גירוי בזאלי: מה זה?

באמצעות גירוי בזאלי
עקרון החביון: בהתערבות, באמצעות גירוי בזאלי, חשוב להכניס הפסקות כדי לאפשר לילד להגיב בקצב שלו.
בוודאי שמעתם על גירוי רב חושי וטיפול מוקדם. אבל האם אתה יודע מה זה גירוי בזאלי?

התפתחות המוח של ילדים מותנית בכמות ואיכות הגירויים שהם קולטים. מסיבה זו, גירוי חושי חשוב אצל תינוקות, במיוחד באלה עם סוג מסוים של מוגבלות. למרות שישנן מספר דרכים לבצע גירוי רב חושי, במאמר זה נתמקד בגירוי בסיסי.

מהו גירוי בסיסי?

בשנות ה-70, אנדריאס פרוהליך יצר גירוי בסיסי מתוך כוונה לתמוך, ללוות ולהקל על התפתחות אינטגרלית של אנשים עם מוגבלות.

המילה "בסיסית" מתייחסת למתן בסיס בסיסי אך בו זמנית ללא תנאים מוקדמים. יחד עם זאת, המושג "גירוי" מתייחס לפעילות של מתן גירויים פשוטים מאוד לילד כדי לגרום לו להתעניין בעצמו, באחרים ובסביבה הסובבת אותו.

חשוב לציין כי בגירוי בזאלי ישנם שלושה תחומי התערבות בסיסיים
חשוב לציין כי בגירוי בזאלי ישנם שלושה תחומי התערבות בסיסיים.

לכן, ניתן לומר שגירוי בסיסי הוא מודל של התערבות פסיכו-פדגוגית המציע אפשרות לאינטראקציה וגישה אישית, כאשר, ככל הנראה, ישנם קשיים בתפקודים תקשורתיים ומנטליים.

עקרונות מודולציה

לדברי המחנך החברתי קרלוס לואיס פרז, יש סדרה של עקרונות מווסתים השולטים במודל התערבות זה:

 • עקרון המבנה. יש סדרה של מקצבים שמציינים את כל חייו של אדם, שמציעים לנו מבנה מסוים. המיידי ביותר הוא הקצב הביולוגי, כמו נשימה או פעימות הלב.
 • עקרון הניגוד. זה קיים בכל תחומי האדם (שקט-תנועה, קול-דממה, תקשורת-מרחק, אור-חושך). התנסות במצבים מנוגדים מרחיבה ומעשירה את חוויות הילד.
 • עקרון האיזון: איש המקצוע מציג מצבים בצורה מובנית ומעניק חוויות מנוגדות בסביבה פיזית וחברתית מאוזנת.
 • עקרון הסימטריה: על הילד לחוות התנסויות שמתאימות לאני הפיזי שלו. לדוגמה, הילד צריך לקבל תמונה מלאה ככל האפשר של גופו.
 • אינטראקציה אישית: איש המקצוע שמבצע את הגירוי הבסיסי חייב להיות בעל מוטיבציה, מעורבות ולהפגין יחס חיובי להתערבות.
 • עקרון החביון: בהתערבות, באמצעות גירוי בזאלי, חשוב להכניס הפסקות כדי לאפשר לילד להגיב בקצב שלו. חשוב להקפיד על סבלנות בזמן ההמתנה לתגובה.
 • התאזרחות: התפתחות כתהליך טבעי לא מתרחשת בצורה מפולחת, אלא באופן גלובלי. הילד מווסת את התנהגותו כאשר עליהם לבחור גירויים. התערבות צריכה לעזור לילד לבצע ויסות עצמי זה.
 • אינדיבידואליזציה: לבסוף, גירוי הבסיס צריך להתבסס על ההיסטוריה והרקע האישי של הילד. בהקשר זה, חשוב להפעיל התערבות אישית ומיוחדת, תוך התחשבות באתגרים ובצרכים של הילד הנדון.

על תחומי ההתערבות העיקריים בגירוי בזאלי

חשוב לציין שבגירוי בזאלי, ישנם שלושה תחומי התערבות בסיסיים:

 • סומטי: זה מתייחס ליכולת להרגיש עם כל הגוף דרך העור.
 • וסטיבולרי: חוויית הכבידה והמיקום במרחב היא חלק מהצרכים האנושיים הבסיסיים. הסיבה לכך היא שזה עוזר להבטיח איזון ותיאום ראייה.
 • רטט: לבסוף, זה עוזר לילדים להרגיש את פנים הגוף שלהם מגלי רטט. ובנוסף, שימוש בקול לשידור רטט שניתן להבין אותו כגשר לשמיעה.

לסיום, שלושת התחומים הללו הם הבסיס להתפתחות טובה של החושים האחרים. יחד עם זאת, הם קשורים איתם באופן הדוק. מתחומים אלו נוכל להציע פעילויות משמעותיות ומובנות כך שילדים יוכלו להרגיש את גופם, לפתח את הזהות שלהם ולהיכנס למערכת יחסים עם אחרים ועם הסביבה הסובבת אותם.

פופולריים