד 18 חודשים

ילדים קטנים מתחילים לומר את המילים הראשונות שלהם (בערך שלוש) ומתחילים להכיר את חלקי הגוף שלהם ולזהות אותם. בסביבות 14 חודשים הם חוזרים על המילים שהם שומעים וכבר משתמשים במילה "לא". למרות שכפול מילים מעטות, הם מסוגלים להבין יותר מ-200 מילים.

מגיל 24 עד 30 חודשים

כאן, ילדים לא יפסיקו לדבר; רוב הילדים כבר מתחילים ליצור משפטים של ארבע מילים או יותר, למרות שלכל ילד יש מאפיינים שונים והוא מתפתח בדרכו שלו.

דרכים לעורר קשקוש אצל תינוקות

חזור על הצלילים שלהם כדי לעורר קשקוש אצל תינוקות
חזור על הצלילים שלהם כדי לעורר קשקוש אצל תינוקות.

אתה כבר יודע יותר על התפתחות הדיבור אצל תינוקות במהלך השנה הראשונה שלהם. עכשיו הגיע הזמן להתחיל לעורר את הפלפול הזה כדי להכין את הילד לבטא את המילים הראשונות שלו. אתה רוצה לדעת איך אתה יכול לעשות את זה?

לשיר שירים

תינוקות אוהבים שירים ומנגינות; מה שהם לא אוהבים בכלל זה שתיקה, כי בתוך הבטן של אמא היו תמיד רעשים. לכן אתה יכול לשיר להם; בדרך זו, אתה משנה את האינטונציה, שהיא יותר מלודית ומושכת לאוזן.

חזור על הצלילים שלהם כדי לעורר קשקוש אצל תינוקות

כשאתה חוזר על אמירותיהם או הפטפוטים שלהם, הם אוהבים את זה, ובנוסף, זה מועיל עבורם, שכן אתה יכול לחזור עליהם ובו בזמן לתקן את האופן שבו הם מתבטאים. אתה גם עוזר להם לשפר את בהירות ההתבטאויות שלהם.

שנה את הטון שלך כשאתה מדבר

טוב לדבר אליהם בגוונים שונים ולהיות רכים ומתוקים. זה יעורר את השמיעה שלהם ויעזור להם להבדיל בין גוונים שונים.

לווסת את המהירות שבה אתה מדבר אליו

היזהר כשאתה מדבר ודובר לאט ולאט יותר ממה שאתה מדבר עם מבוגר או ילד מבוגר יותר.

לנהל שיחות ולדבר איתם לעתים קרובות

גם אם הם קטנים, כדאי לדבר עם ילדיכם וכשהם משמיעים קולות תנועות, לענות להם, כאילו אתם מנהלים איתם שיחה. זה יעורר עוד קשקוש ואת העניין שלהם לחקות אותך, וזה יפנה מקום לפיתוח כוונה תקשורתית.

לעסות וללטף את הפה שלהם

במהלך כל הפעילויות הקודמות לגירוי הפלפול, רצוי לשים את הקטן ממש מולך, לא רק כדי שיראו את תנועות הפה, אלא גם כדי שיוכלו להסתכל עליך. בזמן שאתה שר ומדבר איתם, אתה יכול ללטף את הפה שלהם; זה יגרה אותם ליזום תנועות.

חשיבות גירוי הפלפול אצל תינוקות

כפי שראית במאמר זה, תינוקות משמיעים את הצלילים הראשונים שלהם במהלך החודשים הראשונים לחייהם; לכן, חשוב לעורר את הפטפטת של ילדים קטנים להתפתחות תקינה של הדיבור בשלבים המקבילים.

השפה מתפתחת מפליטת תנועות קלה בחודשים הראשונים שלהם, לפליטת המילים הראשונות שלהם בסביבות 12 עד 18 חודשים, אם כי זה עשוי להשתנות בהתאם לכל ילד. עכשיו, צא לעבודה, ואל תשכח לדבר עם התינוק שלך מרגע לידתו!

פופולריים