איך לשחק עם התינוק שלך?

למד לשחק עם התינוק שלך כדי לעזור לו לפתח את כישוריו הגופניים
למד לשחק עם התינוק שלך כדי לעזור לו לפתח את כישוריו הגופניים, השפה והכישורים החברתיים-רגשיים שלו.
למד לשחק עם התינוק שלך כדי לעזור לו לפתח את כישוריו הגופניים, השפה והכישורים החברתיים-רגשיים שלו. המשך לקרוא!

משחק ילדים חשוב מאוד להתפתחותם התקינה. באמצעותו הם מגלים את גופם וכיצד פועל העולם סביבם. מסיבה זו, חשוב מאוד שתקדישו קצת זמן במהלך היום לשחק עם תינוקכם ולתת לעצמכם גוף ונפש לרגע היקר הזה.

רוצים לדעת איך עושים את זה? אז אל תפספס את המידע שנספק לך למטה.

משחק של תינוק מתחיל בגוף שלו

מהרגע שהתינוק שלך נולד, הם מתחילים לגלות את העולם דרך העור שלהם: המגע עם השד שלך, הליטופים שלך. והרגעים שהם מבלים בזרועותיך מעודדים את פיתוח התפיסה הגופנית שלהם.

בנוסף, קטנטנים מזהים את קולות הסביבה ולאט לאט מזהים את החפצים. הקול הרך והרגוע שהם שומעים כשאתם שרים או מדברים איתם לוכד את תשומת לבם וממלא אותם במידע רב ערך.

עיניהם מתחילות לתפוס צורות של חפצים. אבל תווי הפנים שלך וצבעי הפנים שלך הם התמונות האהובות עליהם, במיוחד כשהם קשורים לרגעים של הנאה, כמו שעת חזה.

בהתחלה, תנועות הגוף שלהם לא מאורגנות ופשוטות מאוד. אבל, ככל שהימים חולפים, הם מתחילים להיות הגיוניים יותר. לכן, לאט לאט, הם מבינים שידם מגיעה לפיהם, שרגליהם יכולות להרעיש צעצוע תלוי, וליטוף מדגדג אותם.

כל פעולות הגוף הללו הן משחקים עבור התינוק שלך והם יכולים לחזור עליהם לבד או בעזרתך. זה נותן להם את העידוד להמשיך ללמוד.

כאשר אתה רואה אותם משחקים עם הגוף שלהם, אתה יכול ללוות אותם במשפט: "אתה מוחא כפיים עם הידיים שלך!", "איזה חיבוק נחמד!", "רוצה להזיז את המובייל עם הרגליים?". כך מעשירים את הלמידה עוד יותר.

משחקים מוטוריים מביאים לתועלת קואורדינציה, רגשית וחברתית.

הפה של התינוק טוב גם למשחק!

תינוקות נולדים עם היכולת המולדת ללמוד את שפת האם שלהם, כך שאין צורך ללמד אותם לדבר.

אז, הניחו את השמיכה על הרצפה ושחקו עם התינוק שלכם
אז, הניחו את השמיכה על הרצפה ושחקו עם התינוק שלכם!

אם נשים לב, מגיל צעיר מאוד, הם מנסים לשחזר את הקולות שהם קולטים מהסביבה, במיוחד אלו הנפלטים על ידי בני האדם סביבם. קולות ופימול הם גם משחק ומייצגים את היסודות של השפה המדוברת.

לפי הבלשן והפילוסוף נועם חומסקי, השפה היא יכולת מולדת ודורשת מעט מאוד קלט לשוני כדי להתפתח. עם זאת, כמה פסיכובלשנים מציינים ששפה בעל פה דורשת גירויים חיצוניים כדי לפענח ולהבין ביטויים ומשמעות של מילים.

כמו היבטים אחרים של התפתחות הילד, שפת הילדים נובעת מהשילוב של גנטיקה וסביבה.

בתורו, פיו של התינוק עוזר להם לחקור את גופם ואת החפצים הסובבים אותם. כשהם מצליחים להכניס את הידיים או הצעצועים לפה, הם חוקרים את כל המאפיינים שלהם ונהנים בצורה כזו.

אולי יעניין אותך: התפתחות השפה אצל תינוקות

משחק של תינוק עם חפצים

לאט לאט התינוק שלך מתחיל להתייחס לחפצים: הבקבוק, הטלפונים הניידים או הרעשנים שלו מאפשרים להם ליצור אינטראקציה עם משהו חיצוני לגופו. הפעלת תנועה עליהם והתבוננות בתגובתם היא הרפתקה לא קטנה!.

מסיבה זו, אתה יכול להשתמש בכמה מהאלמנטים הבאים כדי ליצור אפשרויות משחק פשוטות ומהנות:

  • הטמנת אלמנטים
  • קופסאות קבע
  • אבני בניין
  • צעצועים סחוטים שמשמיעים קול
  • כדורים גדולים או בד
  • פריטים להובלת פריטים אחרים, כמו משאית וכמה פונפוני צמר גדולים
  • כלי נגינה, כגון תופים או קסילופונים

לפי נוירופסיכופדגוגיה, תינוקות לומדים במהירות על העולם הסובב אותם באמצעות החושים שלהם.

לכן, מתן אפשרות לילד לגעת, להריח, להסתכל, לשמוע ולטעום מעודדת למידה של צבעים, צורות, ריחות, מרקמים וצלילים. וכל החוויות הללו מקודמות גם באמצעות משחק.

מסקנה לגבי מדוע חשוב לשחק עם התינוק שלך

בזמנים מודרניים אלו, אנו זקוקים לביטחון רגשי, לידע, לגישות ולערכים כדי להסתגל לחיים בחברה. אתה יכול להתחיל ליצור את כל זה בתינוק שלך באמצעות משחק, אפילו משלבים מוקדמים מאוד.

המשחק מאפשר לילדים לפתח את הפוטנציאל שלהם, שכן הוא מגרה את כל הכישורים שלהם בו זמנית: קוגניטיבי, מוטורי, חברתי, רגשי ותקשורתי. אבל משחק לא רק מעודד למידה, אלא גם עוזר לחזק את הקשר עם משפחתם או הסביבה המקיפה אותם. אז, הניחו את השמיכה על הרצפה ושחקו עם התינוק שלכם!