משחקים לעבודה על מיומנויות מוטוריות של ילדים

כדי לעבוד על מיומנויות מוטוריות עדינות
כדי לעבוד על מיומנויות מוטוריות עדינות, כדאי מאוד לתת לילדכם אבני בניין קטנות בצורות ובגדלים שונים.
בכל שלב של גדילתו, ילד דורש גירוי ופעילויות ספציפיות לפיתוח נכון של המיומנויות המוטוריות שלו. גלה מהן המיומנויות הללו במאמר זה. על ידי שימוש במשחקים כדי לעבוד על מיומנויות מוטוריות של ילדים, תבחין בהתפתחות מהירה.

שימוש במשחקים לעבודה על מיומנויות מוטוריות של ילדים הוא כלי מצוין והכרחי מאוד. עם זאת, אנשים בדרך כלל לא שמים דגש רב על זה עד שילד הולך לבית הספר. מגיל זה, ילדים מתוודעים לספורט ולפעילות גופנית, אך הדגש נוטה להיות יותר על כישרון ותחרותיות מאשר על התפתחות אינטגרלית שלהם כבני אדם.

עם זאת, מיומנויות מוטוריות חיוניות להתפתחותו הביולוגית, הפסיכולוגית והחברתית הנכונה של הילד. לכן, אם נחכה לתחילת הלימודים כדי לעבוד על זה, אז עד חמש שנים של הזדמנויות בחייו של ילד יאבדו מבחינה זו.

מהי התפתחות מוטורית?

התפתחות מוטורית כוללת שורה שלמה של שינויים המתרחשים במיומנויות המוטוריות של האדם. על ידי ביצועם, הילד יהיה מסוגל יותר ויותר לבצע פעולות מוטוריות חדשות ומגוונות ביעילות. בנוסף לכך, הם יתחילו לשלוט בתנועות גופם ולהסתגל טוב יותר לסביבתם הפיזית והחברתית.

אדם יפתח מיומנויות מוטוריות בצורה מעשית מלידה ועד בגרות. עם זאת, חשוב להכיר את השלבים האבולוציוניים השונים שילד עובר על מנת להציע לו את הגירוי המתאים ביותר בכל שלב בהתפתחותו. כדי להקל על כך, אנו הולכים לקבץ את המשחקים השונים לפי הגילאים השונים שאליהם הם מכוונים.

משחקים לעבודה על מיומנויות מוטוריות של ילדים

3 עד 6 חודשים

השאירו את הילד על שטיח ותנו לו כמה כוסות בצבעים שונים (מחומר מתאים). לאחר מכן, עודדו אותם לבנות מגדלים על ידי הנחתם זה על גבי זה. פעילות פשוטה זו משפרת את המוטוריקה העדינה והגסה של ילדכם ואת הקואורדינציה.

הנח פסנתר מוזיקלי בעריסה של הילד במקום בו רגליו. בצורה זו, כשהם שוכבים, הם יוכלו "לנגן" על המקשים ברגליים וליהנות מהצלילים. גירוי מוזיקלי זה ישפר את תנועותיהם ויעודד אותם להמשיך. משחק תרגיל זה יעודד את פיתוח המוטוריקה הגסה של התינוק.

6 עד 9 חודשים

משחקים לעבודה על מיומנויות מוטוריות של ילדים
משחקים לעבודה על מיומנויות מוטוריות של ילדים.

מגיל זה ואילך, מעגלים או מסלולים עם "מכשולים" שונים הם כלי מצוין. הרעיון הוא שהקטן יזחול דרך החפצים השונים. מחצלות ומנהרות הם אידיאליים עבור זה, אבל אם אין לך כאלה, אז זה יספיק רק להשתמש בדמיון שלך ולהשתמש בכל מה שמתאים למטרה.

ניתן להשתמש גם בכריות בגבהים שונים או בקופסאות פתוחות משני הצדדים. למה שלא תניחו צעצוע בסוף המסלול ותעודדו את ילדכם להתקדם אליו? פעילות זו תחזק את הזחילה שלהם ותשפר את מיומנויות המוטוריקה הגסה שלהם.

כדי לעבוד על מיומנויות מוטוריות עדינות, כדאי מאוד לתת לילדכם אבני בניין קטנות בצורות ובגדלים שונים. בזמן שהם יושבים על הרצפה הם פשוט יצטרכו לשחק איתם, ליצור מגדלים או לערום אותם בכל דרך שהם רוצים.

9 עד 12 חודשים

כדי לשפר את מיומנויות המוטוריקה העדינה שלהם ואת תיאום עין-יד, אנו יכולים לעבוד עם כדורים קטנים בצבעים שונים. על ידי הנחת מספר מיכלים על הרצפה, נוכל לאתגר את הילד לשים כמה שיותר כדורים במיכל בזמן נתון. לחילופין, נוכל לבקש מהם לשים את כל הכדורים מאותו הצבע בקופסה מסוימת.

12 עד 15 חודשים

בחרו שני צעצועים קטנים עם גלגלים (זה יכול להיות מכונית, רכבת, משאית וכו') - אחד לעצמכם ואחד לילדכם. לאחר מכן, בישיבה על השטיח, גלגלו את הצעצוע שלכם בצורה כזו שתסמן מסלול. הילד, עם הצעצוע שלו, יצטרך לנסות ללכת באותה דרך. לאחר מכן התפקידים משתנים והילד יסמן את המסלול הראשון ואתה תמשיך. נוכל גם להשתמש בקלפים גדולים ולצייר עליהם את השביל שהצעצועים ילכו בו.

בנוסף, אם אנו משתמשים בצעצועים שהילד יכול לגרור בזמן עמידה, אז נעבוד על המוטוריקה הגסה שלו ונעזור להם ללמוד ללכת.

בובות מטריושקה הן גם חפצים שימושיים מאוד שיכולים לעזור להן לפתח את המוטוריקה העדינה שלהן בגיל זה. המבוגר רק צריך להראות לילד איך להשתמש בהם ואז לתת לילד שלו להתנסות בהם.

אלו רק כמה רעיונות לפעילויות שהורים יכולים לבצע בבית כדי לעבוד על המיומנויות המוטוריות של ילדיהם. אל תחכו עד שהם יתחילו ללמוד כדי לעורר את הכישורים המוטוריים שלהם!