הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של תינוקך

הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של תינוקך
הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של תינוקך.

תינוקות נולדים עם מאפיינים מסוימים שישתנו בהדרגה ככל שהם גדלים ומתפתחים. אבל איך נראים הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של התינוק?

לתינוקות שזה עתה נולדו יש חזה מעוגל, ראשים גדולים יחסית, גפיים קצרות במקצת ובטן בולטת. אורכם כ-50 סנטימטרים, ולרוב שוכבים במצב מסולסל חלקית. משקלם בדרך כלל נע סביב 3-4 קילוגרמים, כאשר בנים שוקלים יותר מבנות.

תחומי התפתחות התינוק

התפתחות התינוק מחולקת לתחומים שונים:

 • קוגניטיבי.
 • שפה.
 • פיזית, כגון מוטוריקה עדינה וגסה.
 • חברתי.

ככל שהימים חולפים נוכל לראות כיצד כל אחד מאלה מתפתח.

הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של תינוקך

באופן טבעי, תינוק משתנה בדרכים שונות ככל שעובר הזמן. הם לא רק מגלים את העולם סביבם, אלא גם מכירים את עצמם טיפין טיפין. ההתפתחות הגופנית של תינוקות מתחילה בראש ומתרחבת לחלקים שונים בגוף.

החושים

בימים הראשונים לחייהם, תינוקות לא מכירים את גופם. למעשה, הם לא יכולים לדעת היכן מסתיים גופם שלהם ומתחיל זה של אמהותיהם.

הראייה שלהם מטושטשת והם לא רואים בבירור. כתוצאה מכך, הם בקושי יכולים לראות צללים במרחק של חצי מטר.

תינוקות אוהבים שתשומת הלב שלהם נלכדת עם אורות וצלילים כי זה מרגיע ומשעשע אותם. אם התינוק שלך מתחיל להתעצבן, אתה יכול לדבר בחיבה. חשוב מאוד לתינוקות להרגיש אהובים ומוגנים כדי להגביר את תחושת הביטחון שלהם.

לישון

במהלך החודש הראשון לחייהם, תינוקות מבלים מעט מאוד זמן ערים. הם ישנים רוב היום - בערך 16 עד 20 שעות ביום - ומתעוררים רק כדי לאכול.

זה גם נורמלי שהנשימה שלהם תהיה רועשת ולא סדירה בזמן שהם ישנים. השינה שלהם במהלך היום יכולה להיות מופסקת כל 2-3 שעות לצורך האכלה.

האכלה

רופאי ילדים ממליצים בדרך כלל על חלב אם כמזון היחיד לתינוקות במהלך החודש הראשון. אם מסיבה כלשהי האם לא יכולה להניק את היילוד שלה, היא יכולה להאכיל את תינוקה באמצעות בקבוק. אין צורך בתוספי מזון, אלא אם הומלץ על ידי רופא הילדים.

הקשר האימהי

אבל איך נראים הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של התינוק
אבל איך נראים הימים הראשונים להתפתחות הגופנית של התינוק?

התינוק שלך יאהב שירימו אותו ויחזיקו אותו. כשאתה מרים אותו או אותה, היזהר מאוד עם הראש, שהוא מאוד עדין. אתה יכול ללכת דרך חלקים שונים של הבית עם התינוק שלך כדי שהוא או היא ישמעו צלילים שונים.

תינוקות יכולים לזהות את אמם לפי הריח, החזקה והקשבה לקולות הלב שלה. בשלב זה, תינוקות מגלים שבכי הוא המשאב הטוב ביותר שלהם למשיכת תשומת לב.

משקל

במהלך השבועות הראשונים לחייו, סביר להניח שהתינוק שלך לא יגדל במיוחד. זה נורמלי שתינוק יורד במשקל במהלך השבוע הראשון, ואז עולה במשקל שוב. עד סוף השבוע, הוא או היא כנראה יהיו שוב במשקל לידה.

סימני לידה

זה נפוץ מאוד שאף וראש של תינוק נמעכים לאחר הלידה. זוהי אחת ההשלכות של מעבר דרך האגן במהלך הלידה.

עיני התינוק שלך עשויות להיות נפוחות ואדומות גם כן. זה יעבור תוך כמה ימים. תוכלו גם לראות את צבע העור שלו הופך לגוון טבעי יותר.

כיצד מתפתחות המוטוריקה העדינה של תינוקך

ישנן מספר פעילויות לתינוקות בגילאי 0 עד 4 חודשים המסייעות להתפתחותם הגופנית ולמוטוריקה העדינה. זה קשור ישירות לתיאום הזרוע-פה והעין-אוזן שלהם.

 • תנו לתינוקכם להביא חפצים שאינם מסוכנים לפיו ולמצוץ אותם.
 • מול תינוקך, מבלי לחסום את שדה הראייה שלו, הזיזו את ראשכם, דברו בטונים שונים והשמיעו צלילים שונים. אם תינוקך מפסיק לעקוב אחר תנועת הפנים שלך, נסה למשוך את תשומת לבו שוב.
 • הכנס את האצבע שלך בכף היד של תינוקך כדי שהיא תוכל לאחוז ולסחוט אותה.
 • תן לתינוק שלך לגעת בפנים, בשיער וכו'.
 • כשהתינוק שלך מפיל צעצוע, תן לה להרים אותו.
 • התחל ללטף בעדינות את גב הידיים של תינוקך; כשהיא פותחת את ידיה, נצל את ההזדמנות לגרות את כפות ידיה בחפצים שהיא יכולה ללחוץ.

כיצד לפתח את המוטוריקה הגסה של תינוקך

ישנן גם פעילויות לפיתוח מוטוריקה גסה לתינוקות מגיל 0 עד 4 חודשים. הנה כמה מהם:

 • הלבישו את תינוקכם בנוחות. אל תעטוף אותו יותר מדי כדי שהוא יהיה חופשי לזוז.
 • לטף את רגליו, ידיו, רגליו וידיו. זה מעודד תנועה.
 • שנה את מיקומו של תינוקך בעריסה וטלטל אותו בעדינות.
 • עם יד אחת על השוק של התינוק והשנייה על ברכיו, כופפו בעדינות והאריכו את הרגליים למצב אופקי. שימו לב למיקום האגן. יש לתמוך את כל אזור המותני על המשטח עליו שוכב תינוקך.
 • תן לתינוק שלך להכניס את ידיו לפיו.

במהלך הגדילה וההתפתחות של תינוקך, הוא יחווה מגוון שינויים. חשוב לשים לב לכל אחד. אם אתה מבחין במשהו חריג, התייעץ עם רופא הילדים שלך.

פופולריים