מה משפיע על התפתחות השפה?

ישירה ואיטית היא דרך נוספת לעזור להתפתחות השפה שלו
דיבור אל ילדכם בצורה פשוטה, ישירה ואיטית היא דרך נוספת לעזור להתפתחות השפה שלו.

מחקר נערך כדי לקחת בחשבון את הגורמים המשפיעים על התפתחות השפה. הוא פורסם על ידי ג'ודית ג'ונסון, PhD מאוניברסיטת בריטיש קולומביה (קנדה) וכותרתו: "גורמים המשפיעים על התפתחות השפה".

במחקרה מאשרת הרופאה שלימוד דיבור הוא אחד ההישגים החשובים ביותר בילדות המוקדמת.

ג'ונסטון גם ציין שהתפתחות השפה משקפת את האינטראקציה של לפחות חמישה גורמים; עיבוד חברתי, תפיסתי, קוגניטיבי, מושגי ולשוני.

בנוסף לתרומתה, יש הרבה מחקרים המאשרים שלמידה והתפתחות השפה למעשה מושפעת מהיבטים רבים.

האגודה הספרדית לרפואת ילדים מצידה קובעת כי ישנם ארבעה גורמים בעלי השפעה מכרעת על התפתחות השפה.

  1. תורשה גנטית
  2. סביבה משפחתית וישירה
  3. סביבה חברתית וגורמים חיצוניים
  4. השכלה

היבטים המשפיעים על התפתחות השפה

ילדים לומדים לדבר בהדרגה. עם זאת, ישנם גילאים מסוימים שבהם הם יוכלו להשיג אבני דרך מסוימות, כגון:

  • כשהילד הוא תינוק, זה נורמלי שהם נבהלים מרעש ומנסים לברר מאיפה הם באים. זה מתרחש עקב גירוי שמיעתי. לכן, האוזן היא היבט בסיסי בכל הנוגע להתפתחות השפה. תינוק מתחת לגיל תשעה חודשים כבר מפטפט ולומד איך לומר פא-פא, מא-מה ולאחד צלילים אחרים. הפלפול שלהם מתגבר בין החודש ה -12 ל-15 כאשר התינוק רכש את היכולת לחקות צלילים ומילים מסוימים. בגיל זה הם יוכלו להבין פקודות פשוטות.
  • מגיל 18 עד 24 חודשים לילד יהיה אוצר מילים שנע בין 20 ל-50 מילים.
    מומחים לרפואת ילדים אומרים שילדים מגיל שנתיים עד 3 כבר אמורים להיות מסוגלים לייצר משפטים באורך של שלוש עד חמש מילים. הם צריכים גם להבין מה אומרים להם. לאחר גיל שנתיים הם יתחילו לשלב מילים והם יוכלו להצביע על חלקי גופם וחפצים ביתיים. הם גם יוכלו לעקוב אחר הוראות דו-שלביות כגון: "תפוס את הצעצוע ותן לי אותו".

בשלב זה, התינוק כבר מבין מושגים כמו מה זה אומר להיות מעל או מתחת לשולחן, למשל. הם גם מבינים כמה פעלים ואת רוב הדברים שההורים שלהם אומרים.

מתי צריך לדאוג?

כל ילד מתפתח בקצב שלו, עם זאת, ישנם פרמטרים מסוימים שצריך לזכור.

האגודה הספרדית לרפואת ילדים מצידה קובעת כי ישנם ארבעה גורמים בעלי השפעה מכרעת על התפתחות השפה
האגודה הספרדית לרפואת ילדים מצידה קובעת כי ישנם ארבעה גורמים בעלי השפעה מכרעת על התפתחות השפה.

אם ילדך מתחת לגיל שנה אינו מגיב לצלילים או למילים, עליך לקחת אותו למומחה. כך גם אם הם לא משתמשים במחוות, מצביעים באצבעות או נפרדים לשלום כשהם מגיעים לגיל 12 חודשים.

היבט נוסף שכדאי לזכור הוא אם בגיל 18 חודשים הם מעדיפים להשתמש במחוות במקום לדבר. זה יכול להיות מדאיג כאשר ילד לא מפיק צלילים.

אם ילדך בן שנתיים ואינו מסוגל להפיק מילים, ביטויים או אם הוא אינו חוזר על צלילים או משתמש בשפה כדי לתקשר, עליך להתייעץ עם מומחה.

עליך להתייעץ עם מומחה אם ילדך בן 18 חודשים מתקשה להבין פקודות פשוטות.

איגוד רפואת הילדים הספרדי ממליץ לך לקחת את ילדך למומחה אם הוא לא מבין פקודות פשוטות, יש לו קול מוזר או מתקשה להבין ילדים בני גילם.

אם הבעיה מטופלת בזמן, זה יכול למנוע סיבוכים אפשריים.

איך להעדיף התפתחות שפה?

הסביבה בה ילדכם מתפתח חיונית להתפתחות השפה שלו. לכן לאחר הלידה יש לגרות אותם בצורה חיובית כדי שילמדו כיצד להתבטא בצורה נכונה ושוטפת.

חיוני להקדיש זמן לתקשורת עם הילד. גם כשהם תינוקות, אתה יכול לקרוא סיפורים, לשיר שירים ולעשות משחקים שיעזרו להם לרכוש כלים לשפה.

גם שימוש נכון בשפה חשוב. זה מרמז על ניסוח טוב ושימוש נכון באוצר המילים.

דיבור אל ילדך בצורה פשוטה, ישירה ואיטית היא דרך נוספת לעזור להתפתחות השפה שלו. זה מועיל כי הוא יוכל לחקות את מה שהוא שומע.

פופולריים