גירוי מוקדם לילדים עם מוגבלות שכלית

אחת מקבוצות הילדים הזקוקות לגירוי מוקדם או התערבות מוקדמת הן ילדים עם מוגבלות שכלית
אחת מקבוצות הילדים הזקוקות לגירוי מוקדם או התערבות מוקדמת הן ילדים עם מוגבלות שכלית.
גירוי מוקדם חיוני להתפתחות תקינה של ילדים עם מוגבלות שכלית. היום, נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על נושא זה.

גירוי מוקדם מגיל צעיר חיוני לעבודה על הבעיות או הקשיים שילדים עם מוגבלות שכלית עלולים לפתח. כפי שנראה במאמר זה, גירוי מוקדם מורכב ממתן לילדים בגילאי 0-6, הסובלים מהפרעות התפתחותיות, מערך התערבויות שיסייעו לענות על הצרכים הזמניים או הקבועים שלהם. בהתערבויות אלו מעורבים מומחים שונים, כגון פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים.

גירוי מוקדם לילדים עם מוגבלות שכלית

אחת מקבוצות הילדים הזקוקות לגירוי מוקדם או התערבות מוקדמת הן ילדים עם מוגבלות שכלית. למעשה, לילדים אלו יש בדרך כלל בעיות במוטוריקה עדינה וגסה. לכן צריך לעזור להם בהיבטים שונים כמו קפיצה, איזון, טיפוס על סולמות, אחיזת חפצים, שימוש בעפרונות וכו'.

יתר על כן, ילדים מסוימים עם מוגבלות שכלית סובלים מהיפוטוניה. לדוגמה, זה המקרה של ילדים עם תסמונת דאון. במקרה זה, פיזיותרפיה עוזרת להם להימנע מתנועות מסוימות שילדים משתמשים בהם כדי לפצות על ההיפוטוניה שלהם. תנועות אלו עלולות להוביל למעשה לבעיות אורטופדיות ותפקודיות.

בנוסף, ילדים אלו מתקשים להתייחס לסביבתם הפיזית. לכן, אנחנו צריכים לעזור להם לקיים אינטראקציה עם העולם שסביבם, על ידי כך שהם מתעניינים בו.

גירוי מוקדם עוזר להם לפתח מניפולציה נכונה ורמות חקר של האלמנטים המקיפים אותם. זה גם עוזר להם לפתור בעיות קטנות שהם עלולים להתמודד איתם בחיי היומיום שלהם.

יתרה מכך, ילדים עם מוגבלות שכלית נוטים לסבול מבעיות באינטראקציות חברתיות ותקשורתיות. לכן חשוב לעבוד על תקשורת וכישורי שפה אקספרסיביים ומקיפים.

גירוי מוקדם לילדים עם מוגבלות שכלית
גירוי מוקדם לילדים עם מוגבלות שכלית.

מצד שני, הם עשויים להתקשות לפתח עצמאות אישית משלהם. כדי לעורר מיומנויות אוטונומיה, הם צריכים לעבוד על חיקוי וחזרה. חשוב לזכור שכדי להצליח בכך, משפחות לא צריכות להיות מגוננות יתר על המידה, ואסור להן לזלזל ביכולות של ילדיהן.

אזורי גירוי עיקריים לילדים עם מוגבלות שכלית

בהתחשב בכל המידע שסופק, אנו יכולים לומר שגירוי מוקדם חייב לעבוד על ארבעה תחומים חיוניים:

  • מנוע.
  • תפיסתי-קוגניטיבי.
  • סוציו-קומוניקטיבי.
  • אוטונומיה.

ישנן תוכניות גירוי מוקדם ספציפיות לעבודה על פיתוח מיומנויות אלו. להלן כמה דוגמאות לתוכניות ספציפיות אלו.

תוכניות גירוי מוקדם לילדים עם מוגבלות שכלית

עולם של תחושות מאת אליזבת פודור

זוהי תוכנית שנועדה לעורר התפתחות אצל תינוקות במהלך שנת חייהם הראשונה. החושים והכישורים הפסיכומוטוריים שלהם מעוררים באמצעות משחקים. בנוסף, מפותחים תרגילים שונים, בהתאם לצרכי החינוך וההתפתחות של התינוקות.

תכנית הלימודים של קרולינה לתינוקות ופעוטות עם צרכים מיוחדים מאת ג'ונסון-מרטינס

תוכנית זו מכילה 26 רצפי התפתחות, הכוללים הסתגלות חברתית, מוטוריקה גסה ועדינה. בנוסף, מתבצעות פעילויות שונות בהתאם לכל רצף ומשתנות בהתאם לאבולוציה של התינוקות.

Programa de entrenamiento cognitivo para niños pequeños (תוכנית אימון קוגניטיבי לילדים) מאת saíz ורומן

תכנית זו מיועדת לילדים בגילאי 5 עד 7. זה עוזר לילדים לרכוש יכולות ואסטרטגיות לפתרון בעיות קוגניטיביות וחברתיות. לשם כך, הוא כולל 29 יחידות הקשורות זו לזו עם יעדים שונים.

על גירוי מוקדם לילדים עם מוגבלות שכלית

יש לשלב את תוכניות הגירוי המוקדמות הללו עם פעילויות נחוצות אחרות על מנת לעזור לילדים לפתח את המיומנויות איתם הם נאבקים.

לכן חשוב לזהות את המאפיינים והסביבה האישיים של כל ילד. כתוצאה מכך, מומחים יכולים להגדיר יעדים מציאותיים כדי לעזור לילדים להתפתח ולפתח את כישוריהם כראוי.

פופולריים