גירוי מוקדם של פגים

הגירוי המוקדם של פגים חשוב בכל הנוגע להבטחת התפתחות גופנית
הגירוי המוקדם של פגים חשוב בכל הנוגע להבטחת התפתחות גופנית, קוגניטיבית ורגשית תקינה.
גירוי מוקדם של פגים חשוב בכל הנוגע להבטחת התפתחות גופנית, קוגניטיבית ורגשית תקינה.

הגירוי המוקדם של פגים חשוב מאוד בכל הנוגע להתפתחותם התקינה. כדי לעבוד עם תינוקות אלה, עלינו לזכור את גילם המותאם. במילים אחרות, עלינו לשקול את תאריך היעד שלהם, ולא את היום שבו הם נולדו בפועל. זה יעזור לנו לקבוע את שלב ההתפתחות הנוכחי של הילד.

חשוב לדעת זאת מכיוון שאנו מסתכלים על תינוקות שבילו את החודשים הראשונים לחייהם בבית החולים. מה שכן, אנחנו עובדים איתם כשהם אפילו לא היו צריכים להיוולד עדיין.

האם אתה רוצה לדעת מדוע הגירוי המוקדם של פגים הוא כל כך חשוב ומה היתרונות? נספר לכם במאמר למטה.

מה זאת אומרת בטרם עת?

תינוק שפג נולד לפני השבוע ה-37 להריון. עם זאת, ישנם גם כאלה שנולדו לפני השבוע ה-30, או שמשקלם נמוך מ-1 ק"ג, 5 גרם. תינוקות אלה הם אלה שדורשים גירוי מוקדם ביותר. ההערכה שלהם מסובכת יותר מכיוון שלא כל האיברים שלהם הצליחו להבשיל בזמן הנכון.

ממה מורכב הגירוי המוקדם של פגים?

גירוי מוקדם הוא קבוצה של פעילויות, תרגילים וטכניקות המיועדות לתינוקות שאולי יש או לא יהיו עיכובים בהתפתחות. טכניקות אלו מערבות משחק ומטרות לסייע בחיזוק ופיתוח הפוטנציאל שלהן.

גירוי מוקדם פירושו עזרה וליווי של ילדים קטנים בהתפתחותם. עם זאת, זה אף פעם לא אומר להכריח משהו שהם לא מוכנים אליו. לדוגמה, תינוק ממוצע בן 6 חודשים מסוגל לשבת באופן עצמאי. אז מה שנעשה זה ללוות ולהדריך פגים להצליח לשבת כמו שצריך, ולהציע את עזרתנו.

חשיבות הגירוי המוקדם של פגים

ילדים שנולדים בטרם עת צריכים להתבגר מחוץ לרחם האם. כתוצאה מכך, הם חווים עיכוב בהתפתחותם, בשלותם ובגדילתם. לכן עלינו להבין את ההבחנה בין גילם הכרונולוגי לגילם המותאם. הראשונים מתייחסים לגילם לפי תאריך לידתם, ואילו השניים מתייחסים לגילם לפי תאריך היעדם. הגיל המותאם של הילד הוא מה שעלינו לקחת בחשבון בכל הנוגע לאבולוציה של התפתחותו.

הגירוי המוקדם של פגים חייב להתרחש ברמה גלובלית או הוליסטית
הגירוי המוקדם של פגים חייב להתרחש ברמה גלובלית או הוליסטית.

לגירוי מוקדם יש כמה יתרונות עצומים להתפתחות פגים. להלן רק כמה דוגמאות:

  • העיסויים שהם חלק מגירוי מוקדם עוזרים לקטנטנים לשפר את משקלם, גודלם, עצבנותם וחברותיותם.
  • גירוי מוקדם מאפשר לנו לגלות כל הפרעות התפתחותיות אפשריות או קשיי למידה עתידיים בהקדם האפשרי.
  • איכות חיים משופרת: גירוי מוקדם מציע לילדים את ההתפתחות הגדולה ביותר של כל הקיבולת שיש במערכת העצבים המרכזית שלהם.
  • יתרה מכך, הוא מונע שינויים קוגניטיביים, חברתיים ומוטוריים.
  • גירוי מוקדם גם משפר ומחזק את הקשר בין ההורה לילד.
  • כל הפעילויות הללו מקדמות את היכולות הנפשיות, החברתיות והפיזיות של הילדים.

סוגי תרגילים לגירוי מוקדם של פגים

הגירוי המוקדם של פגים חייב להתרחש ברמה גלובלית או הוליסטית. במילים אחרות, חשוב לעבוד על כל תחומי ההתפתחות שלהם ולעשות זאת בתיאום עם אנשי המקצוע המעורבים. התרגילים מתייחסים לארבעת תחומי ההתפתחות השונים:

התפתחות קוגניטיבית

כאן, אנו יכולים להשתמש בטכניקות כמו לספר סיפורים באמצעות גוונים שונים של קול, השמעת קולות של בעלי חיים וכו'. גם מוזיקה חשובה מאוד בתחום זה. למעשה, מחקרים הראו שמוזיקה מגבירה את ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד.

התפתחות סנסומוטורית

התרגילים המשמשים בתחום זה מתמקדים במקסום היכולות הפיזיות, התקשורתיות והמנטליות של פגים. במקביל, הם גם שואפים להגביר את היכולות של מערכת העצבים המרכזית. כאן, משחק הוא אמצעי נפוץ לגירוי.

פיתוח שפה

זה כולל פניה לילד וביצוע תנועות של הפה, האף, הגבות, העיניים וכו'. כך תינוקות לומדים לזהות הבעות פנים שונות. כל דבר שאתה יכול לחשוב עליו, כמו להוציא לשון, לנפח את הלחיים, לשיר, כדי שתינוקות יוכלו לראות את הקול.

התפתחות רגשית ורגשית

כאן, ההורים ממלאים תפקיד חשוב מאוד. מגע פיזי עם פגים הוא חיוני, והורים צריכים לתת לקטנטנים שלהם הרבה חיבוקים וחיבה. אינטראקציות באמצעות קשר עין, חיוכים, קריאתם בשמותיהם וכו' חשובים גם הם.

לגבי גירוי מוקדם של פגים...

ככל שהתינוקות גדלים, התרגילים יתאימו לקצב שלהם. חשוב לזכור תמיד שכל ילד מתפתח ומתבגר בקצב אחר, וצריך לכבד את זה. לעולם אל לנו להכריח שום דבר, במיוחד כשמדובר בפגים, מכיוון שהתפתחותם איטית יותר.

אז, עכשיו אתה יודע הכל על החשיבות והיתרונות של גירוי מוקדם של פגים. מה שכן, אתה גם יודע באילו סוגי תרגילים מדובר.

פופולריים