תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים

תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים
תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים: שפה מקיפה.
גירוי מוקדם של השפה חשוב אצל תינוקות ופעוטות. במאמר זה נציע מגוון תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים.

גירוי השפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים חשוב בכל הנוגע להתפתחות נכונה של השפה. לפני שנסתכל באילו פעילויות להשתמש, עלינו להבין תחילה ששפה כוללת שני תת-סוגים. אלו הן שפה אקספרסיבית, ושפה מקיפה.

במאמר שלהלן תמצאו סוגים שונים של תרגילים לגירוי שפה, הן אקספרסיביות והן מקיפות, אצל ילדים בני שנה ושנתיים. האם אתה מוכן לגלות מה הם? בוא נלך!

תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים: שפה מקיפה

אנו יכולים להשוות שפה למחסן של רעיונות, מושגים ומשמעויות. מרגע שנולדנו, אנו מתחילים לארגן ולסווג את השפה כאילו מילים היו ספרים בספרייה. במובן זה, כאשר אנו מקשיבים, אנו מארגנים ומוסיפים את הרעיונות הללו למחסן שלנו (הבנת שפה). ואנחנו עושים את אותו הדבר כשאנחנו מביעים את עצמנו ומתקשרים (שפה אקספרסיבית).

כדי להתחיל להבין סיפורים וספרים, נוכל להשתמש בתרגילים שונים עם ילדים קטנים. אז בואו נסתכל:

מצביע על תמונות

לתרגיל זה, אתה יכול להשתמש בתמונות, כרטיסי פלאש, ספרי תמונות וכו'. לאחר מכן, שאל את הילדים שאלות כדי שיוכלו להצביע על תמונות שונות. ניתן להשתמש בציורים של צבעים, חיות, פריטים יומיומיים וכו'. כך נוכל לגלות אילו מילים ילדים כבר למדו ולחזק את אלו שלא.

אונומטופיות לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים

כאשר ילדים עדיין קטנים ומתקשים לזכור מילים, אונומטופיות יכולות להועיל מאוד. לדוגמה, אנו יכולים להשתמש בצלילים שונים כדי להתייחס לדברים כמו חיות... "ראף-ruff" לכלבים, "מיאו-מיאו" לחתולים, "באאאא" לכבשים וכו'.

בחירה

הראה לילדים שתי תמונות שונות. אחת מהתמונות האלה צריכה להכיל מילה שהם כבר יודעים, והשנייה מילה שהם לא יודעים. למשל, אופנוע ורכב. לאחר מכן, שאלו ילדים מהי המכונית (בהנחה ש"מכונית" היא המילה שהם כבר מכירים). לאחר מכן, הסבירו שהתמונה השנייה היא אופנוע. על ידי כך, תשלב את המילה הלא מוכרת באוצר המילים שלהם.

תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים: שפה אקספרסיבית

עוד לפני שילדים מתחילים לדבר, ישנן דרכים רבות שבהן הם מציגים שפה מסוג זה. למשל, באמצעות מבטים, צלילים, הצבעה וכו'. לכן, נוכל לעבוד על שפה אקספרסיבית עוד לפני שילדים מדברים. הנה כמה אפשרויות שתוכל ליישם עם ילדים קטנים:

הדמיית שיחת טלפון

תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים
תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים: שפה אקספרסיבית.

הניסיונות הראשונים של ילד לדבר יכולים להיות די קשים להבנה. עם זאת, חשוב לעודד אותם לנסות, גם אם אינך יודע מה הם אומרים. אחת הדרכים לעשות זאת היא להעמיד פנים שהם מנהלים איתם שיחת טלפון.

חיקוי צלילים

יש ילדים שמתקשים בהתחלה לחקות ולחזור על מילים. במקרה זה, אתה יכול לשחק משחקים הכוללים חיקוי צלילים. למשל, אפשר לתת לילדים ליזום את המשחק - לחכות שירעישו ואז לחזור עליו בעצמכם. לחלופין, אתה יכול לעשות רעש ולעודד אותם לחקות אותו.

תנועות

כאשר אתה מסביר משהו, חשוב ללוות את המילים שלך במחוות. לדוגמה, באמצעות הבעות פנים, תנועות ידיים או משחק. כך ילדים יחקו אותך כדי לבטא את עצמם.

תסתכל להם בעיניים

בכל פעם שאתה מדבר או מתקשר עם ילדים קטנים, הקפד להסתכל להם בעיניים. כדאי לרדת לרמה שלהם כדי ליצור קשר עין נכון. זהו השלב הראשון בתקשורת נכונה.

משב

נשיפה היא דרך מצוינת לעורר שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים. לדוגמה, אתה יכול לעשות סירות נייר לשחק איתן במהלך האמבטיה. פשוט הנח אותם במים ובקש מהילד שלך לנשוף כדי לגרום להם לזוז. אתה יכול גם לנשוף כדי ליצור בועות או לעשות סיבוב גלגלית. פעולה זו עוזרת להפעיל את השרירים המעורבים בהפקת דיבור.

לשחק עם מיקרופון צעצוע

ישנם מיקרופונים צעצועים מסוימים המשחזרים צלילים אקולוגיים כאשר ילדים מדברים אליהם. מכיוון שקטנים מוצאים אותם מהנים ומעניינים במיוחד, יש סיכוי גבוה יותר שהם ינסו לדבר. אתה יכול לשלב אותם בזמן המשחק שלך כדי שהם ישמעו את עצמם מדברים.

אני מרגל

לילדים גדולים יותר (גיל שנתיים), המשחק הזה יכול להיות ממש כיף. ויחד עם זאת, זה מאוד מועיל כשזה מגיע להרחבת אוצר המילים שלהם. המשחק מורכב מבחירת אובייקט בטווח ראייה ואומר "אני מרגל בעין הקטנה שלי משהו..." ומסיים את המשפט עם שם תואר. לאחר מכן, על סמך רמז זה, ילדים צריכים לזהות את האובייקט.

מסקנה לגבי תרגילים לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים

כפי שאתה יכול לראות, תרגילים אלה לגירוי שפה אצל ילדים בני שנה ושנתיים מועילים מאוד. לא רק שהם מהנים מאוד, אלא שהם גם מכינים את הילדים להפקת שפה בעתיד הקרוב. כל אחת מהפעילויות הנ"ל מגרה את הקטנטנים ומקלה עליהם לרכוש וגם לייצר שפה. אל תהססו לנסות כל אחת מהפעילויות הללו עם הקטן שלכם.

פופולריים