מגע עור לעור עם יילוד

הרגע שבו אמא פוגשת לראשונה את תינוקה שזה עתה נולד ומתחברת אליו באמצעות מגע עור לעור
הרגע שבו אמא פוגשת לראשונה את תינוקה שזה עתה נולד ומתחברת אליו באמצעות מגע עור לעור, זה מייצר תחושת שלווה והגנה בלתי ניתנת לתיאור עבור שניהם.
הרגע שבו אמא פוגשת לראשונה את תינוקה שזה עתה נולד ומתחברת אליו באמצעות מגע עור לעור, זה מייצר תחושת שלווה והגנה בלתי ניתנת לתיאור עבור שניהם. למה הרגע הזה כל כך חשוב?

ללא ספק, הקשר בין אם לילד הוא משהו שמגיע מהרחם; והקשר הזה מתחזק באמצעות מגע עור לעור עם יילוד בשעות הראשונות לאחר הלידה.

אין ספק, המפגש הפיזי הראשון בין האם ליילוד, ממש ברגע מיד לאחר הלידה, חשוב. זה כאשר המגע הראשון בין עור האם לעור ילדה יוצר קשר לחיים.

חיבור זה חשוב כי הוא מביא תועלת הן לאם והן לילד. בין היתרונות הללו הוא מטפח את החום והרגישות הדרושים כדי להתחיל להניק ולהמשיך איתה בחודשים הראשונים.

מגע רב בין עור לעור יחזק את הקשר הקיים בין היילוד לאם, ויעניק לתינוק את הרווחה הרגשית הדרושה לו וזה חשוב מאוד להתפתחותו.

הקשר שמתחיל להיבנות בין האם לילד יתחזק עוד יותר על ידי הנקה והנוחות שהתינוק חש מחמימות הגוף של האם.

וסוג כזה של מגע לא מוגבל רק מיד לאחר הלידה או רק בחדר הלידה. מגע עור לעור צריך להימשך בימים ובשבועות הראשונים לאחר הלידה. האב יכול להשתמש בשיטה זו גם במהלך השהות בבית החולים ולאחר השחרור בבית.

יתרה מכך, מומחים המליצו להמשיך לקחת רגעים כאלה עם התינוק לאורך כל הינקות. יש לו יתרונות מיידיים וארוכי טווח כאחד.

מתי לתרגל מגע עור לעור עם יילוד

לאחר שהתינוק יציב לאחר הלידה, בעזרת הצוות הסיעודי ניתן לקחת אותו מהאינקובטור לזרועות אמו. המטרה היא שהאם תספק את החום לו התינוק צריך, דרך עור לעור עם היילוד.

אין הגבלת זמן למגע עור לעור אם אין סיבה קלינית לכך שהתינוק לא יכול להישאר ליד השד של אמו. עם זאת, מומלץ שלתינוק יהיה סוג כזה של מגע עם אמו למשך שעה לפחות, כך שהתינוק יוכל להתייצב פיזית ורגשית עם אמו.

מגע עור לעור עם יילוד הופך לחלק טבעי מהאינטראקציה עם התינוק
בדרך זו, מגע עור לעור עם יילוד הופך לחלק טבעי מהאינטראקציה עם התינוק.

באותו אופן, חשוב מאוד ששני ההורים יהיו נוכחים במהלך המפגש הזה. ההורים צריכים ללבוש בגדים נוחים ולשבת או לשכב יחד עם החזה שלהם חשוף. זה יאפשר לרך הנולד ליצור מגע מלא עם העור של הוריו.

התינוק צריך ללבוש רק חיתול והאם צריכה לערסל אותו בעדינות על גופה עם האמה. אתה יכול להשתמש בשמיכה כדי לכסות באופן רופף את האם והתינוק במידת הצורך.

כתוצאה מכך, מגע ישיר זה בין עורו של יילוד לזה של אמו הוא יסודי לוויסות טמפרטורת הגוף של התינוק. בנוסף, הוא מציע מספר רב של הטבות לאם ולילד.

גם האב והאחים הגדולים יכולים לבצע תרגול זה. הן יכולות להעניק לתינוק את החום הדרוש לו גם במגע עור לעור, ולחזק את הקשר ביניהם.

"כשילוד לוחץ לראשונה את האצבע של אביו באגרופו הקטן, הוא לכוד אותו לנצח."

- גבריאל גרסיה מרקס -

יתרונות לתינוק

תינוקות שזה עתה נולדו שמונחים ישירות מול אמם, יוצרים מגע עור לעור, מתחילים להניק כראוי תוך פחות זמן. במצב זה, הם יכולים למצוא את השד בקלות בצורה אינסטינקטיבית. הם יכולים להיצמד הרבה יותר מהר ויותר באופן ספונטני.

היבט זה חשוב כי להנקה יש מספר יתרונות עבור התינוק. ביניהם, היכולת לספק חומרים מזינים ולהגן מפני זיהומים.

מגע פיזי זה מווסת גם את טמפרטורת הגוף של היילוד מכיוון שגם עורה של האם מתחמם בתגובה לתינוק. יתרה מכך, הוא מגרה את חושיו של התינוק כאשר בני משפחתו מדברים אליו ומלטפים אותו.

חשיבות המנוחה לאם ולילד

זה עוזר לשלוט בבכי של התינוק אם הוא נח על ברכי אמו. זה גם מוריד את רמות הקורטיזול של התינוק, ההורמון הקשור ללחץ. להרגעה ולמנוחה יש השפעה של נטרול הקורטיזול, ומעניקים לתינוק תחושת ביטחון.

להיות עור לעור מעדיף שינה ומנוחה בגלל תחושת הביטחון והשלווה הנפלטים, אבל לא רק עבור הרך הנולד. התחושה המרגיעה הנובעת מהרפיה תוריד במקביל גם את הלחץ של האם. בנוסף, זה יגביר את הביטחון שלה בלהיות אמא.

בדרך זו, מגע עור לעור עם יילוד הופך לחלק טבעי מהאינטראקציה עם התינוק. זה הכרחי לכל ההורים כי זה יוצר קרבה עם התינוק ומשדר רווחה והגנה.

המעבר מרחם האם לעולם החיצון יכול להיות מלא במתח עבור הרך הנולד; קבלת פנים חמה במגע עור לעור עם האם יכולה להספיק כדי להתגבר על זה.

פופולריים