הקשר בין זחילה לאוריינות

משהו דומה קורה ביחסים שבין זחילה לאוריינות
משהו דומה קורה ביחסים שבין זחילה לאוריינות.
ניתן להשוות התפתחות של ילד לטיפוס על סולם. הם יכולים להצליח גם אם הם מדלגים על שלב, אבל עדיף לעבור על כולם. בכך טמון הקשר בין זחילה לאוריינות.

דמיינו את הילד הקטן שלכם מטפס על סולם. אם הם הולכים צעד אחר צעד, יהיה קל יותר להגיע לפסגה מאשר אם הם מדלגים על כמה צעדים, נכון? משהו דומה קורה ביחסים שבין זחילה לאוריינות. נסביר להלן.

שתי פעילויות שבהתחלה עשויות להיראות שונות כל כך משלימות למעשה. למה? כי בדיוק כמו טיפוס על סולם, אם נעבור כל צעד מבלי לדלג על אף אחד, תהליך הלמידה קל יותר.

זה מסומל על ידי פרופסור מומחית לורה אסטרמרה, המבדילה בין תהליכי התבגרות ולמידה של ילדים. אם לא ידלגו על אף שלב בשלב הפיתוח, נצליח למזער את הקשיים במהלך שנות החיים הראשונות, כי אלו חשובים מאוד לעתיד.

תהליך למידה והקשר בין זחילה לאוריינות

זחילה היא מיומנות שתינוקות לומדים בין 9 חודשים לגיל שנה. זה קשור להטמעה של קריאה וכתיבה, בדיוק כמו אבני דרך אחרות שתינוק מגיע במהלך ההתפתחות המוקדמת.

כאשר תינוק זוחל, המוח האנושי מתקשר עם שתי ההמיספרות ומפעיל דפוס תנועה מוצלב. אז אתה יכול להזיז את שני צידי הגוף שלך בו זמנית.

לדברי פרופסור אסטרמרה, ילד מתחיל בזחילה נגדית. זה המקום שבו הם משתמשים בזרוע אחת ובכף הרגל הנגדית בו זמנית. הודות לכך, המוח שלהם מתפתח, אשר מקושר ללמידה עתידית של אוריינות ופעילויות אחרות.

עם זאת, בשלב הזחילה, הילד עובד על היבטים פיזיים ופסיכולוגיים מסוימים שיעצבו את התפתחותו העתידית. לדוגמה, יציבות, מוטוריקה עדינה וגסה, חוש מישוש, כוח וכו'.

בכך טמון הקשר בין זחילה לאוריינות
בכך טמון הקשר בין זחילה לאוריינות.

הילד מפתח את יכולת הזחילה ואלה מקושרים לדומיננטיות צידית, ולכן הם משתמשים ביד שבה הוא הכי מיומן. אז כשאתה יושב, למשל, אתה מתחיל ללמוד איך לצבוט את האצבעות. תנועה זו קשורה קשר הדוק לשימוש בכלי כתיבה, אותם אנו תופסים בין האגודל והאצבע.

תנועה חופשית ואוריינות

הילד, לאט לאט, מתחיל לנוע בקלות רבה יותר, ובתורו, מפתח את הראייה ויכולת החקר שלו. תיאום זה כולל שימוש בידיים, בעיניים ובכל הגוף כדי להשיג חפץ שמעניין אותם.

עם זחילה ותנועה חופשית, הילד הופך מודע למרחב סביבו, מגלה את הגובה, העומק, המרחק. כל זה מאפשר להם לפתח תיאום עין-יד, דבר שחשוב מאוד כשהילד מתחיל לכתוב. הם משלבים את המידע שהתקבל עם המטרה הסופית שלהם, שהיא קריאה וכתיבה.

לכן, זחילה, כמו אוריינות, היא מיומנות שמתפתחת באופן טבעי, ולכן אין צורך שיהיה נוכח מבוגר כדי להאיץ את התהליך. לדברי מומחית רופאת הילדים אמי פיקלר, ילדים לומדים בקצב שלהם ומתפתחים כשהם מוכנים.

זה מזיק לרצות להאיץ את תהליכי הלמידה הטבעיים של ילדים צעירים. אם הם טיפסו בכל ה"מדרגות" הטבעיות של התפתחותם – הן בשלב הזחילה והן לאחר מכן, כאשר ילמדו קרוא וכתוב – אז תהיה להם הזדמנות להתמודד עם שתי הפעולות בבוא העת בקלות.

קשר בין זחילה לאוריינות, ולא להפריע

עם זאת, זכרו: תנו לילדים לקבוע את הקצב שלהם. חשוב לא להתערב וללוות ולהדריך מתוך כבוד. זה יהיה התינוק אשר, לאט לאט, יבקש ללמוד עוד.

ביחסים שבין זחילה לאוריינות אנו מוצאים את אותו מצב. ילדכם יבסס תחילה ידע שיהפוך חיוני ללמידה עתידית גם בבגרות ומעבר לו.

פופולריים